Jednoho dne si o vás budou lidé ve vašem životě vyprávět – co byste si přáli, aby říkali?
Komentář
Pozorovala jsem své děti, jak si hrají venku a jejich smích naplňuje vzduch, když mě napadla myšlenka: Jednou budou o mně vyprávět svým dětem.
Moji přátelé a rodina – možná i lidé, se kterými se setkávám v malých, ale významných okamžicích – o mně budou vyprávět příběhy.
Co řeknou?
V každodenním shonu se nad touto otázkou často nepozastavujeme. Přesto je to nit, která splétá příběh toho, kým jsme, vrytý do srdcí druhých.
Doufám, že si mě budou pamatovat jako někoho, kdo má odvahu být autentický, odvahu žít s dětskou vírou a sílu zvolit si svobodu ve formě odpuštění.
Ne dokonalá, ale opravdová
Autentičnost není vždy snadná – zvláště když máme pocit, že nejsme dostateční.
Sociální média nás bombardují vybroušenými verzemi úspěchu, štěstí a krásy a svádějí nás k tomu, abychom poměřovali svou hodnotu podle vyfiltrovaných vrcholů. Tlak na výkon proniká do kariéry, rodičovství, domácího života – dokonce i do našich koníčků. Je to vyčerpávající.
Perfekcionismus nás staví pod přísný reflektor sebekritiky. Když sami sebe neustále kritizujeme, je těžké být opravdový. Někteří z nás, včetně mě, strávili roky honbou za nepolapitelnou metou být „dost dobrý“. Kdybych byla chytřejší, štíhlejší nebo úspěšnější, cítila bych se konečně dostatečně hodnotně.
Vždy je tu další cílová rovinka.
Přijmout to, kým jste – ne idealizovanou verzi toho, kým doufáte, že se jednou stanete – umožní vašemu autentickému já zazářit. Svět možná zapomene na vybroušené výkony, ale pamatuje si srdce, které bylo opravdové.
Autenticity nedosáhnete. Je to něco, co si dovolíte. Je to poznání, že právě teď jste dostateční. Nemusíte si zasloužit právo dýchat.
Je to o tom, když si uvědomíte, že se srovnáváte. Ptejte se: „Měřím svou hodnotu podle toho, jakou má někdo jiný?“ Jde o to, najít to, díky čemu se cítíte naživu. Ty okamžiky, kdy ztrácíte pojem o čase, kdy jste plně přítomni – to je vaše skutečné já. Umožňujete lidem, aby viděli vaši nenaleštěnou verzi. Tu neuspořádanou, skutečnou verzi, která skutečně spojuje, inspiruje a zanechává trvalý dojem.
Možná je na čase se zeptat: „Je v mém životě oblast, kde se stále honím za tím, abych byl ,dost dobrý‘?“.
Co by se stalo, kdybyste tuto cílovou pásku nechali zmizet?
Dětská víra
Kdy jste naposledy zkusili něco nového jen proto, že vás to nadchlo?
Děti skáčou do neznáma poháněné zvědavostí a úžasem. Neptají se: „Jsem kvalifikovaný? Co když selžu?“ Prostě skočí a věří, že na to přijdou za pochodu. Někde po cestě většina z nás vymění zvědavost za opatrnost a odvahu za pohodlí.
Víra není o zárukách. Jde o důvěru – krok do neznáma – víru, že se postavíte na nohy, ať se stane cokoli. To jsem poznala na vlastní kůži po vydání své první knihy. Byla jsem pozvána, abych promluvila v kostele ve Virginii po boku Joela Salatina, legendárního představitele regenerativního zemědělství.
Říci, že jsem byla vystrašená, by bylo slabé slovo.
Po své přednášce jsem si sedla vedle Joela a měla pocit, že jsem to pokazila. Ale pak se ke mně Joel otočil a řekl: „Právě jsi na mě udělala velký dojem.“
V tu chvíli jsem mohla hrát na jistotu – usmát se, zdvořile přikývnout a nechat to být. Místo toho jsem se odhodlala ke skoku víry. „Co kdybychom spolu napsali knihu?“ zeptala jsem se. Joel okamžitě s úsměvem odpověděl: „Jistě.“
Tento jediný čin dětské odvahy změnil běh mého života. Kniha, kterou jsme napsali, mi otevřela dveře, o kterých se mi ani nesnilo, a vedla k podcastu, který nyní společně moderujeme, a k přednáškám po celé zemi.
Doufám, že můj odkaz bude inspirovat ke skoku i ostatní.
Je něco, co vás zajímá nebo vzrušuje, ale ze strachu jste se drželi zpátky? Pokud ano, možná je na čase udělat jeden malý krok – jen abyste zjistili, kam to povede.
Odpuštění
Máloco může zahalit odkaz tak jako nevyřešená zášť.
Mnozí z nás se potýkají s odpuštěním. Ptáme se: „Znamená odpuštění omluvit bolest? Pokud jsem stále naštvaný, znamená to, že jsem neodpustil?“
Odpuštění se netýká druhé osoby – jde o to, abyste se osvobodili vy sami.
Držet v sobě hněv nebo zášť je jako pít jed a očekávat, že trpět bude druhá osoba. Odpuštění je protijed – dar, který si dáte – který uvolňuje bolest a vytváří prostor pro radost, vděčnost a lásku. Nevymaže minulost, ale promění váš vztah k ní.
Jednou jsem slyšela, jak někdo řekl: „Neodpuštění je jako nosit s sebou batoh plný cihel. Pokud chcete, můžete si je nechat. Můžete si dokonce zvyknout na jejich váhu. Ale ve chvíli, kdy je odložíte, si uvědomíte, jak byly těžké.“
Schopnost odpouštět je základem odkazu, který, jak doufám, zanechám. Je to každodenní volba, která mě osvobozuje od tíhy minulosti a dává mi prostor pro autenticitu a odvahu vrhnout se do nových dobrodružství.
Den, kdy se mi podařilo odpustit, nastal, když jsem slyšela tahle slova Louise Hayové: „Odpouštím ti, že jsi nebyl takový, jaký jsem chtěla, abys byl.“ V tu chvíli jsem si uvědomila, že můj odpor se netýkal jen toho, co se stalo – šlo o nesprávné očekávání. Očekávala jsem, že někdo bude nějaký, že se bude chovat určitým způsobem, že mě bude milovat nebo podporovat tak, jak jsem potřebovala. Když se tak nestalo, byla jsem naštvaná.
Lidé mohou dávat jen to, co mají. Očekávat od nich, že budou někým, kým nejsou, je jako očekávat, že unesou celý oceán, když jsou schopni udržet jen náprstek vody – to prostě není možné.
Po tomto uvědomění bolest okamžitě nezmizela. Ale umožnilo mi odložit váhu – ne proto, že by se změnila, ale proto, že jsem změnila svůj pohled.
Od koho ve svém životě očekáváte, že unese oceán, když má v ruce jen náprstek?
Jaký bude váš odkaz?
Odkazy se nevytvářejí za den. Píšou se v malých, každodenních okamžicích, které odrážejí to, kým skutečně jste.
Otázkou není, zda po sobě zanecháte odkaz – jistě nějaký zanecháte. Otázka zní: „Jaký odkaz dnes vytvářím?“
Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí odrážet stanoviska Epoch Times.
–ete–