ČTK

1. 4. 2025

Šest australských univerzit zavřelo na svých kampusech čínský Konfuciův institut, který pořádá celosvětově kurzy čínštiny a čínské kultury. Napsal o tom australský web ABC. Australská vláda v posledních letech zvýšila dohled nad těmito vzdělávacími centry kvůli obavám, že jejich prostřednictvím šíří Peking provládní propagandu a sleduje čínské studenty v zahraničí.

Před dvěma lety dala australská vláda najevo, že otevírání nových Konfuciových institutů už nepovolí. Nynější konec Konfuciova institutu na šesti univerzitách znamená, že v Austrálii přestala fungovat téměř polovina těchto čínských neziskových organizací. Jako důvody pro jejich uzavření uváděly univerzity nejčastěji problémy spojené s pandemií covidu-19, aniž by vysvětlily, jak pandemie fungování institutů ovlivnila. Například mluvčí Univerzity Nového Jižního Walesu uvedl, že dohoda s Konfuciovým institutem vypršela v roce 2022 a „nebyla obnovena kvůli covidu-19 … po vzájemném rozhodnutí všech stran“.

Jeffrey Gil z australské Flindersovy univerzity, který se zabývá studiem Konfuciových institutů, řekl ABC, že ho zavírání těchto zařízení nepřekvapilo. „Konfuciovy instituty v Austrálii vzbuzují dlouhodobé obavy, které se v posledních letech se zhoršujícími se vztahy mezi Austrálií a Čínou ještě prohloubily,“ uvedl. Dodal, že se tak děje i ve Spojených státech nebo v Evropě.

On sám je však přesvědčen, že Konfuciovy instituty neprosazovaly čínskou provládní propagandu. „Z mého výzkumu vyplývá, že se výuka a kulturní aktivity Konfuciových institutů zaměřují na nepolitické a nekontroverzní aspekty Číny a čínské kultury. Jde spíše o to vyhnout se negativním nebo kontroverzním tématům týkajícím se Číny, než prosazovat světonázor Pekingu,“ uvedl.

V roce 2019 ABC zjistila, že uchazeči o dobrovolnické učitelské pozice v těchto institutech museli prokázat politickou loajalitu vůči čínské vládě. Vedení institutů poté opakovaně cenzurovalo jakékoli diskuse o otázkách citlivých pro Peking, uvedla tehdy lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

V roce 2020 čínská vláda přesunula řízení těchto institutů z ministerstva školství na nevládní Čínskou nadaci pro mezinárodní vzdělávání v čínštině. Podle ABC šlo o snahu vyvrátit obavy, že by se tak Peking snažil vměšovat do záležitostí jiných zemí.

V České republice vznikl Konfuciův institut na dvou univerzitách – Univerzitě Palackého a pražské soukromé Vysoké škole finanční a správní (VŠFS). Od roku 2024 však v Olomouci působí institut mimo správu univerzity. Univerzita Karlova či Vysoká škola ekonomická v minulosti nabídky na zřízení institutů odmítly. Spojené státy v roce 2020 oznámily, že agenturu, která provozuje Konfuciovy instituty na amerických univerzitách, budou nově považovat za zahraniční misi čínské vlády.

Související články

Přečtěte si také

Pražský zastupitel Wolf žádá prošetření postupu policie při blokádě Pochodu pro život

Pražský zastupitel Jan Wolf zaslal ministru vnitra Vítu Rakušanovi otevřený dopis, ve kterém žádá prošetření postupu policie při sobotním Pochodu pro život, který zablokovali jeho odpůrci. Rakušan reagoval.

Mediální výbor doporučil Sněmovně neschválení výroční zprávy o činnosti ČT

Sněmovní mediální výbor dnes doporučil Poslanecké sněmovně, aby neschválila zprávu Rady České televize o činnosti ČT za loňský rok. Pro negativní doporučení hlasovalo šest poslanců z 11 přítomných.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance AfD ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Mr. Blackout: „To, před čím jsme varovali o Velikonocích v Německu, se nyní stalo ve Španělsku“

Španělsko, Portugalsko a části Francie zasáhly v pondělí rozsáhlé výpadky elektřiny. Epoch Times si o této mimořádné události pohovořil s odborníkem a známým youtuberem Mr. Blackoutem. Ten lidem doporučuje, aby byli připraveni.

Britská vláda plánuje rozprášit chemii do atmosféry s cílem zastínit slunce a ochladit planetu

Během několik příštích týdnů britští vědci hodlají zahájit projekt rozptylování chemických částic do atmosféry se záměrem snížit globální teploty. Britská vláda financuje tento projekt grantem ve výši 50 milionů britských liber.

EK: Splácení dluhu z NextGeneration EU má stát téměř pětinu nynějšího rozpočtu

Splácení jistiny a úroků z dluhů na financování unijního plánu na podporu oživení, tzv. NextGeneration EU (NGEU), si v novém unijním rozpočtu po roce 2027 vyžádá ročně 25 až 30 miliard eur, tedy až 750 miliard korun. Splátky v maximálním scénáři tak budou představovat téměř pětinu nynějšího rozpočtu unie. Uvedla to Evropská komise ve svém sdělení k novému víceletému finančnímu rámci 2028+, tedy […]

Brusel ve svém „akčním plánu“ neřeší jednu klíčovou věc, upozorňují oceláři

Evropská komise nedávno představila akční plán pro ocel a kovy. Cílem má být „posílit konkurenceschopnost tohoto odvětví a zajistit jeho budoucnost“. Oceláři krok vítají, ale poukazují na neřešení přemrštěných cen energií.

Shen Yun nás vrací „k lidskosti, laskavosti a pokoře“, uvádí kněz

Arménský pravoslavný kněz Mesrob Kerkezian navštívil Shen Yun v Paříži a označil představení za duchovní zážitek, který nás vrací k lidskosti, laskavosti a pokoře.

Co by měl každý návštěvník posilovny vědět o doplňcích před tréninkem

Předtréninkové doplňky slibují energii a výdrž, ale nesou i rizika. Co skutečně obsahují, jak fungují – a kdy je lepší dát si kávu?