Kvůli novým opatření systému PES vůči šíření koronaviru, který v pátek představil ministr zdravotnictví, se podle Svazu obchodu a cestovního ruchu budou odpoledne tvořit až hodinové fronty. Obchody nicméně mohou ode dneška fungovat místo do dosavadních 20:00 až do 21:00. 

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu prodejny. Dlouhé fronty se zatím dnes dopoledne před prodejnami s potravinami podle řetězců netvořily. Problémy někde nastaly jen u malých lokálních obchodů.

V praxi řetězce odpočítaly vozíky tak, aby jejich počet odpovídal kapacitě prodejny podle nového nařízení, a zaměstnancům bezpečnostních agentur se snáze hlídalo dodržování restrikce. V některých prodejnách investovaly do automatického systému či ručních počítadel, které zobrazují informace o počtu zákazníků na obrazovkách u vstupu do prodejny.

Problémy nastaly u rodičů s dětmi či zdravotně handicapovaných s doprovodem. Rodiče mohou mít s sebou na nákupu jedno dítě. K tomu vyjádřil nespokojení i poslanec Marian Jurečka: „Proč někdo buzeruje či vyhazuje z obchodů maminky s dětmi, nebo těhotné maminky, když si nevezmou nákupní košík či vozík, když mají kočárek a obojí fakt tlačit nelze?! Od rána už mám několik takových podnětů,“ napsal na twitteru.

Vláda opatření schválila v pondělí odpoledne, řetězce si proto stěžovaly na velmi krátký čas na přípravu.