Emel Akan

25. 9. 2019

NEW YORK – Americký prezident Donald Trump apeloval na všechny země světa, aby přestaly pronásledovat náboženství, propustily vězně svědomí a zrušily zákony omezující náboženství a víru.

Tento týden se světoví lídři sešli v New Yorku na 74. zasedání Valného shromáždění OSN (VSOSN). Americký prezident zahájil své schůze 23. září v sídle OSN „Globální výzvou k ochraně náboženských svobod“.

V jedné ze svých klíčových poznámek řekl, že je prvním vůdcem, který na schůzích VSOSN iniciuje diskuzi k náboženským svobodám a pronásledování: „Byl to pro mě šok, když jsem viděl statistiku, že bych měl být prvním. To je v mnoha ohledech smutné.“

„Dnes, jedním jasným hlasem, USA vyzývají národy světa k ukončení pronásledování náboženství,“ řekl Trump.

Americký prezident naléhal na vlády světa, aby přestaly pronásledovat své občany, propustily vězně svědomí, eliminovaly zákony omezující náboženství a ochraňovaly pronásledované lidi.

„Naši zakladatelé [pozn.: myšleno zakladatelé USA] pochopili, že k dosažení mírumilovné, prosperující a ctnostné společnosti není nic zásadnějšího než právo člověka na své náboženské přesvědčení,“ uvedl Trump.

Prezident USA také poznamenal, že 80% světové populace žije v zemích, kde je náboženská svoboda omezována: „Když jsem slyšel to číslo, řekl jsem, prosím, jděte zpět a znovu to ověřte, protože tohle není možné. Ale bohužel, bylo to tak, 80 procent.“

Kromě jiného Trump ve svém projevu odsoudil státem sponzorované pronásledování, teroristické útoky na náboženské cíle v USA i ve světě a také oznámil, že Spojené státy by mohly vytvořil obchodní koalici pro ochranu náboženských svobod.

„Čínská komunistická strana“

Slovo si vzal i americký vice-prezident Mike Pence, který poukázal na země jako Írán, Irák, Čína, Nikaragua a Venezuela, ve kterých je pronásledování věřících nejtvrdší.

„Čínská komunistická strana zatýká křesťanské pastory, zakázala prodej bible, demoluje kostely a zatkla přes milion muslimských Ujgurů,“ řekl Pence.

Trumpova administrativa vyvíjí různé iniciativy k podpoře náboženství. Před dvěma měsíci se lídr USA v Oválné pracovně dokonce setkal s 27 obětmi náboženských represí. Jednou z přítomných byla i praktikující duchovní disciplíny Falun Gong (nebo také Falun Dafa).

Falun Gong (v přepisu Fa-lun Kung) je tradiční čínská meditační praxe, kterou tamní komunistická strana pronásleduje již přes 20 let. Již od samého začátku represí drží ve vězeních, pracovních táborech a centrech na vymývání mozků několik set tisíc stoupenců praxe. Mnozí z nich jsou mučeni za účelem, přinutit je vzdát se své víry a přijmout vedení komunistické strany.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.