Téměř na dvě stě severokorejských vojáků zemřelo v lednu a únoru na wuchanský koronavirus COVID-19, přičemž další tisíce jsou nakaženy, uvedl jihokorejský deník Daily NK

Daily NK uvádí jako zdroj nejmenovanou osobu ze severokorejské armády, podle které je v karanténě 3 700 vojáků. Osoba vycházela z hlášení o stavu epidemie koronaviru v armádě KLDR, které se mu dostalo do rukou a které bylo určeno velitelům severokorejského vojska.

Zda jde o pravdivé údaje, nelze ověřit. Zemřelí vojáci měli údajně sloužit právě podél korejsko-čínské hranice, uvedl jihokorejský deník.

kldr
Dělnice v hlavním městě Severní Koreji, Pchjongjangu, vyrábí ochranné masky. 6. února 2020. (Kim Won-Jin / AFP via Getty Images)

Severní Korea dosud oficiálně nehlásila žádné nakažené ani oběti, ale vzhledem k tomu, že přímo sousedí s Čínou a Jižní Korejí, kde je vysoký počet případů, je vysoce nepravděpodobné, že by se jí epidemie vyhnula.

„Není možné, aby Severní Korea nebyla koronavirem zasažena. Očividně lžou, nechtějí ukázat, že jsou slabí a že režim může něco ohrozit. Vzhledem k tomu, kolik je na hranicích s Čínou průchozích úseků a jak Kimův režim spoléhá na ilegální obchody, aby přežil, je jasné, že virus se do Severní Koreje dostal,“ uvedl pro Fox News Harry Kazianis, ředitel Korejských studií na Středisku národních zájmů.

Podle posledních zpráv od jihokorejské rozvědky je v Severní Koreji v karanténě přinejmenším sedm tisíc lidí.

Kromě toho Severokorejci zakázali pohyb turistům, posílili kontroly na hranicích  a odstavili drtivou většinu mezinárodních leteckých i železničních spojů. Státní tisková agentura KCNA oznámila, že lidé s příznaky musí strávit v karanténě jeden měsíc.

Přeloženo z článku naší americké redakce.