NEW YORK – Americký prezident Donald Trump apeloval na všechny země světa, aby přestaly pronásledovat náboženství, propustily vězně svědomí a zrušily zákony omezující náboženství a víru.

Tento týden se světoví lídři sešli v New Yorku na 74. zasedání Valného shromáždění OSN (VSOSN). Americký prezident zahájil své schůze 23. září v sídle OSN „Globální výzvou k ochraně náboženských svobod“.

V jedné ze svých klíčových poznámek řekl, že je prvním vůdcem, který na schůzích VSOSN iniciuje diskuzi k náboženským svobodám a pronásledování: „Byl to pro mě šok, když jsem viděl statistiku, že bych měl být prvním. To je v mnoha ohledech smutné.“


„Dnes, jedním jasným hlasem, USA vyzývají národy světa k ukončení pronásledování náboženství,“ řekl Trump.

Americký prezident naléhal na vlády světa, aby přestaly pronásledovat své občany, propustily vězně svědomí, eliminovaly zákony omezující náboženství a ochraňovaly pronásledované lidi.

„Naši zakladatelé [pozn.: myšleno zakladatelé USA] pochopili, že k dosažení mírumilovné, prosperující a ctnostné společnosti není nic zásadnějšího než právo člověka na své náboženské přesvědčení,“ uvedl Trump.

Prezident USA také poznamenal, že 80% světové populace žije v zemích, kde je náboženská svoboda omezována: „Když jsem slyšel to číslo, řekl jsem, prosím, jděte zpět a znovu to ověřte, protože tohle není možné. Ale bohužel, bylo to tak, 80 procent.“

Kromě jiného Trump ve svém projevu odsoudil státem sponzorované pronásledování, teroristické útoky na náboženské cíle v USA i ve světě a také oznámil, že Spojené státy by mohly vytvořil obchodní koalici pro ochranu náboženských svobod.


Knižní tip Epoch Times
Doporučujeme Vám knihu, která odhaluje jak se vliv komunismu rozšířil po celém světě a skrytě či pod různými maskami  působí proti celému lidstvu. Knižní vydání či e-book můžete zakoupit v našem E-shopu.


„Čínská komunistická strana“

Slovo si vzal i americký vice-prezident Mike Pence, který poukázal na země jako Írán, Irák, Čína, Nikaragua a Venezuela, ve kterých je pronásledování věřících nejtvrdší.

„Čínská komunistická strana zatýká křesťanské pastory, zakázala prodej bible, demoluje kostely a zatkla přes milion muslimských Ujgurů,“ řekl Pence.

Trumpova administrativa vyvíjí různé iniciativy k podpoře náboženství. Před dvěma měsíci se lídr USA v Oválné pracovně dokonce setkal s 27 obětmi náboženských represí. Jednou z přítomných byla i praktikující duchovní disciplíny Falun Gong (nebo také Falun Dafa).

Falun Gong (v přepisu Fa-lun Kung) je tradiční čínská meditační praxe, kterou tamní komunistická strana pronásleduje již přes 20 let. Již od samého začátku represí drží ve vězeních, pracovních táborech a centrech na vymývání mozků několik set tisíc stoupenců praxe. Mnozí z nich jsou mučeni za účelem, přinutit je vzdát se své víry a přijmout vedení komunistické strany.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.