Způsobuje změna klimatu skutečně krizi, jak mnozí říkají? Jaký je v debatě o globálním oteplování současný „ustálený vědecký pohled“, na kterém se většina vědců shoduje, a co přesně je předmětem sporu? Jak ovlivní změna klimatu prezidentské volby v USA v roce 2020?
Myron Ebell, ředitel oddělení věnujícího se mezinárodní strategii pro životní prostředí a globální oteplování na Competitive Enterprise Institute, nedávno uskutečnil rozhovor s redaktorem deníku The Epoch Times Janem Jekielkem, aby se podělil o svůj pohled na debatu o změně klimatu.
„Mezi zastánci Nového zeleného údělu (Green New Deal) existuje určité odloučení od hmotné reality a myslím si, že toto můžeme obecně pozorovat také v debatě o globálním oteplování.“ – Myron Ebell, Competitive Enterprise Institute
Ebell zdůraznil výrazné rozdíly mezi odhady a předpověďmi budoucí situace a skutečnými údaji z prováděných měření. Také zdůraznil roli Číny v emisích skleníkových plynů.
Hovořil rovněž o politickém programu Green New Deal propagovaném členy Demokratické strany USA a o politických zájmech, které stojí za tlakem na větrnou a sluneční energii. Jak tato širší debata ovlivní rok 2020?
Jedním z těch, kdo alarmuje společnost a prosazuje Green New Deal, je americká demokratická politička Alexandria Ocasio-Cortezová. „Mileniálové a generace Z a všichni ti další, co přijdou po nás, vzhlížejí. Přitom si myslíme – svět za dvanáct let skončí, pokud nezačneme se změnou klimatu něco dělat,“ citovaly političku Eurozprávy.cz.
Americký prezident Donald Trump kritizuje Ocasio-Cortezovou především za její prosazování sociálního a environmentálního programu, které by podle Trumpa zatížily státní rozpočet o biliony dolarů a zvýšily byrokracii.