Představitelé čínského režimu mají obavy, že Spojené státy začnou vyšetřovat jejich zločiny týkající se zabíjení kvůli orgánům v Číně, především na praktikujících Falun Gongu.
Nejvyšší představitelé Komunistické strany Číny (KS Číny) se obávají, že pokud budou jejich zločiny proti vlastním lidem plně odhaleny, odpor doma i na mezinárodní úrovni by mohl režim podkopat nebo dokonce svrhnout, uvádí zdroj dobře obeznámený s bezpečnostním aparátem strany.
Zvláště je znepokojují jejich zločiny zahrnující mučení a zabíjení praktikujících Falun Gongu kvůli orgánům, které by mohly být odhaleny na mezinárodní úrovni, říká zdroj pro Epoch Times.
Podrobnosti těchto zločinů jsou podle něj natolik „nelidské“, že pokud by pronikly do povědomí širší veřejnosti, vyvolaly by rozsáhlé výzvy k odpovědnosti. Nejvyšší představitelé KS Číny by mohli čelit formálním vyšetřováním, stíháním a mezinárodním tribunálům, což by následně destabilizovalo režim na domácí půdě, míní.
„To by mohlo vést nejen k pádu strany a národa, ale také k trestnímu stíhání všech hlavních představitelů čínské komunistické strany,“ říká, „včetně vůdce KS Xi Jinpinga u mezinárodního soudu“.
Zdroj má přístup k informacím z nejvyšších úrovní bezpečnostního aparátu KS Číny. V minulosti poskytl důvěryhodné informace.
Zprávy o mučení v čínských věznicích a pracovních táborech prudce vzrostly v roce 1999 s nástupem pronásledování Falun Gongu, duchovní skupiny, kterou se režim rozhodl „vyhladit“ poté, co vládní průzkumy ukázaly, že si tuto praxi osvojilo přibližně 70 milionů lidí, čímž početně překonali členy strany.
Režim během následné kampaně pronásledování uvěznil miliony lidí a ověřený počet úmrtí rychle dosáhl tisíců.
Ve stejné době zaznamenal čínský transplantační průmysl obrovský rozmach. V zemi, kde je kulturně neochota darovat orgány, se najednou objevil nadbytek orgánů, přičemž nemocnice nabízely čekací dobu na transplantaci kratší než týden.
Od roku 2006 několik oznamovatelů vypovídalo, že režim zabíjí vězně svědomí, především praktikující Falun Gongu, aby poháněl výnosný státem schválený obchod s orgány.
Ačkoli tyto zločiny přitáhly určitou mediální pozornost, žádná významná vláda je nikdy formálně nevyšetřovala – alespoň ne s veřejně zveřejněnými výsledky.
V posledních letech se však zdá, že se situace mění, s odkazy na tyto zločiny v usneseních Kongresu a zprávách amerického ministerstva zahraničí.
V roce 2019 dospěl Čínský tribunál, občanský tribunál ve Velké Británii, k závěru, že „nad rozumnou pochybnost“, bylo „nucené odebírání orgánů po léta pácháno v celé Číně ve značném rozsahu a že praktikující Falun Gongu byli jedním – a pravděpodobně hlavním – zdrojem dodávek orgánů“.
Dne 27. března 2023 schválila Sněmovna reprezentantů USA „Zákon o zastavení nuceného odebírání orgánů, 2023“ (H.R.1154) s drtivou většinou, což bylo poprvé, kdy bylo přijato legislativní opatření s reálnými sankcemi zaměřenými na zastavení zvěrstev KS Číny týkajících se odebírání orgánů.
Podle zdroje považují vůdci KS Číny tyto kroky za závažnější než ekonomické sankce, protože zpomalení ekonomiky je osobně v krátkodobém horizontu neovlivňuje.
„To, čeho se čínský režim obává nejvíce, je plná podpora Falun Gongu ze strany americké vlády a zahájení vyšetřování pronásledování Falun Gongu KS Číny v Číně; to je Achillova pata režimu,“ konstatuje zdroj.
Tato záležitost je pro čínskou komunistickou stranu ještě naléhavější vzhledem k nástupu ostřejšího amerického zahraničněpolitického přístupu vůči Číně, který začal za první Trumpovy administrativy a byl udržován během administrativy Bidena.
V tomto kontextu výraz „tuto slabinu“ stále dává smysl, protože jde o obrazné vyjádření něčeho, co KS Číny považuje za svou zranitelnost, kterou by Američané mohli využít. Překlad celého odstavce by mohl znít takto:
„V minulosti byl vztah mezi Čínou a USA zaměřen hlavně na ekonomické konflikty. Ale se všemi změnami v globální situaci … jde nyní o přímou konfrontaci mezi Čínou a USA – nebo spíše o boj o vedoucí pozici, boj na život a na smrt,“ zmiňuje zdroj. „V tuto chvíli si KS Číny nemůže dovolit ponechat tuto zranitelnost v rukou Američanů.“
Právní taktiky
Podle zdroje si KS Číny nehodlá jen pasivně počkat na katastrofu. Místo toho režim realizuje plán, jak zabránit tomu, aby otázka Falun Gongu dosáhla kritického bodu.
