Epoch Times Česko ČTK

a 4. 12. 2024

Čína bedlivě sleduje dopady západních sankcí uvalených proti Rusku po invazi na Ukrajinu, aby se připravila na možnou invazi na Tchaj-wan. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na osoby obeznámené s touto záležitostí.

Podle zdrojů, které si nepřály být jmenovány, Čína vytvořila hned v prvních měsících po ruské invazi na Ukrajinu 24. února 2022 speciální mezivládní skupinu. Cílem této skupiny bylo poskytovat pravidelné zprávy o tom, jak snížit dopad sankcí, pokud by USA a jejich spojenci v případě ozbrojeného konfliktu o Tchaj-wan uvalili na Čínu podobná opatření.

Podle těchto zdrojů také čínští oficiální činitelé pravidelně cestují do Moskvy, aby se setkali s představiteli ruské centrální banky, ministerstva financí a dalších institucí zapojených do boje proti sankcím.

Jedna nejmenovaná osoba obeznámená s čínskými kontakty v oblasti sankcí uvedla, že se Peking „velmi zajímá prakticky o všechno: od způsobů obcházení sankcí až po jejich nejrůznější pozitivní dopady, jako jsou pobídky pro rozvoj domácí výroby“.

Alexander Gabujev, ředitel nevládní organizace Carnegie Russia Eurasia Center sídlící v Německu, řekl serveru Business Insider, že Rusko slouží Číně jako „hřiště“, na kterém sleduje, jak sankce fungují a jak by s nimi měla zacházet. „Vědí, že v případě eventuální situace na Tchaj-wanu proti nim budou použity podobné nástroje,“ dodal.

USA a jejich spojenci od začátku války uvalili na Rusko několik sérií sankcí. Rusku se podařilo zmírnit některé dopady tím, že se obrátilo na zprostředkovatele, směňovalo a obchodovalo se zeměmi, které sankce neuplatňují, včetně Číny, Indie a Turecka.

I přesto má konflikt a západní sankce uvalené na ruskou ekonomiku velký dopad. Ruská centrální banka v říjnu v rámci boje proti inflaci zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu na rekordních 21 procent a minulý měsíc rubl klesl na dvouleté minimum vůči dolaru. Ruské společnosti a obranné firmy nedávno uvedly, že kvůli vysokým úrokovým sazbám a sankcím omezily aktivity a snaží se dosahovat zisku.

Alexander Libman, profesor ruské a východoevropské politiky na Svobodné univerzitě v Berlíně, řekl Business Insider, že ho nepřekvapuje, že se Peking snaží poučit z ruských zkušeností.

„Čína se vždy snažila pochopit, jak se může vyhnout chybám Ruska, přinejmenším od rozpadu SSSR, který byl v Pekingu velmi pečlivě studován,“ řekl.

Libman dodal, že Čína se již pravděpodobně naučila, že její ekonomika se může přizpůsobit západním sankcím prostřednictvím obchodování s jinými zeměmi, uzpůsobením výrobních zařízení na rychlé a nepředvídatelné změny v zásobování a životem bez přístupu k západním technologiím.

„Zkušenosti z posledních tří let v podstatě podstatně snížily strach velkých autoritářských států z dodržování západních sankcí, a to je velmi znepokojivé,“ uvedl Libman a dodal, že čínsko-ruská hospodářská spolupráce by snížila účinnost případných budoucích západních sankcí proti Číně.

Lidé blízcí čínskému rozhodovacímu procesu řekli listu The Wall Street Journal, že existence výzkumné skupiny nenaznačuje, že se země připravuje na invazi na Tchaj-wan, ale spíše na „extrémní scénář“ ozbrojeného konfliktu a jeho ekonomických důsledků. Někteří vojenští analytici a představitelé obrany však předpovídají, že k čínské invazi na Tchaj-wan by mohlo dojít během několika příštích let.

Související články

Přečtěte si také

Median: Sněmovní volby by vyhrálo ANO, druzí STAN by předstihli ODS

Sněmovní volby by v prosinci vyhrálo ANO s 33,5 procenta hlasů. Podle Medianu by hnutí STAN s 13 procenty předstihlo ODS, která by získala 11,5 procenta hlasů.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Chronické hemoroidy? Tradiční čínská medicína vám může pomoci zmírnit bolest

Tradiční čínská medicína a úprava životního stylu pomáhají při léčbě hemoroidů a prevenci jejich opakovaného výskytu.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasiči dostávají pod kontrolu požáry u Los Angeles, pomáhá jim uklidnění větru

Více než týden poté, co v okolí Los Angeles vypukla série extrémně ničivých požárů, krize ve druhém nejlidnatějším městě Spojených států dál polevuje.