Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2022. Některé informace již nemusí být aktuální.
Když Cristian Marianciuc potřeboval najít způsob, jak si zlepšit náladu, rozhodl se pro něco neobvyklého – složit každý den jednoho papírového jeřába. Co začalo jako výzva na sto dní, se brzy proměnilo ve vášeň, která ho poháněla dál i po dosažení původního cíle.
Ze sta jeřábů se stalo tisíc. A nakonec se jeho koníček změnil ve vzácnou profesi, která spočívá v propojení papírového řemesla s řadou smíšených médií – kromě hmatového a vizuálního zážitku se do jeho děl dostala i hudba, vůně, a dokonce i matka příroda.
Dvaatřicetiletý Marianciuc, který vyrostl v malém městě na severovýchodě Rumunska, se s origami seznámil během studia diplomacie a cizích jazyků na vysoké škole v australském Sydney. V té době o této formě umění příliš nepřemýšlel, ale po třech letech práce pro nevládní organizaci v Moldavsku měl problémy přizpůsobit se životu zpět na kontinentu.
Nečekal, že jeho lék bude mít podobu origami.
Cvičení dělá mistra
„Chtěl jsem se s tím nějak tvůrčím a pozitivním způsobem vypořádat,“ sdělil deníku Epoch Times. Nejprve začal kreativně vystřihovat stránky svého deníku, rozstříhal je na čtverečky a pak na ně psát speciální vzkaz – buď pro sebe, nebo pro někoho jiného – a pak je složil do podoby jeřába.
1. ledna 2015 zveřejnil na Instagramu svého prvního jeřába. Přestože se jednalo o „velmi intimní, velmi osobní projekt“, stal se zároveň od svého počátku „docela veřejným“. „Měl jsem trochu obavy, protože jsem podobných věcí dělal už hodně,“ řekl. „Rychle mě to přestalo bavit. Ale u tohohle to z nějakého důvodu klaplo.“
Marianciuc pracoval na plný úvazek jako překladatel a tlumočník, vařil a uklízel, aby se uživil, a přesto si každý den našel deset minut, aby si před prací nebo po ní sedl k papíru a tvořil. „Úplně první jeřáb, kterého jsem zveřejnil, i ta fotka je opravdu špatná…. Jak jsem procházel jednotlivými dny, byl vidět postupný vývoj,“ řekl. „Cvičení dělá mistra, jak se říká.“
Sto dní uplynulo mrknutím oka, pak 365. Když se přiblížil leden 2016, našel ve svém řemesle takovou útěchu, že nedokázal přestat.
Každý jeřáb začíná jako jednoduchý pták origami složený ze čtvercového listu papíru 90-120 GSM. K němu přidává ozdobné prvky vyhotovené taktéž z papíru, příležitostně květiny nebo jiné předměty. Svého tisícého jeřába dokončil koncem září 2017. „Poté jsem si opravdu potřeboval dát pauzu,“ řekl.
Úplná zkušenost
Marianciuc je jedním z jedenácti sourozenců a rodina je pro něj jednou z největších inspirací při tvorbě jeho uměleckých děl. Další inspirací je poznávání přírody jeho rodného venkovského města během ranních procházek.
Jako příznivec klasické a nezávislé hudby se Marianciuc už od střední školy inspiruje také zvukem. V určitém okamžiku své cesty začal ke svým příspěvkům na Instagramu přidávat doporučení na skladby a vysvětlovat: „Když se [sledující] podívají na jeřába a poslechnou si skladbu, získají plný zážitek.“
Od roku 2020 se Marianciuc věnuje dalšímu smyslovému médiu: vůni. Protože si jeho rodina nikdy nemohla dovolit parfémy, užíval si přírodní vůně měnících se ročních období. Až při cestě do Francie v roce 2020 na výstavu objevil pařížské butiky s parfémy a byl jimi okouzlen.
„Nakonec jsem si koupil nějaké vzorky,“ řekl a dodal, že v den, kdy se vrátil domů, udeřila pandemie. „Musel jsem se na dva týdny izolovat ve svém pokoji. … Začal jsem si vybalovat zavazadla a našel jsem vzorky.“ Když si sedl a vyzkoušel je, zrodila se myšlenka začlenit vůni do své práce.
Dnes Marianciucův tvůrčí proces začíná prožitkem vůně a vymýšlením barev a papíru, které by odpovídaly náladě. Nejraději pracuje v monochromatických barvách, v zimě se pouští do teplejších barev. Při práci s klienty začíná každý nový návrh skicou.
Výzvy
Marianciuc spolupracuje se značkami parfémů, které oceňují jeho práci – někdy i v rámci rozsáhlých reklamních kampaní. Ale přestože se stal mistrem svého řemesla, jeho jeřáby stále přinášejí výzvy.
Podle něj se jedná „hlavně o psychické důvody“. Kdy například není ve „správném duševním rozpoložení“ nebo „v tvůrčí náladě“. Nebo když má „v hlavě věci, které musí řešit“, nebo „když roli hraje stres“. Rozloučení se zakázkami přitom může být těžké.
Jeho nejoblíbenějším dílem je jedna z jeho posledních prací. Tento jeřáb s tradičním rumunským motivem je časově náročnější a jeho výroba trvala týden. Kvůli několika mini nehodám při používání řezných nástrojů na začátku se Marianciuc nyní uklidňuje, dělá si pravidelné přestávky, aby si uvolnil zápěstí, a s noži pracuje klidně a opatrně.
Přestože je jeho cílem převést abstraktní do hmatové podoby, inspiraci čerpá i z jiného zdroje. Na Marianciuka zapůsobil slavný příběh japonské dívky Sadako Sasaki, která byla za druhé světové války po dopadu bomb na Hirošimu a Nagasaki zasažena atomovým zářením.
„V japonské kultuře platí, že když složíte 1000 jeřábů, splní se vám přání nebo získáte pevné zdraví,“ řekl Marianciuc. „Ona jich složila 600, ale pak zemřela na leukémii.“
Jelikož jedna z Marianciucových sester zemřela na leukémii, každý z jeho jeřábů představuje poctu. Dosud jich dokončil více než 5 000. Jeho stránku na Instagramu sleduje přes 55 000 lidí a jeho práce se dotýká duší po celém světě.
Jak se vypořádat s temnotou
„Jednoho dne mi přišel e-mail od jedné paní z USA,“ řekl Marianciuc. „Její manžel měl podstoupit poměrně komplikovanou operaci a ona byla ve stresu, chodila po nemocnici. Nevěděla, co má dělat. Pak vytáhla telefon [a] narazila na jeden z mých příspěvků.“
Procházela všechny jeho jeřáby a četla všechno, a když se blížila k poslednímu příspěvku, operace už byla téměř u konce. „Říkala, že je opravdu vděčná a děkuje, že jsem ji nějakým způsobem dokázal rozptýlit od stresu,“ řekl Marianciuc. „Tuhle historku si budu pamatovat do konce života.“
Marianciuc v současné době spolupracuje s britským hudebníkem Kinshipem na tvorbě videoklipu. Melodie a povznášející texty jsou „nejblíže tomu, co bych řekl, že je můj ideální hudební styl,“ řekl. „Celý tento projekt, to, co dělám, vychází možná z temného místa, ale chtěl jsem se s tou temnotou vypořádat opravdu kreativním a pozitivním způsobem.“
–ete–