Zdenka Danková

11. 3. 2020

Z historie je doloženo, že lesní roh se vyvinul z loveckých nástrojů, používaných při hraní fanfár a signálech při lovu zvěře. Je to žesťový hudební nástroj s kónickou trubicí, který našel svoje místo v orchestrech již v 18. století. Lesní roh bude dominovat v 9. ročníku festivalu Jarmily Novotné na zámku Liteň. Festival letos zahájí přehlídka hráčů na lesní roh „Liteňské hornové dny“ (17.–19. 4.).

O vyvrcholení slavnostního koncertu se postará Radek Baborák a jeho hosté 18. dubna 2020 v sále Čechovny v Litni.

Elitní hráč na lesní roh a dirigent zároveň, Radek Baborák se na liteňském koncertu představí v první ze svých hudebních rolí. Jak sám titul koncertu napovídá, ke spolupráci si přizve další hudební kolegy.

Hosté festivalu – soprán i klavír, chasidské melodie

Vedle vlastního Baborák Ensemble, jehož jádro tvoří kromě lesního rohu také smyčcové kvarteto, program doprovodí hosté – sopranistka Lucie Vagenknechtová a klavírista Miroslav Sekera. V sále historické Čechovny, již s rodinou kdysi obývala operní pěvkyně Jarmila Novotná, zazní hornové a smyčcové skladby Franze Schuberta, Richarda Strausse, W. A. Mozarta, Arcangella Corelliho, Leone Sinigaglii nebo chasidské melodie od Lva Kogana.

Baborák Ensemble

Rozezpívat původní lovecký nástroj

Do Litně se sjedou studenti a pedagogové v oboru hry a lesní roh a společně prožijí 3 dny nabité komorními koncerty a doprovozené přednáškou, workshopem a výstavou žesťových nástrojů.

„Velmi se těším na první koncert našeho souboru v krásném zámku v Litni. Všichni kolegové – muzikanti obdivují energii a nadšení, se kterými se organizátoři Festivalu Jarmily Novotné starají o odkaz pěvecké legendy. Spojení zvuků lesního rohu a zpěvu je jedno z nejromantičtějších. Česká hornová škola je proslulá tím, že se snažíme původně lovecký nástroj rozezpívat,“ podotýká hornista a dirigent Radek Baborák, který se mezinárodně řadí mezi nejvýraznější osobnosti klasické hudební scény.

Radek Baborák
Radek Baborák.

Za více než 25 let sólové kariéry oslovil Radek Baborák svým mimořádným muzikantským projevem posluchače v nejvýznamnějších kulturních centrech po celém světě. Mezi jeho dirigentské partnery patří osobnosti jako Daniel Barenboim, Seiji Ozawa, Simon Rattle, Naame Jarvi nebo James Lewin.

Členy Baborák Ensemble spojuje radost ze vzájemného sdílení hudby a entuziasmus při objevování neznámých skladeb a hledání osobitého netradičního vyznění kompozic, které jsou mu přímo určeny nebo autorsky upraveny.

Slovo ředitelky

„Naší vizí je rozšířit povědomí o zámku Liteň, jakožto o kulturním centru otevřenému uměleckému vzdělávání a podpoře mladých. Proto v letošním roce rozšiřujeme vzdělávací projekty v dalších uměleckých oborech,“ představuje další projekty 9. Festivalu Jarmily Novotné ředitelka pořádající neziskové organizace Zámek Liteň, Ivana Leidlová.

„Festival zahájí Liteňské hornové dny, o měsíc později se zámecký areál po roce stane hostitelem jednodenní přehlídky ZUŠ Open, zkraje června poprvé uspořádáme fotografické kurzy s proslulým Tono Stanem a aktuální ročník opět zakončí interpretační kurzy s tradičním závěrečným koncertem, tentokrát pod vedením mezzosopranistky Markéty Cukrové.“

Předprodej vstupenek byl zahájen. Vstupenky jsou v prodeji v ceně 300 Kč na emailové adrese tickets@zamekliten.cz nebo na telefonním čísle 724 880 826. Koncert začíná v 19 hodin. Další informace jsou dostupné na www.zamekliten.cz.

Aktualizováno 17. 3. 2020: Vzhledem k situaci se Liteňské hornové dny i se všemi koncerty včetně toho s panem Baborákem v původním termínu ruší. Budeme informovat o náhradním (pravděpodobně podzimním) termínu, jakmile bude znám.

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).