Tři principy této duchovní praxe by měly být majákem světla pro lidstvo, říká předseda taiwanské Asociace Falun Dafa Hsiao Sung-šan.
TCHAJ-PEJ, Taiwan – Přibližně 5 300 lidí oblečených do barevně sladěných oděvů vytvořilo 17. listopadu obří obrazec na ikonickém náměstí Svobody na Taiwanu. Akce měla za cíl inspirovat lidi po celém světě k přijetí dobra v lidské povaze.
Tři velké čínské znaky ve výrazné žluté barvě, každý vytvořený více než 400 účastníky, představovaly slova pravdivost, soucit a snášenlivost, což jsou hlavní principy duchovní praxe Falun Gong. Zbylí účastníci utvořili vícebarevný symbol praxe, známý jako falun neboli kolo zákona.
Akce, nazývaná Tvorba znaků, je každoroční tradicí praktikujících Falun Gongu na Taiwanu. V průběhu let tato aktivita přilákala značný počet stoupenců této praxe z různých oblastí a zemí. Letos do Tchaj-peje dorazili praktikující z Malajsie, Indonésie, Mongolska, Macaa, Hongkongu, Japonska a Jižní Koreje, aby se také zúčastnili akce.
Hsiao Sung-šan, emeritní profesor inženýrství a předseda taiwanské Asociace Falun Dafa, zdůrazňuje v tiskové zprávě, že svět nyní více než kdy jindy potřebuje pravdivost, soucit a snášenlivost, vzhledem ke konfliktům a morálnímu úpadku, které dnes svět sužují.
Tři principy „vycházejí z morálních konceptů zakořeněných v tradiční čínské kultuře“, vysvětluje ve zprávě Hsiao. Dodává rovněž, že tyto tři ctnosti by měly sloužit jako „maják světla“ pro lidstvo.
Falun Gong, také známý jako Falun Dafa, byl poprvé představen veřejnosti v Číně v roce 1992. Jeho morální učení a pět meditativních cvičení si rychle získaly popularitu a na konci 90. let odhadovaly oficiální statistiky čínské vlády počet praktikujících na 70 až 100 milionů.
V červenci 1999 však Komunistická strana Číny (KS Číny) ze strachu, že by popularita praxe mohla podkopat její totalitní vládu, zahájila rozsáhlou kampaň na její likvidaci. Od té doby byly miliony praktikujících zadrženy ve věznicích, pracovních táborech a dalších zařízeních, přičemž stovky tisíc byly během věznění mučeny, uvádí Informační centrum Falun Dafa.
Fotografie z taiwanské akce jsou každý rok inspirací pro pronásledované praktikující Falun Gong z Číny, kteří pořádali podobné akce na pevnině předtím, než se proti nim KS Číny obrátila.
Huang Chun-meiová, organizátorka akce a místopředsedkyně taiwanské Asociace Falun Dafa, podotýká pro Epoch Times, že letošní fotografie jistě rezonují s dobrem v lidech a budou je inspirovat k lepšímu a laskavějšímu jednání.
„Lidé, u kterých převažuje dobrá povaha nad tou špatnou, budou žít svobodněji a šťastněji,“ sdělila Huang. „Pokud bude na světě více laskavých lidí, naše společnost se určitě stane mírumilovnější.“
Po skončení tvorby znaků zůstali účastníci na místě, aby společně převedli cvičení, které je součástí této duchovní praxe.
Falun Gong
Několik účastníků nedělní akce zmínilo pro Epoch Times, že byli velmi šťastní, že se mohli podílet na těchto znakových formacích.
Hsiao Yeh-wei, 48letý taiwanský inženýr pracující v oblasti výroby polovodičů, popsal, že s praxí Falun Gong začal koncem roku 1999, když byl studentem postgraduálního studia. Vysvětluje, že po začátku praktikování mu zmizela alergie na nosní dutiny a jeho život nabral smysluplnější směr.
Dodává též, že se akce nezúčastnil poprvé.
„Skutečnost, že tisíce lidí jsou ochotny se sejít z celého světa, aby oslavily Falun Dafa, přímo odporuje propagandě čínského režimu, který tuto praxi očerňuje,“ poznamenává Hsiao.
Čínská propaganda vykresluje Falun Gong jako kontroverzní hnutí, což má odradit veřejnost. Skutečnost, že tisíce lidí z různých zemí dobrovolně slaví jeho principy, však naznačuje, že praxe má pro mnohé pozitivní význam.
„Ne každý se musí stát praktikujícím Falun Gongu,“ pokračuje. „Pokud se však lidé rozhodnou žít svůj život podle principů pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, uvědomí si, že život je takovou radostí.“
Harumi Masudaová, 56letá sekretářka firmy, a Haruki Takuová, 20letá studentka práv, přicestovaly z Japonska, aby se nedělní akce zúčastnily poprvé.
„Nádhera,“ komentuje paní Masudaová pohled na tolik praktikujících na jedné akci a dodala, že příští rok určitě znovu přicestuje na Taiwan.
Takuová, která praktikuje Falun Gong od druhé třídy, prohlásila, že se rozhodla přijet na Taiwan, protože ji inspirovaly mediální zprávy o dřívějších akcích.
Akce se rovněž zúčastnilo více než 150 praktikujících z Jižní Koreje. Mezi nimi byla Katherine Kimová, manažerka pracující v exportní a importní společnosti, a její dcera, čtvrťačka Jessica Jin Huffová.
„Jsem nadšená, že jsem tady,“ sdělila Kimová. „Srdce mi buší vzrušením. Jsem opravdu šťastná, že jsem mohla přijet.“
Kim popsala okolnosti, které ji přivedly k praktikování Falun Gongu – při vyhledávání informací o této praxi na internetu narazila na protichůdné názory. Rozhodla se proto navštívit oficiální webové stránky Falun Dafa a zjistit pravdu sama. Po důkladném přečtení webu se rozhodla začít s praxí v březnu loňského roku.
„Svému dítěti bych chtěla být matkou, která jedná na základě pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, abych se stala lepší mámou,“ uvádí Kim. „Stále však na sobě tvrdě pracuji, abych se zlepšila.“
Na otázku, jak by představila Falun Dafa ostatním, její dcera Huff odpovídá: „Řekla bych: ‚Je to praxe, která se zaměřuje na mysl a tělo, abyste se stali lepším člověkem a také zlepšili život lidí kolem vás.‘“
Během tvorby znaků stálo mnoho místních obyvatel z Taiwanu a zahraničních turistů stranou a sledovalo dění, mezi nimi i japonský turista Jutaro Macunaga.
Macunaga řekl pro Epoch Times, že ho to, co viděl, velmi oslovilo, a velikost formace na něj „silně zapůsobila“.
Dva turisté z Filipín zmínili pro Epoch Times, že je fascinovalo, jak organizovaní praktikující byli.
„Je to velmi okouzlující, zvláště pro nás turisty, vidět takovou akci,“ konstatoval jeden z nich.
Jeho přítelkyně, která zůstane na Taiwanu, aby učila angličtinu na místní veřejné škole, dodala, že je „povznášející vědět, že se taková akce koná“.
–ete–
Článek byl českou redakcí Epoch Times doplněn o některé informace.