PRAHA –⁠ Nosit roušku bude od středy povinné i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné rodiny nebo při sportování. Informoval o tom ministr zdravotnictví Roman Prymula.

„Čím je chladnější počasí, tím narůstá význam roušek venku,“ uvedl Prymula. Výjimky zůstávají stejné jako pro nošení roušek v budovách, platí například pro děti do dvou let a ve školkách, pro dětské domovy, domovy pro seniory.

O případném lockdownu se podle Prymuly tento týden nebude diskutovat. „Základní opatření by měla platit minimálně 14 dnů, abychom věděli, že mají nějaký dopad,“ sdělil ministr zdravotnictví.

Za základní opatření ministr označil uzavření škol a restaurací, kultury a omezení shromažďování na šest osob. Školy jsou i pro žáky 1. stupně základních škol zavřené do 2. listopadu. Od minulé středy je vedle zavření restaurací, barů a klubů také zakázáno pít alkohol na veřejně přístupných místech. Další opatření platí do konce nouzového stavu, který je prozatím do 3. listopadu.