Téměř dvě třetiny firem v České republice počítají v příštím roce s nárůstem platů svých zaměstnanců, uvedla v tiskové zprávě Hospodářská komora ČR. Podle jejího zjištění mají největší šance zvýšení příjmu zaměstnanci velkých podniků. Z pohledů sektorů se nejvíce firem chystá přidávat ve zpracovatelském průmyslu.
Dle průzkumu Komorového barometru se 65 % respondentů vyjádřilo, že počítá se zvyšováním mezd v příštím roce. Co se týče toho, o kolik by se plat mohl zvednout, se třetina z nich domnívá, že to bude o méně než 5 %. Další skoro třetina počítá s navýšením v rozmezí 5–10 %. Navýšení nad 10 % plánuje dle zjištění jen 2,2 % dotázaných respondentů.
Podle prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka potřebují zaměstnavatelé pro dynamičtější mzdovou politiku lepší ekonomické podmínky, zejména dostupné ceny energií, dostatek kvalifikované pracovní síly na trhu práce a také méně regulací a byrokracie, uvádí ve zprávě.
„Nic není nemožné a není ani nemožné, abychom se stali hospodářskou štikou v Evropě, která bude schopna platit zaměstnancům mzdy srovnatelné s těmi vyspělejšími státy. Ale k tomu je potřeba politické odvahy pro reformy, pro strategické investice, bez kterých viditelný hospodářský růst nenastane,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček v souvislosti s nedávnou debatou okolo přibližování platové hladiny Německa.
Předseda vlády Petr Fiala v pořadu ČT Otázky Václava Moravce 17. listopadu pronesl, že pokud jej lidé zvolí na příští volební období a bude mít silný mandát, „budeme mít platy jak v Německu“. Jeho výrok tehdy vyvolal mezi odborníky i laiky silné reakce.
Kde platy porostou?
S ohledem na finanční možnosti a množství zaměstnanců očekávají dle zjištění Hospodářské komory růst platů spíše velké korporáty, až 87 % z nich. Bude se ale u nich pravděpodobně jednat spíše o nižší navýšení do 5 %.
„Tento rozdíl však velké firmy pravděpodobně kompenzují poskytováním různých forem zaměstnaneckých benefitů. Zároveň v absolutním vyjádření mohou být v průměru mzdy ve velkých firmách vyšší. Z těchto důvodů se pak zaměstnanci spokojí i s pomalejším růstem mezd,“ uvedla ředitelka odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Lenka Janáková.
U středně velkých firem platové navýšení předpokládá 78,3 % respondentů. Oproti velkým firmám ale plánují rychlejší růst mezd častěji. Z toho 41,5 % z nich by mohlo navýšit plat svých zaměstnanců o 5 až 10 %. Co se týče mikro a malých firem se podle komory častěji domnívají, že výši platů svých zaměstnanců zachovají ve stávajícím stavu.
Ohledně pracovního sektoru plánují zvyšovat zaměstnancům mzdy zvláště firmy ve zpracovatelském průmyslu. „71,6 % firem z tohoto odvětví se zhruba vyrovnaným podílem firem, kde mzdy porostou pod 5 procent a mezi 5 a 10 procenty,“ uvádí zpráva.
U stavebního průmyslu a služeb soustředěných převážně pro podniky „porostou přibližně ve dvou třetinách firem.“ V osobních službách se podle průzkumu bude jednat zhruba o polovinu podniků, které plánují zvedat platy svých zaměstnanců.
Redakce Epoch Times oslovila ohledně růstu plátů několik velkých společností. Do doby publikování zareagovala společnost ČEZ.
„Vzhledem k tomu, že kolektivní jednání ještě nebylo dokončeno, nebudeme se nijak vyjadřovat,“ uvedla mluvčí Alice Koráková.