Cílem plánu je diskreditovat Falun Gong v zahraničí a tím oslabit důvěryhodnost důkazů proti komunistické straně v Číně, podotýká s tím, že jádrem taktiky je využívání právních prostředků. Pomocí této taktiky jsou subjekty a jednotlivci spojení s Falun Gongem terčem žalob, zatímco vládní agentury jsou tlačeny k zahájení vyšetřování.
Podobné plány odhalilo v posledních šesti měsících několik dalších zasvěcených osob z řad KS Číny, které se rozhodly vystoupit na veřejnost.
Režim používá tajné operativce k organizaci těchto útoků a zároveň pracuje na ovlivňování jednotlivců v americké vládě, kteří mají pomáhat v tomto úsilí, poznamenává zdroj.
„Byly uzavřeny určité dohody mezi vyššími představiteli čínského režimu a některými americkými představiteli, kteří pomáhají KS Číny potlačovat Falun Gong v USA výměnou za specifické výhody od režimu, jejichž podrobnosti nejsou jasné,“ říká zdroj.
Epoch Times nemohl tuto informaci nezávisle ověřit.
Cílem, jak se domnívá, bylo, aby americké úřady vykonaly špinavou práci KS Číny, čímž by jí propůjčily zdání důvěryhodnosti a nakonec umožnily čínské komunistické straně vyváznout bez trestu.
„Jakmile americká vláda diskredituje Falun Gong, všechny zvěrstva spáchaná v Číně zůstanou nepotrestána a bude nemožné přitáhnout mezinárodní pozornost k těmto otázkám – natož stíhat odpovědné osoby,“ uvádí.
Nepřetržitý tlak
Praktikující Falun Gongu jsou aktivní v upozorňování na porušování lidských práv ze strany KS Číny. Navíc čelili čínské komunistické straně na kulturní úrovni, především prostřednictvím newyorské společnosti Shen Yun Performing Arts, která po celém světě pořádá uznávaná představení klasického čínského tance s heslem „Čína před komunismem“.
V posledních letech je soubor Shen Yun a širší komunita Falun Gongu v USA neustále obtěžována, včetně bombových hrozeb, výhrůžek střelbou, trollingem na sociálních sítích, žalobami, mediálními útoky a dokonce fyzickými útoky.
„Jsou pod neúprosným, nepřetržitým tlakem,“ sdělil Nicholas Eftimiades, bývalý pracovník CIA, Ministerstva zahraničí USA a Obranné zpravodajské agentury (DIA), a také uznávaný expert na operace KS Číny v zahraničí.
„Je to mnohovrstevný boj, kterému jako hnutí Falun Gong čelí proti Číně. Jde o konflikt na několika úrovních,“ komentoval pro Epoch Times.
Za poslední roky opakovaně podal americký občan, který dlouhodobě podniká v Číně, vadné environmentální žaloby proti Shen Yunu v oblasti státu New York. Poslední byla federálním soudcem zamítnuta v září tohoto roku „s předsudky“, takže ji nelze znovu podat.
V červenci se dva čínsko-američtí občané, John Chen a Lin Feng, přiznali k tomu, že jednali jako čínští agenti poté, co se pokusili podplatit agenta amerického daňového úřadu (IRS), aby zahájil vyšetřování Shen Yun na základě neopodstatněných obvinění.
Lin podle soudních dokumentů vypověděl FBI, že on a Chen rovněž sledovali komunitu Falun Gongu v Orange County ve státě New York, kde se nachází kampus Shen Yunu, aby shromáždili informace pro environmentální žalobu, která měla zabránit růstu komunity Falun Gongu v této oblasti.
V listopadu byl Shen Yun vystaven další žalobě, kterou podal bývalý člen souboru, jenž společnost opustil před přibližně pěti lety. Části žaloby se zdají být převzaty z článku New York Times útočícího na Shen Yun.
New York Times za posledních šest měsíců zveřejnily nejméně devět článků útočících na Shen Yun a bývalý člen souboru byl klíčovým zdrojem těchto obvinění. Hlavní autorka článků, reportérka Nicole Hongová, v rozhovoru pro své noviny uvedla, že ona a její kolega Michael Rothfeld začali na článcích pracovat poté, co je kontaktoval „informátor“ s údajnými informacemi o „vnitřním fungování“ Shen Yunu a seznámil je s bývalým členem souboru.
Mezitím čínsko-americký muž, který často útočí na Shen Yun a Falun Gong na sociálních sítích, veřejně přiznal, že poskytl některé zdroje pro tyto články. Stejná osoba byla na začátku tohoto roku identifikována oznamovateli z řad KS Číny jako nástroj režimu pro očerňovací kampaň proti Falun Gongu, podle zprávy Informačního centra Falun Dafa, neziskové organizace monitorovací pronásledování Falun Gongu.
Tento muž také učinil výhrůžné komentáře vůči pracovníkům Shen Yunu, a v roce 2023 FBI varovala místní orgány činné v trestním řízení, že je „potenciálně ozbrojený a nebezpečný“, poté, co byl spatřen poblíž kampusu Shen Yunu.
Následně byl tento muž zatčen a obviněn z nelegálního držení zbraní.
Loni se na internetu chlubil, že Shen Yun nahlásil federálním úřadům, a vyzýval ostatní, aby udělali totéž.
–ete–