Zdenka Danková

8. 10. 2020

Obyvatelé ČR si většinou nevědí rady, jak chápat informace o situaci se šířením Covidu-19 v naší republice. Každý den média vytrvale vydávají zprávy o počtu nakažených. Někteří to však už celkem trefně nazývají „šířením poplašné zprávy“, což by mohlo být klasifikováno jako trestný čin.

Tato informace obsahuje pouze číslo, jež uvádí, o kolik lidí nákaza stoupla, avšak schází zde dost podstatné informace:

  • jak staří jsou tito lidé,
  • jakou mají kombinaci dalších chorob,
  • zda mají nadváhu či ne,
  • nemluvě o tom, zda a jakou prevencí prošli. Pro někoho je to tedy nic neříkající číslo, pro spoustu dalších to znamená nárůst strachu.

Informovanost obyvatel

Například, když kamarád chce navštívit výstavu Slunečních králů, o Egyptě, probíhající v Praze, babička mu to naprosto zakázala. Proč? Protože stará paní je vyděšená ze zpráv a informací, kterými jsou lidé zahlceni.

Obzvlášť starší lidé nemají možnost si ověřit věrohodnost zpráv podle různých serverů, jelikož neovládají internet.

Petice odborníků

Mezitím Dr. Hnízdil s dalšími odborníky zasílá otevřený dopis vládě a spolu s peticí mimo jiné požaduje, aby vláda „uklidnila obyvatelstvo a přestala jej děsit počtem nakažených jednou konkrétní nemocí, upustila od povinného testování osob bez příznaků a nezbytnost testu ponechala na uvážení ošetřujícího lékaře, nedopustila uvedení narychlo připravených vakcín na trh a nezaváděla vakcinaci jako povinnou, a věnovala se práci na obnově zdevastovaného hospodářství“.

V reakci na tuto otevřenou petici reagují někteří uživatelé FB:

Je potřeba ukázat, co se doopravdy děje v nemocnicích, točit videa, hlasové nahrávky. Tím, čím nás masírují média, je jen lež a překroucená fakta.“

Další čtenář se vyjadřuje o vládě:

„Rozhádají tímhle celý národ, rozdělí nás na poslušné a rebely, kteří vlastně za všechno mohou a všichni mezi sebou povedou ,boje‘ a tím si ,Oni‘ ulehčí práci s nad-vládou. Kdybychom drželi všichni spolu, špatné vládnutí by bylo vidět a brzy by skončilo jejich hrabání. Normální člověk to vidí, ale těch zmanipulovaných je bohužel stále přesila.“

„Nemoc covid-19 má v 75 procentech případů lehký či bezpříznakový průběh, se stoupajícím počtem nakažených však přibývá i hospitalizovaných. A těžší průběh se netýká pouze starších lidí či osob s podlomeným zdravím. Jak pro iDNES.cz popsali pacienti, kteří hospitalizací prošli, nepříjemný nebo dokonce nebezpečný průběh nemoci může potkat takřka kohokoli,“ uvádí Premium.

Ministr zdravotnictví R. Prymula na svém Twitteru poukazuje na zvyšování čísel a předesílá, že se ještě budou zvyšovat, a vyzývá všechny, aby pomohli a přispěli ke zlepšení situace.

Jihl. City Park Zákaz
Jihlavský City Park uzavřený v jarní vlně Covidu-19 během výjimečného stavu. (Z. Danková / Epoch Times ČR)

Jak?

Srovnává podle tabulky, jaká opatření dělají ostatní státy, a zda jsou naše opatření srovnatelná. Nachází pět zemí, se kterými se můžeme srovnávat.

Formálně děkuje zdravotníkům a přeje jim, aby současný nápor zvládli.

Mlčící většina a křičící menšina

Terčem ministra zdravotnictví se nyní stávají především volnočasové aktivity, protože poučení z jarního výjimečného stavu jsou nabíledni – už nelze pozastavit ekonomiku. Kulturní shromáždění však ano.

Fanoušci festivalů pláčou, dále tu účinkují rebelové – odpírači roušek.

Někdo však upozornil, že mlčící většina je ochotna podstoupit opatření vůči šíření viru, kdežto křičící menšina je přehlušuje.

Co praví nemocnice

Ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev popřel zprávu, kterou na Facebooku vydal její anesteziolog, že „lékaři se musejí rozhodovat, koho napojí na plicní ventilaci a koho nechají pod tišícími léky bez pomoci odejít“. Podle ředitele není situace takto kritická.

„Ne prosím, v této situaci určitě nejsme a doufám, že ani brzo nebudeme,“ uvedl Velev  pro Radiožurnál.

Prevence, osobní zodpovědnost a vykoupené vitamíny

Další lidé i odborníci připomínají, že zdraví je na prvním místě osobní zodpovědností každého jedince, a že spoléhat na stát nebo zdravotnictví je nemoudré. Volají po prevenci, posilování imunity a – naučit se, jak se nebát.

Lékárny tiše sdělují, že vitamín D je již vykoupen…

Je snadnější dodat si v krizi vitamíny, ale prevence po celý rok – au! To už bolí.

Sportovat? Jíst zdravě? Hýbat se aspoň? To už není tak snadné, jako dopřát si dávku vitaminů.

Přijmout zodpovědnost za svoje zdraví a průběžně posilovat imunitu by mělo přejít do povědomí (i praxe) všech obyvatel.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.