Bowen Xiao

20. 3. 2020

Čínský režim odstartoval před několika týdny po celém světě agresivní dezinformační kampaň, jejímiž svědky můžeme být v přímém přenosu.

Komunistická strana Číny, plně si vědoma toho, jak zfušovala reakci na nový koronavirus, se snaží hledat viníka globální pandemie jinde, zasít nesváry na mezinárodní scéně a prezentovat režim jako hrdinu, který se s epidemií ukázkově vypořádal.

Bývalí vládní úředníci z USA, odborníci na Čínu a poradci národní bezpečnosti, sdělili Epoch Times, že dezinformační kampaň poukazuje na větší problém – globální ambice Pekingu.

Komunistické straně Číny se kampaní podařilo přesunout hněv Číňanů z režimu na Spojené státy americké, které jsou ponejvíce terčem útočné propagandy.

„Klamání, dezinformace, manipulace, překrucování faktů, zakrývání pravých motivů a trpělivé, neustálé rozbíjení vůle druhých bránit se, to je něco, co velmi dobře zapadá do globálních ambicí Komunistické strany Číny, která hodlá vládnout světu,“ vysvětluje Frank Gaffney, který za Reaganovy vlády působil na americkém ministerstvu obrany na sekci Mezinárodní bezpečnostní politiky. Dnes je Gaffney výkonným ředitelem Centra pro bezpečnostní politiku se sídlem ve Washingtonu.

Cenzura a konspirační teorie

Interní dokumenty čínské vlády, které se čínské edici Epoch Times podařilo získat, ukazují, že režim záměrně hlásil nižší počet případů nakažených koronavirem a cenzuroval debaty o epidemii, čímž přispěl k rozšíření nemoci, která dosud nakazila přes 200 tisíc lidí po celém světě a neúnavně se šíří dál.

Státní funkcionáři ČLR a státní média v Číně podněcují konspirační teorie na sociálních sítích. Poslední tvrzení zní, že původ viru není známý, že ho přinesla americká armáda nebo že díky nezměrnému úsilí čínské komunistické strany se ostatním zemím podařilo získat čas, aby se na nákazu připravily.

Státní čínská média, mnohé z nichž mají webové stránky i v angličtině, tyto teorie protlačují skoro každý den. Některé články dokonce přímo vyhrožují USA.

Přestože lidé v Číně mají zakázáno používat Twitter, trollové se sem v poslední době vrhli ve velkém, aby obhajovali komunistický režim, útočili na Spojené státy a papouškovali propagandu Číny.

Na náš dotaz, zda Twitter o těchto trollech ví a plánuje jim účty zrušit, mluvčí společnosti nereagovala.

Terč Amerika

Další báchorky, kterým se momentálně dostává v amerických médiích pozornosti, je tvrzení, že označení „wuchanský virus“ je rasistické. Přitom čínská státní média sama tento výraz používala, jak Sin-chua, tak Global Times a další.

Také jiné nemoci, např. ebola, zika, západonilská horečka, lymeská borelióza nebo španělská chřipka jsou všechny pojmenovány po místě, kde se virus objevil jako první.

Joseph Bosco, bývalý pracovník kanceláře ministra obrany, kde měl na starosti Čínu, uvedl pro Epoch Times, že cílem dezinformační kampaně Číny je „hodit vinu na někoho jiného a uniknout zodpovědnosti za své hrubé pochybení.“

Podle Bosca není Amerika cílem čínské propagandy náhodou. „Komunistická Čína pohlíží na USA jako na hlavní překážku svých agresivních globálních ambicí. Snaží se posílit důvěryhodnost komunistické strany a její legitimnost a zdiskreditovat USA a Západ.“

Jak s dezinformacemi čínského režimu bojovat? Bosco je za to, aby americká vláda vyžadovala reciprocitu ve všech aspektech americko-čínských vztahů.

Žaloby na Čínu

Klamavá kampaň neunikla pozornosti americké vlády, která se proti ní postavila. Také prezident Trump uvedl 17. března na brífinku pro média: „Čína vydala informaci, která není pravdivá a to, že naše vojsko jim tohle (virus) dalo. Není to pravda a než bych se hádal, budu tomu říkat podle toho, odkud to přišlo. Přišlo to z Číny.“

V Americe již několik jedinců a právnických firem podalo na čínský režim žalobu za to, že pandemii způsobil.

Bonnie Glaserová, bývala poradkyně ministerstva obrany a současná ředitelka China Power Project při Středisku pro strategické a mezinárodní studie, vysvětluje, že Peking se snaží prezentovat v lichotivém světle jak doma, tak v zahraničí, a proto chce svést vinu na někoho jiného.

„Kdyby byl Peking obviňován z toho, že epidemii na začátku nezvládl a dovolil, aby se rozšířila do zbytku světa, poškodilo by to globální image Číny,“ uvedla Glaserová a dodala, že pokud by se režimu úspěšně podařilo vyobrazit sebe samého jako někoho, kdo tuto krizi dobře zvládl, mohl by u veřejnosti ještě víc podkopat důvěru v demokracii a kapitalismus.

Peter Huessy z bezpečnostní analytické firmy Geostrategic Analysis, řekl pro Epoch Times, že dezinformace čínského režimu mají neblahý dopad na celý svět a stěžují snahy světových vlád ochraňovat zdraví svých občanů. 

„Celá čínská strategie spočívá v masových dezinformacích …Čína se snaží předstírat, že je zodpovědným členem mezinárodního společenství, ale ve skutečnosti se velmi snaží podkopávat právní řád a lidská práva,“ uvedl Huessy.

Článek byl redakčně zkrácen. Přeloženo z anglického originálu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie
Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie

Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie. Kromě ní se od 1. května 2004 staly členskými zeměmi bloku také Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.

Smiřte se se zelenou deindustrializací, některé komodity seženeme levněji v cizině, radí klimatičtí vědci
Smiřte se se zelenou deindustrializací, některé komodity seženeme levněji v cizině, radí klimatičtí vědci

Klimatičtí vědci se domnívají, že než dotovat výrobu průmyslových komodit z obnovitelných zdrojů energie, Evropa by si zboží měla nechat vyrobit tam, kde je elektřina z obnovitelných zdrojů levná – i za cenu deindustrializace.

Miliardáři vytvořená Arabella Advisors významně ovlivňuje společnost v USA, říká autor knihy
Miliardáři vytvořená Arabella Advisors významně ovlivňuje společnost v USA, říká autor knihy

Síť stovek neziskových organizací v USA ovlivňujících společnost a politiku, sdružených pod společností Arabella Advisors, zachycuje ve své nové knize Scott Walter. Jak tato síť funguje a kým je využívána?

Zatímco pomáhá rodičům perzekvovaným v Číně, v Evropě jej komunisté monitorují
Zatímco pomáhá rodičům perzekvovaným v Číně, v Evropě jej komunisté monitorují

Když v roce 2012 přijel do Německa, byla jeho matka v Číně zatčena za to, že se věnuje Falun Gongu. Díky mezinárodnímu tlaku byla o rok později propuštěna. Nyní ale musí „bojovat“ znovu...

„mRNA vakcíny by mohly stimulovat růst rakoviny,“ konstatuje nová studie
„mRNA vakcíny by mohly stimulovat růst rakoviny,“ konstatuje nová studie

Poslední dobou zaznamenáváme u nás a ve světě nárůst rakoviny. Kromě známých příčin jako je kouření, životospráva či znečištěné ovzduší, by dalším důvodem mohly být i mRNA vakcíny.