Více než 11 tisíc vědců a lékařů podepsalo petici proti přísným opatřením, jež mají zabránit šíření nemoci COVID-19. Podle nich tato omezení způsobují „nenapravitelné škody“.

Odborníci se přidali k více než sto tisícům osob, které podepsaly petici sepsanou 4. října špičkami v oboru, profesorem lékařství na Harvardu, doktorem Martinem Kulldorffem, profesorem z Oxfordu, doktorem Sunetra Guptou, a profesorem na lékařské fakultě na Standfordu, doktorem Jay Bhattacharyem.

„Jako epidemiology nakažlivých chorob a zdravotnické vědce nás hluboce znepokojují škodlivé fyzické i psychické dopady opatření proti COVID-19. Doporučujeme přístup, jenž nazýváme Soustředěná ochrana,“ píše se v petici.

Text petice vyzývá politiky k ukončení současných přísných opatření, v rámci kterých se narušuje běžný režim chodu společnosti. Podle autorů petice mají  tato opatření „zničující účinky“ na zdraví veřejnosti, jak v krátkodobém, tak dlouhodobém horizontu.

Jako příklad uvádí nižší míru očkování u dětí, zhoršující se výsledky u kardiovaskulárních nemocí, méně testů na rakovinu a zhoršující se duševní zdraví.

Podle vědců povedou příliš omezující opatření v budoucnosti k vyšší míře úmrtnosti a nejhůře na tom budou lidé z pracující třídy a mladá generace. „Nenechat studenty chodit do školy je závažná nespravedlnost,“ uvádí se v petici.

Řešení, které experti nabízejí, je soustředit se na ochranu těch nejzranitelnějších, a zároveň se snažit o docílení tzv. stádové imunity. S tímto přístupem by lidé s minimálním rizikem ohrožení života měli fungovat normálně dál a přitom si prostřednictvím přirozené nákazy budovat imunitu.

„Restaurace a další provozy by měly zůstat otevřené. Umělecké, hudební, sportovní a další kulturní aktivity by měly pokračovat dál,“ míní podepsaní lékaři.

„Lidé, kteří patří mezi rizikovější skupiny, se mohou také účastnit, pokud si to přejí, zatímco společnost jako celek se těší z ochrany zranitelných propůjčené těmi, kdo si vybudovali stádovou imunitu.“

Česká iniciativa

K umírnění zbytečně přehnaných opatření proti šíření COVID-19 vyzvali prostřednictvím petice také zástupci české lékařské a akademické obce. Patří mezi ně například předseda České stomatologické komory Roman Šmucler, psychiatr Radkin Honzák nebo kardiochirurg Jan Pirk, přednosta Kardiocentra v IKEMu.

V textu petice například kritizují plošné nošení roušek, omezování podnikání nebo zbytečné strašení lidí a naléhají na vládu, aby vrátila chod společnosti do normálu.

„Vládní karanténní opatření nemají opodstatnění, jen posilují strach a nejistotu a zhoršují beztak špatnou hospodářskou situaci,“ uvádí se v petici.

„Celá ta naše iniciativa je o tom, že neničme 95 procent národa, kterého se to svým způsobem netýká, ale soustřeďme se na to, že zachráníme co nejvíc lidí,“ bránil se v Českém rozhlase Šmucler, který radí zaměřit se na ochranu rizikových skupin.

Zdaleka ne všichni lékaři s těmito slovy souhlasí. Proti petici se ostře vyslovilo několik osob. Ministr zdravotnictví vzkázal signatářům, že epidemiologii nerozumí, zatímco prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi vadí, že se autoři petice snaží nemoc zlehčovat.

„Představa, že pustíme infekci volně a že tady budeme mít statisíce nakažených, desítky tisíc pacientů v nemocnicích a denně nám budou umírat stovky lidí a ekonomika nám bude šlapat, tak taková představa je naprosto nesmyslná,“ vyslovil se Kubek.

Jak se chránit proti koronaviru

Americké úřady (CDC – Centrum pro kontrolu a prevenci chorob) radí jako prevenci před virem Komunistické strany Číny (také zvaným koronavirus) šest základních kroků:

  • Umývání rukou
  • Vyhýbat se blízkému kontaktu s druhými
  • Zakrývat si v přítomnosti druhých nos a ústa
  • Zakrývat si nos a ústa při kýchání a kašli a následně si mýt ruce alespoň 20 vteřin
  • Denně dezinfikovat a čistit povrchy, kterých se lidé často dotýkají
  • Denně si kontrolovat zdravotní stav

Přeloženo z originálního článku newyorské redakce The Epoch Times.