Armádní četař prohlašuje, že jeho velitel a lékař se domluvili, že ho odstraní z mise pod záminkou nutnosti psychiatrického vyšetření.
Ve stejný den, kdy jsme publikovali reportáž o případu četaře Michala Kurowského ze 74. mechanizovaného praporu, „zrušil“ senát Městského soudu v Praze rozhodnutí náčelníka Generálního štábu Armády České republiky a vrátil věc k dalšímu šetření. Četař zažaloval Generální štáb za to, že velitel v součinnosti s lékařem jej údajně vyloučili z mise na Slovensku „pod záminkou“ nutnosti psychiatrického vyšetření, protože upozorňoval na chyby velení operace.
V rozhovoru s deníkem Epoch Times Kurowski uvedl, že spor s vedením začal mimo jiné kvůli tomu, že požadoval písemné vystavení rozkazu nastoupit na cvičení ve slovenských lesích v místech výskytu medvědů bez jakýchkoliv obranných prostředků a v rozporu s bezpečnostním školením na základně.
Kurowski dále kritizoval armádní kulturu obsahující „vyhrožování“ tresty, které se oficiálně vydávají jako „opatření“, a udržování „autority“ nadřízených pomocí nevhodného vulgárního chování a „šikany“. Upozorňoval také na používání principu „kolektivní viny“, aby se členové jednotky mezi sebou navzájem hlídali a potlačovali „nežádoucí chování“.
Četař považuje rozhodnutí o jeho „repatriaci“ z mise na Slovensku zpět do ČR za „snahu nadřízených zbavit se ho jako nepohodlného vojáka, který upozorňoval na nedostatky a chyby činěné velením operace“, uvádí se v popisu žaloby v soudním rozhodnutí. (pdf)
Odpovědné orgány a velitelé podle něho „využili jeho lehce nepříznivého zdravotního stavu a zaujatosti lékaře, aby repatriaci odůvodnili“. Kurowski byl převezen do ČR, kde dobrovolně podstoupil psychiatrické vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici Praha, která jeho stav zhodnotila jako bezproblémový a nepotvrdila „podezření na poruchu duševní a poruchu chování“. (zpráva: 1. část, 2. část)
Četař z průzkumné jednotky dále namítá, že přestože pro repatriaci nebyly žádné objektivní důvody, na misi již nebyl po vyšetření navrácen.
Redakce požádala vedení 74. mechanizovaného praporu a velení armády o komentář.
Než podal na soud žalobu, obrátil se četař podle svých slov na vedení armády, kde „nepochodil“. Obrátil se i na ministryni obrany, která jeho stížnost přeposlala Generálnímu štábu. Zástupce náčelníka Generálního štábu a Inspektor AČR, generálmajor Miloslav Lafek, sdělil v této věci Kurowskému v dopisu z 2. října 2024, že jeho stížnost i žádost o přešetření byly vyřízeny a shledány jako „nedůvodné ve všech bodech u všech dotčených osob“.
Po vydání již zmíněného článku k 21. listopadu na Epoch Times odpověděl na naše dotazy tiskový mluvčí Ministerstva obrany. Uvedl, že „záležitostí pana četaře Kurowského se zabývá hlavní inspektor ochrany lidských práv resortu Ministerstva obrany“.
Podle rozhodnutí soudu se bude muset případem nadále zabývat i náčelník Generálního štábu Armády České republiky coby žalovaný.
Soud uvedl, že rozhodnutí Generálního štábu je nedostatečně odůvodněné a jeho právní názor „jako celek neobstojí“ vůči námitkám vzneseným četařem Kurowskim.
Odchody z armády kvůli demotivaci
Náčelník generálního štábu Karel Řehka 26. listopadu na zahájení velitelského shromáždění přiznal, že rostoucí odchodovost z armády začíná být problémem.
„Nezadržitelně směřujeme ke stavu, kdy budeme mít novou techniku a nebude ji mít kdo obsluhovat,“ řekl náčelník Řehka.
„Armáda přestává být na trhu práce konkurenceschopnou a jedná se o skutečně strategický a velmi urgentní problém,“ sdělil generál dále a dodal: „Odchodovost nám neustále roste a v tomto roce ji možná ani nepokryjeme.“
Podle četaře Michala Kurowského má nezdravá armádní kultura za následek odliv lidí z armády, s čímž je spojeno „mrhání prostředků daňových poplatníků“, protože do výcviku vojáků „bylo investováno mnoho peněz a času“.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) následně po Řehkovi prohlásila: „Víme, že přicházíme o zkušené lidi, kdy odchází ze služebního poměru více vojáků na základě vlastní demotivace než na základě rozhodnutí nadřízených.“ To se podle ní také negativně projevuje i na „nezbytném doplňování zálohy“.
„Musíme se zaměřovat na to, abychom udrželi v armádě zkušené vojáky, aby nám neodešli,“ dodala ministryně obrany s tím, že je třeba „posílit nástroje, které napomohou udržet lidi v armádě“.
„Není to jenom o tom, získávat nové lidi, je to i o tom stávající schopné lidi udržet,“ řekla Černochová, která se věnovala spíše finančním otázkám a nezmínila přímo důležitost vzájemných mezilidských vztahů nebo chování velitelů v armádě.