Aktualizováno 13.12.2024 22:30 o vyjádření Euroferu.
Evropský ocelářský průmysl se nachází v kritické situaci a hrozí mu nezvratný úpadek, pokud EU a členské státy nepřijmou okamžitá opatření k zajištění jeho budoucnosti a ekologické transformace, upozorňuje Evropská asociace výrobců oceli (Eurofer).
S propadem prodejů a zvyšováním dovozu dumpingové oceli z Číny čelí evropské ocelářství těžkým časům. Opakovaná varování a výzvy vedení EU k ochraně domácích producentů a větší podpoře dekarbonizace ocelářství se setkávají s nečinností a ocelářům dochází trpělivost. Masivní snižování výroby či dokonce oznámení o zavírání závodů jsou podle ocelářů znamením, že čas se vyčerpal.
„Hodiny už odbily půlnoc. Kolik dalších zavírání závodů, propouštění a zastavených dekarbonizačních projektů bude potřeba, než se EU a členské státy probudí? Deindustrializace Evropy se zrychluje, ocelářství, automobilový průmysl, obnovitelné zdroje a baterie jsou na pokraji sil. Bez okamžitých opatření evropská výrobní základna zanikne,“ uvedl v prohlášení z konce listopadu Axel Eggert, generální ředitel Euroferu.
Podle dat Euroferu dosáhla globální nadbytečná kapacita oceli v roce 2023 551 milionů tun, což je čtyřnásobek roční produkce oceli v EU, a nadále roste. OECD předpovídá, že do roku 2026 se zvýší kapacita o dalších 157 milionů tun oceli.
Současně s tím klesá výroba v Evropě. Od roku 2018 se snížila o 34 milionů tun a v roce 2023 klesne na pouhých 126 milionů tun. Dovoz nyní tvoří 27 % trhu EU. Podle ocelářů se v odvětví za posledních 15 let zrušilo téměř 100 000 pracovních míst a hrozí další propouštění. Také využití výrobních kapacit v EU kleslo na neudržitelných 60 %, argumentují.
„Naléhavě žádáme novou Evropskou komisi a vlády EU, aby zastavily toto krveprolití a přijaly rychlá opatření v oblasti obchodu, CBAM (uhlíková daň na zahraniční ocel), energetiky a ocelového šrotu a zároveň pracovaly na strukturálním řešení, které by zachovalo konkurenceschopnost našeho průmyslu,“ uvedl Eggert.
České ocelářství na minimu
Ocelářská unie, svaz sdružující české firmy v odvětví, vydala včera statistiky výroby za letošní tři čtvrtletí. Ty potvrzují, že propad výroby nadále pokračuje a zlepšení podle unie nelze čekat minimálně do konce roku.
„Výroba surové oceli v ČR za 1. – 3. čtvrtletí letošního roku dosáhla 1,9 milionu tun. Jedná se tak o historicky nejhorší výsledek. Oproti stejnému období loňského roku došlo ke snížení výroby surové oceli o takřka 800 tisíc tun (tj. –30 %),“ píše unie.
Vlivem snižující se výroby postupně klesá i objem vyvážených výrobků. Z ČR tak bylo za 1. – 3. čtvrtletí roku vyvezeno 2,3 milionu tun výrobků, což představuje meziroční pokles takřka o 600 tisíc tun. Oproti tomu dovoz do ČR za stejné období mírně vzrostl z 4,8 mil. tun na 5 mil. tun.
V roce 2023 se v Česku vyrobilo 3,4 milionů tun surové oceli, letos se čekají ještě horší výsledky, prozradila Epoch Times šéfka Ocelářské unie Marcela Kubalová. Výrobní kapacity českých oceláren za první tři čtvrtletí letos dosáhla 75 %, pokud se nepočítá odstavená Liberty Ostrava. S jejím započtením činí využití výrobní kapacity pouhých 37,5 %.
Potřebujeme okamžitá účinná opatření, ne postupné úpravy
Eurofer vypracoval Evropský Akční plán pro ocel, kde požaduje okamžité kroky, které by reagovaly na palčivé problémy v odvětví. Ty zahrnují čtyři návrhy: zavést důraznou ochranářskou politiku včetně cel na dováženou ocel, nastavení uhlíkové daně (CBAM) na zahraniční ocel tak, aby nedocházelo k podvodům, zajištění cenově dostupné čisté energie a zabránění odlivu železného šrotu z Evropy. Šrot bude do budoucna potřeba pro přechod na ekologičtější výrobu, kdy se k výrobě oceli používají elektrické obloukové pece, v nichž se šrot taví.
„Nejde jen o ocel, ale o všechny hodnotové řetězce, od automobilového průmyslu po obnovitelné zdroje energie, které na ní závisí,“ uvádí Eurofer v prohlášení. Bez naléhavého zásahu podle něj hrozí EU „naprostá závislost na Číně, USA a dalších globálních konkurentech, kde se průmyslu daří za příznivých podmínek“.
Oceláři uvedli, že jsou připraveni spolupracovat s novou Komisí, aby kolapsu evropského ocelářství zabránili, ale upozorňují, že „místo postupných zlepšení, která neřeší základní problémy, jako je nadbytečná globální kapacita oceli a vysoké ceny energií, potřebujeme nyní účinná opatření“, poznamenal šéf Euroferu.
Mluvčí asociace na dotaz Epoch Times z 13. prosince, zda dostali odpověď na svůj dopis předsedkyni EK Ursule von der Leyenové a komisaři pro vnitřní trh Stéphaneovi Séjournéovi, uvedla, že zatím žádnou oficiální reakci nemají. Poznamenala však, že není překvapena, protože nové uskupení komise funguje teprve chvíli.
Kvituje však první kroky komisaře ve funkci, kdy objíždí průmyslové podniky v Evropě, včetně ocelářského závodu ArcelorMittal v belgickém Ghentu, aby získal lepší obraz celkové situace. Komise má do 100 dní od začátku svého mandátu zveřejnit Dohodu o čistém průmyslu, kde budou nastíněny jasnější kroky, kterými se bude ubírat transformace evropského průmyslu.