Ondřej Horecký

23. 7. 2013

Snoubení kyselé, slané a mírně nahořklé chuti vytváří u tohoto receptu skvělou kombinaci vhodnou buď jako překrm nebo jako doplněk sušších jídel, např. tam, kde byste jinak použili zavařené okurky.

Výsledné „hranolky“ nebudou takové jako ty bramborové. Cuketové hranolky jsou měkčí, ale zato chutnají skvěle i druhý den. Chutnají jak teplé, tak studené. V lednici vydrží minimálně jeden den. Samotná příprava je snadná, vše zdrží jen čekání na to, než pustí vodu.

Tisknout

Recept: Cuketové hranolky

Chod předkrm
Kuchyně italská
Čas přípravy 1 hour
Čas vaření 20 minutes
Celkový čas 1 hour 20 minutes
Pro 4 osoby

Ingredience

 • 500 g mladých cuket
 • rostlinný olej
 • hladká mouka (popř. polohrubá)
 • 3 lžíce vinného octa
 • sůl, pepř

Postup

 1. Nejdřív odkrojte z cuket oba konce a vyhoďte je. Cukety si rozkrojte příčně na polovinu nebo třetinu, tak abyste měli kusy o délce asi 4 – 5 cm. Tyto kusy pak rozkrojte podélně na plátky o tloušťce přibližně půl centimetru. Plátky pak podélně nařežte na asi půlcentimetrové hranolky.

 2. Všechny hranolky přemístěte do cedníku, který stojí ve dřezu nebo visí v hrnci. Řádně je prosypejte solí ze všech stran a nechte uležet 30 – 60 minut, aby se z nich vyloučila šťáva. Pak je opatrně osušte v utěrce nebo ubrouscích.

 3. Do pánve si nalijte olej na výšku max. 1 centimetru. Přesuňte na plotýnku a rozžhavte ji. Až začne být olej horký, dejte si do většího sítka hranolky a posypejte je trochou mouky (pracujte nad krájecí deskou nebo hrncem, ať nemáte celou linku od mouky).

 4. Tuto várku hranolek vhoďte do pánve, olej by měl při dotyku s nimi začít bublat (není třeba mít plotnu na nejvyšší stupeň). Pokud máte friťák, můžete použít i ten. Smažte, dokud nejsou hranolky hnědé. Některé možná budou potřebovat otočit. Smažení zabere jen pár minut. Děravou naběračkou nebo něčím podobným hranolky vyndejte, aby mohl vytéct olej a přesuňte do keramické nebo skleněné mísy a pokapejte octem.

 5. Postupně smažte další části cuket tak jako tu první várku – mouka, smažení, vyndání, pokapání octem. Nakonec všechny hranolky lehce opepřete (lze vynechat).

  Podávejte teplé nebo studené jako předkrm nebo oblohu k hlavnímu jídlu.

Poznámky

Každá várka by měla mít jen tolik hranolků, kolik se snadno vejde do pánve, jinak se vám budou k sobě lepit.

Odolejte pokušení zamoučit si všechny hranolky naráz, jinak se vám začnou velice brzy lepit.

Pro aplikování octa je úplně nejlepší lahvička s rozstřikovačem. Některé vinné octy už se přímo v tomto provedení vyrábějí.

Pro lepší aroma strčte do nasmažených hranolek jeden nebo dva stroužky česneku. Nejdřív si je oloupejte a lehce do něj rukojetí nože udeřte, aby se uvolnilo aroma. Pak česnek strčte doprostřed hranolek a nechte asi 10 minut působit. Krásně vám cukety navoní. Pak ho vyndejte.

Hranolky vypadají druhý den zvadle a ne tak přitažlivě. To však nikterak neubírá na jejich chuti! Můžete je i přidat do sendviče místo čerstvé zeleniny, jako doplněk k salámu, sýru apod.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.