Americká ministryně pro vnitřní bezpečnost oznámila rozhodnutí na sociální síti X.
Aktualizováno 23.5. 2025, 9:00
Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti odebralo Harvardově univerzitě certifikaci pro program Student and Exchange Visitor Program (SEVP), oznámila 22. května na síti X jeho šéfka Kristi Noemová.
Tímto rozhodnutím je Harvardu zakázáno zapisovat zahraniční studenty.
Noemová v prohlášení uvádí, že k tomuto kroku vedla kombinace prohřešků Harvardovy univerzity, včetně spolupráce s Komunistickou stranou Číny (KS Číny) a podpory atmosféry antisemitismu, násilí a „proteroristického chování studentů na půdě univerzity“.
„Možnost univerzit zapisovat zahraniční studenty a těžit z jejich vyššího školného na posílení svých vícemiliardových nadačních fondů je výsadou, nikoli právem. Harvard měl mnoho příležitostí zachovat se správně. Odmítl. V důsledku toho přišel o certifikaci programu SEVP za porušení zákona,“ zmiňuje Noemová.
Odebrání certifikace zároveň znamená, že stávající zahraniční studenti musí přestoupit na jinou školu, nebo přijdou o svůj legální status, konstatuje se dále v prohlášení. Dodává se, že mnozí z narušitelů, kteří obtěžovali židovské studenty, hostili a školili členy KS Číny a spolupodíleli se na genocidě Ujgurů, pocházeli ze zahraničí.
„Vedení Harvardu vytvořilo na kampusu nebezpečné prostředí tím, že umožnilo protiamerickým a proteroristickým agitátorům obtěžovat a fyzicky napadat jednotlivce, včetně mnoha židovských studentů, a narušovat někdejší akademické prostředí univerzity,“ stojí dále v prohlášení.
„Výzkumníci z Harvardu spolupracovali s akademiky sídlícími v Číně na projektech financovaných agentem íránské vlády a navázali partnerství s čínskými univerzitami napojenými na vojenský výzkum – včetně vývoje v oblasti letectví a optiky – přičemž k tomu využívali prostředky amerického ministerstva obrany,“ konstatuje Noemová.
Dále poznamenává, že Harvard spolupracoval s jednotlivci napojenými na čínský obranný průmysl, například při výzkumu robotiky s vojenským využitím.
Harvardova univerzita označila zásah federální vlády za nezákonný.
„Plně se zavazujeme k tomu, abychom udrželi možnost hostit naše zahraniční studenty a vědce, kteří pocházejí z více než 140 zemí a nesmírně obohacují univerzitu – a tuto zemi,“ sdělil mluvčí Harvardu Jason Newton v e-mailu pro deník Epoch Times.
„Rychle pracujeme na tom, abychom poskytli vedení a podporu členům naší komunity. Tento odvetný krok představuje vážnou hrozbu pro harvardskou komunitu i pro naši zemi a podkopává poslání Harvardu v oblasti vzdělávání a výzkumu,“ dodává.
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti již v dubnu zrušilo Harvardu granty v celkové výši 2,7 milionu dolarů. Noemová poznamenala, že vedení univerzity odmítlo splnit její požadavky ze 16. dubna, v nichž žádala informace o „trestné činnosti a protiprávním jednání“ zahraničních studentů na kampusu.
Spor mezi federální vládou a Harvardem začal počátkem roku 2025 poté, co prezident Donald Trump vydal výkonné nařízení s odkazem na Zákon o občanských právech z roku 1964, kterým zakázal antisemitismus a zavedení politik diverzity, rovnosti a inkluze (DEI) na univerzitách – ve výuce, přijímání studentů, školení zaměstnanců i výběru pracovníků.
Prezident Harvardu Alan Garber následně oznámil, že univerzita se těmto nařízením nepodřídí. V reakci na to Trumpova administrativa zmrazila univerzitě více než 2,2 miliardy dolarů v grantech a smlouvách. Harvard poté podal federální žalobu, v níž usiluje o odblokování prostředků a prohlášení vládního postupu za protiústavní.
Trump reagoval hrozbou odebrání daňově osvobozeného statusu univerzity a ministryně školství Linda McMahonová oznámila, že Harvard nedostane žádné další federální granty, dokud nedojde ke změně vedení.
Noemová nyní posunula konflikt na novou úroveň, kdy Trumpova administrativa začala zveřejňovat právě příklady údajných DEI praktik, antisemitismu a spolupráce s KS Číny na Harvardu.
Harvard mezitím získal výraznou podporu akademické obce – více než 600 představitelů amerických vysokých škol a univerzit podepsalo dopisy na podporu žaloby univerzity proti Trumpově administrativě.
Profesor psychologie Steven Pinker, dlouholetý člen harvardského sboru, kritizoval kroky Trumpovy administrativy jako autoritářské. Zároveň však uvedl, že zrušení DEI praktik ve jménu rovnosti všech má určité opodstatnění.
Ačkoliv Pinker nesouhlasí se snahou Trumpovy administrativy nařídit „názorovou rozmanitost“ na univerzitách, domnívá se, že by Harvardu prospělo větší zastoupení politicky konzervativních profesorů na katedrách politologie a společenských věd, což by zároveň podpořilo důkladnější recenzní řízení a vyšší kvalitu výzkumu.
„Ideologie je jako dech – ten svůj necítíte,“ podotkl 21. května během diskuse pořádané organizací Heterodox Academy.
–ete–