Redakce Epoch Times

6. 11. 2020

Mezi Austrálií a Čínou dlouhodobě stoupá napětí kvůli situaci v Jihočínském moři, infiltraci do australské společnosti nebo vyšetřování původu wuchanského koronaviru.

Nejprve se Austrálie silně ohradila proti infiltraci čínského režimu do australské společnosti. Vyřadila čínskou společnost Huawei z budování digitálních sítí. V polovině dubna 2020 žádala o mezinárodní vyšetřování, které by objasnilo původ nového typu koronaviru, protože nedůvěřuje prohlášením čínského režimu.

Blokování vývozu

Podle australského předsedy vlády Scotta Morrisona představitelé Komunistické strany Číny popřeli, že obchodní blokády, zpoždění vývozu a cla uvalená na australské exportní produkty jsou cíleným útokem. A to navzdory tomu, že Peking zavedl několik omezení vývozu australského hovězího masa, vína, ječmene, humra, dřeva, železné rudy a bavlny. Více zde…

Kroky proti infiltraci

Austrálie naopak provedla první zatčení podle nových australských zákonů o zahraničním vměšování do záležitostí země. Byl zatčen 65letý komunitní vůdce Duong Di Sanh, který v Austrálii v posledních dvou desetiletích silně obhajoval a prosazoval pro-pekingskou politiku.

Duong, také známý jako Sunny Duong, je vůdcem několika komunitních organizací v Melbourne, včetně Oceania Federation of Chinese Organisations from Vietnam, Cambodia and Laos Inc., a nebo Museum of Chinese Australian History Melbourne.

Svou pozici Duong využíval k mobilizování a spolupráci s dalšími vůdci asijské komunity v Melbourne, aby podpořil geopolitické nároky Pekingu na Tchaj-wan a ve Východočínském moři. Více zde…

Dříve, v polovině července 2020, také Australský státní úřad pro vyšetřování (ASIO) provedl razii v domě vysokého australského politika. Pohledali jeho dům v Sydney a jeho automobily. Úřad ASIO uvedl, že existují obavy, že politická kancelář Shaoquetta Moselmanea byla infiltrována zahraniční mocí – Čínou. Více zde…

Jihočínské moře

Australská ministryně zahraničních věcí Marise Payneová také oznámila, že země přijala pozvánku Indie na zapojení se do vojenského cvičení MALABAR 2020 v listopadu. „Cvičení stmelí v obraně regionu čtyři klíčové partnery, Indii, Japonsko, USA a Austrálii,“ napsala Payneová, čímž potvrdila spojené úsilí těchto zemí proti činnosti čínského režimu v Jihočínském moři. Více zde…

Čínský režim naopak buduje základnu pro navrhování, testování a výrobu pozemních vozidel (GEV) za účelem obrany svých územních nároků v Jihočínském moři. Informace pocházejí z interních dokumentů získaných Epoch Times z důvěryhodného zdroje. Více zde…

GEV je typ hybridního letadla a lodi, který dokáže pohybovat po vodním povrchu (oceán nebo jezero), ledu nebo ploché zemi.

Komunistická strana Číny prohlašuje, že většina Jihočínského moře patří Číně, čímž popírá rozhodnutí mezinárodního tribunálu z roku 2016, který označil takové nároky jako nezákonné. Nároky na části moře uplatňují také Filipíny, Vietnam, Malajsie, Brunej a Tchaj-wan. Více zde…

Vodní cesta, která je domovem bohatých rybářských revírů a potenciálně cenných přírodních zdrojů, je také jednou z hlavních světových přepravních tras.

Vyšetřování původu koronaviru

Již v polovině dubna 2020 Austrálie žádala o mezinárodní vyšetřování, které by objasnilo původ nového typu koronaviru a jeho rozšíření. Ministryně zahraničí Marise Payneová se připojila ke kritice Číny a řekla, že nedůvěřuje tomu, jak Čína o situaci informuje. Uvedla to agentura Reuters. Více zde…

Během rozhovoru na Today Show Nine network 3. listopadu 2020 řekla mluvčí WHO Dr. Margaret Harrisová, že vyšetřování již začalo, ale WHO dosud do Číny nevstoupila. Více zde…

V polovině května 2020 byla vydána vědecká práce, který uvádí, že možnost úniku nového koronaviru z laboratoře by neměla být odepsána. Důvody k tomuto závěru obsahuje studie, kterou vytvořili vědci z Centra výzkumu zoologie a biologické rozmanitosti na University of British Columbia, Fusion Genomics Corporation a Stanleyovo centrum pro psychiatrický výzkum na Broad Institute MIT a Harvard.

Studie vysvětluje, že virus, který stojí za současnou pandemií, se jeví jako „předběžně přizpůsobený k přenosu na člověka“ ještě předtím, než se začal šířit na trhu mořských plodů v čínském městě Wu-chan v provincii Chu-pej. Více zde…

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak se vypořádat s migranty? Dánsko a Maďarsko jako příklad funkčního přístupu
Jak se vypořádat s migranty? Dánsko a Maďarsko jako příklad funkčního přístupu

Jak řešit otázku nelegální migrace? Jak odradit nezvladatelné množství běženců? S neschopností EU dohodnout se na funkčním přístupu přicházejí jednotlivé země bloku s vlastními řešeními, která by mohla sloužit jako příklad účinné migrační politiky. Podíváme se na situaci v Dánsku a Maďarsku.

Politický skandál v Německu – Zelení údajně zmanipulovali doporučení odborníků ohledně zavření jaderných elektráren
Politický skandál v Německu – Zelení údajně zmanipulovali doporučení odborníků ohledně zavření jaderných elektráren

Podle zprávy časopisu Cicero nové vládní dokumenty ukazují, že zelení odpůrci jaderné energie na německých ministerstvech překrucovali doporučení odborníků ve prospěch odstavení jaderných elektráren.

Ministerstvo zdravotnictví „varuje před transplantačním turismem do Číny“ a násilně odebíranými orgány
Ministerstvo zdravotnictví „varuje před transplantačním turismem do Číny“ a násilně odebíranými orgány

„Ministerstvo zdravotnictví varuje před transplantačním turismem do Číny, kromě zdravotního rizika můžete dostat orgán násilně odebraný vězni,“ uvádí na svém X účtu náměstek ministra zdravotnictví.

Chcete od nás hypotéku? Topit uhlím ale nesmíte
Chcete od nás hypotéku? Topit uhlím ale nesmíte

Vliv ESG proniká už i do sféry hypoték pro fyzické osoby.

Biden řekl, že chce předvolební debatu, Trump je k ní prý připraven kdykoliv
Biden řekl, že chce předvolební debatu, Trump je k ní prý připraven kdykoliv

Když dnes dostal Biden otázku, zda bude s Trumpem debatovat, odpověděl: "Budu, někde. Nevím, kdy, ale rád s ním budu debatovat."