Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2023. Některé informace již nemusí být aktuální.
Nadšenkyně do viktoriánské éry Katherine Nivenová se podělila o to, jak mít vlasy dlouhé a lesklé. Osmadvacetiletá matka čtyř dětí z kanadského Ontaria říká, že za své krásné lokny vděčí babským radám.
Po celoživotní péči o vlasy moderním způsobem se Nivenová před šesti lety rozhodla radikálně změnit svou rutinu.
První, co udělala, bylo, že si ostříhala vlasy nakrátko. Už měla dost roztřepených konečků a lámání a zdálo se jí, že nejlepší bude začít znovu. Dále paní Nivenová přestala používat komerční vlasové přípravky a přešla na mytí vlasů jílem Rhassoul. Přestala si také rozčesávat mokré vlasy a začala používat kartáč s kančími štětinami.
Nyní, po několika letech, má Katherine vlasy dlouhé až po pas. Její vlasy jsou nyní silnější a lesklejší než kdykoli předtím a jsou její korunou, ale připomíná, že nejprve muselo proběhnout dlouhé přechodné období.
„Nějakou dobu vypadaly mé vlasy vlastně hůř než předtím,“ řekla deníku Epoch Times. „Částečně to bylo proto, že jsem ještě nevěděla, jak se o vlasy starat, aniž bych používala všechny ty drahé kondicionéry a stylingové přípravky.“
Pradávná péče o vlasy
Zapálená tvůrkyně obsahu, která má populární kanály na YouTube a Instagramu zaměřené především na viktoriánské oblékací techniky, se inspirovala způsobem, jakým viktoriánské ženy ošetřovaly své vlasy, a našla moudrost v šetrnějším přístupu k péči o vlasy. Paní Nivenová si všimla, že ženy v minulosti měly obvykle mnohem delší vlasy než dnešní ženy, a usoudila, že něco musely dělat správně.
Nivenová uvedla: „Protože neměly přístup k moderní tekoucí vodě a nekoupaly se příliš často, nespoléhaly se na každodenní mytí vlasů.“
„Místo toho se naučily pečovat o své vlasy, když byly suché, pomocí méně náročných metod, jako je například každodenní večerní vyčesávání vlasů štětinovým kartáčem, který velmi dobře čistí vlasy od prachu a nečistot a také odvádí oleje.“
Protože viktoriánské dámy neměly ani fény, přestala používat teplo na vlasy – s výjimkou příležitostí, kdy má zpoždění.
„Vlasy vnímám jako živou věc, jako rostlinu,“ řekla. „A stejně jako bych nechtěla používat teplo na své pokojové rostliny, nechci používat teplo na své prameny vlasů, protože je vysušuje a činí je křehčími.“
„Chápu, že spousta lidí miluje své tepelné nástroje kvůli stylům, kterých mohou dosáhnout, ale mně to za to nestojí. Ve skutečnosti si myslím, že existuje spousta způsobů, jak vlasy pěkně upravit bez použití tepla.“
Místo toho si Katherine zabalí umyté vlasy do starého bavlněného trička jako do turbanu a nechá je tam maximálně hodinu, než je sundá a nechá vlasy uschnout na vzduchu. Říká, že si také nerozčesává vlasy, když jsou mokré, protože tím ztrácejí velkou část své pevnosti a je větší pravděpodobnost, že se polámou.
Uvědomte si své možnosti výběru
Paní Nivenová se narodila s přirozeně hustými a kudrnatými vlasy a vzpomíná na hodiny, které jako dítě strávila rozčesáváním vlasů, když plakala bolestí. A protože byla jediným dítětem ve třídě s takto kudrnatými vlasy, ve škole se jí často posmívali.
V pubertě už chtěla Nivenová jen zapadnout mezi své vrstevníky, což znamenalo, že se musela obrátit na celou řadu volně prodejných krémů a přípravků, které slibovaly, že kadeře zkrotí.
„Spoléhala jsem se na to, že budu utrácet spoustu peněz za všechny ty produkty a používat je jako způsob, jak zamaskovat své přirozené vlasy a vnutit jim to, jak jsem chtěla, aby vypadaly,“ řekla. „Dokonce i když jsem jela na letní tábor, který byl velmi skromný, kde jsme se koupali jen v jezeře, musela jsem si s sebou vzít všechny produkty. Pokud jsem neměla všechny své produkty, abych si poradila se svými vlasy, byla jsem si velmi nejistá.“
Kromě toho, že Nivenová ztrácela sebedůvěru, byla stále více frustrovaná z toho, že přestože si přála dlouhé vlasy a nechtěla se ostříhat, její vlasy dosahovaly jen určité délky. Teprve když se jí narodilo první dítě, začala si více všímat chemických látek a přehodnotila produkty, které denně používala.
„V tu chvíli jsem přestala používat všechny tyto produkty a vydala se na cestu objevování přirozené péče o vlasy,“ řekla. „Byla jsem na těchto produktech tak závislá, ale většina komerčních produktů funguje tak, že ve skutečnosti nezlepšují zdraví samotných vlasů – pouze vytvářejí masku zdraví, protože vlasy pokrývají různými věcmi a možná je dělají trochu lesklé.“
Nivenová si také uvědomila, že způsob, jakým se ke svým vlasům chová, způsobuje jejich oslabení a brání skutečnému růstu.
„Ve způsobu, jakým jsem se svými vlasy zacházela, byl obecně nedostatek lásky,“ řekla. „Byla jsem celá nespokojená se svými vlasy a myslím, že se to promítlo do toho, že jsem se k nim chovala příliš hrubě a nestarala se o ně.“
Nyní Nivenová používá zásadně jíl Rhassoul bohatý na minerály, který podle jejích slov vlasy nejen čistí a vyživuje, aniž by je zbavoval olejů, ale také pomáhá definovat její kadeře. A kromě toho, že ve své péči o vlasy používá oleje, oplachuje si vlasy také jablečným octem pro zdravý lesk.
Výsledky mluví samy za sebe.
„To, že jsou mé vlasy skutečně zdravé, je pro mě obrovský rozdíl,“ prohlásila. „Jsou silnější, odolnější, méně křehké a méně se lámou. Mám mnohem méně roztřepených konečků. A to vše bez toho, abych musela na hlavu používat spoustu komerčních vlasových přípravků.“
Tipy pro silné a lesklé vlasy
Nivenová radí, abyste nedělali žádné náhlé drastické změny v péči o vlasy ani ve stravě, ale vydali se střední cestou.
„Snažím se nedělat něco jen proto, že to dělají všichni ostatní,“ řekla. „Chtěla bych si spíš uvědomovat, jaká rozhodnutí dělám, promýšlet je a ujistit se, že je to něco, co pro mě bude zdravé.“
Začíná se základy mytí vlasů starodávným způsobem, říká, že používání jílu Rhassoul může vyžadovat trochu pokusů a omylů. Směs by neměla být příliš hustá s bahnitou strukturou, ale naopak by měla být vcelku vodnatá. „Čtvrt šálku jílového prášku na dva šálky tekutiny je asi tak akorát a snadno se opláchne,“ řekla. „U všech typů vlasů doporučuji nechat jíl minutu nebo dvě působit, aby měl čas vlasy úplně vyčistit, než ho opláchnete.“
Použití oleje na vlasy by mělo být významnou součástí rutinní péče o vlasy. Oleje by se měly nanášet jak na délku vlasů, tak na pokožku hlavy. „Oleje jsou více individuální. Lidé s jemnými nebo rovnými vlasy mají raději používat lehký olej, zatímco ti s kudrnatými vlasy, jako mám já, mohou používat těžší oleje, jako je kokosový, ricinový nebo olivový,“ řekla.
„Dávejte si pozor na výrobky označené jako přírodní, protože mnohé z nich jednoduše přimíchají pár přírodních složek, jako jsou esenciální oleje nebo některé bylinné výtažky, do syntetického základu, což je v podstatě totéž, co se používá ve standardních výrobcích. Naučila jsem se s oblibou číst etikety se složením v drogerii.“
Stejně důležité je jíst správné a výživné potraviny. Nivenová říká, že se během let naučila, jak je důležité „jíst velmi tradičním způsobem“.
„Snažím se jíst hodně potravin s vysokou nutriční hodnotou, organických potravin. Jím hodně vajec, másla, vývaru z kostí, to všechno mám ráda,“ řekla. „Tradiční kultury po celém světě, které žily blízko přírodě, [jedly] hodně výživných potravin a všechny měly zdravé vlasy, zuby a celkově byly velmi zdravé. Obecně se tedy snažím jíst organické potraviny, hodně ovoce a zeleniny a snažím se vyhýbat zpracovaným potravinám a cukrům.“
„Možná tento článek čte někdo, kdo si chce nechat narůst dlouhé vlasy. Možná se podívá na svůj jídelníček a uvidí spoustu špatných věcí, které jí, ale je důležité, aby všechny tyto věci najednou nevyškrtl, protože by to mohlo mít na vlasy opačný účinek.“
Nivenová říká, že se poučila. Abyste své tělo nevystavili panice, je vždy „lepší dělat věci postupně“.
„To samozřejmě souvisí s vaším vnitřním zdravím,“ řekla. „Ale existuje spousta jednoduchých přístupů, které můžete udělat, jako je právě lokální léčba, která může pomoci, zatímco se zabýváte vnitřními příčinami vypadávání vlasů.“
–ete–