Redakce Epoch Times

1. 4. 2021

Při procházkách lidé mohou pomoci vědě zkoumáním prvosenek jarních, neboli petrklíčů. Botanici i ochránci přírody žádají, aby lidé zaznamenali vzhled květů nalezených petrklíčů. Přispějí tím k lepšímu poznání prvosenek i podobných druhů rostlin, data poslouží také k hodnocení dopadů změn v krajině na biodiverzitu. O mezinárodní aktivitě za Botanický ústav Akademie věd ČR (AV) dnes informovala ČTK Miroslava Dvořáková.

„Sběr dat v přírodě je poměrně jednoduchý – při nalezení žlutého kvítku petrklíče neboli prvosenky jarní se opatrně bez utrhnutí prozkoumá její květ a výsledek pozorování společně s několika fotkami zašle vědcům prostřednictvím webové stránky,“ uvedla ekoložka Hana Pánková, která koordinuje tuzemskou část projektu. „Když pak doba květu skončí, vědci zaslaná data zanalyzují, shrnou a následně poskytnou všem účastníkům zpětnou vazbu,“ doplnila.

Vedle místa nálezu a počtu prvosenek je pro výzkumníky klíčový typ květu jednotlivých rostlin. Ten se dělí na typ S, který je s krátkou čnělkou, nebo L, jenž má čnělku dlouhou. Podle odborníků formy květu slouží k tomu, aby prvosenka zabránila opylení sebe samé – k úspěšnému rozmnožování rostliny je nutné přenést pylová zrna z jedné formy květu na druhou. Výrazný nepoměr by tak v budoucnu mohl ohrožovat životaschopnost prvosenek.

„Prvosenky jsou charakteristickým jarním druhem doubrav, dubohabřin, květnatých bučin, suťových lesů a některých trávníků,“ uvedl Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody, který se na akci podílí. „Tato stanoviště jsou ovlivněna současným způsobem hospodaření. To může vést ke zmenšení velikosti populací prvosenek, poměru zastoupení S a L typu, a tak ke zhoršení možnosti opylení,“ dodal. S pozorováním prvosenek lidem pomůže i video níže. Stýblo také zdůraznil, že prvosenky jarní figurují na Červeném seznamu ohrožených druhů. „V žádném případě rostliny netrhejte, pouze šetrně prozkoumejte květy,“ apeloval.

Nápad na „laické“ pozorování známé rostliny vychází z popularizační iniciativy zahájené v roce 2019 v Estonsku. Během dvou let lidé prozkoumali 200 000 prvosenek. Estonská data odhalila systematickou převahu rostlin s květy s krátkou čnělkou. Také se ukázalo, že odchylky od vyrovnaného poměru byly větší v krajině s vyšší hustotou zalidnění.

V současnosti se pozorování petrklíčů, vedle Estonska a Česka, koná například v Německu, Británii, Švýcarsku, Slovinsku, Chorvatsku, Bulharsku, Švédsku, Itálii, Lotyšsku, Litvě, Irsku, Portugalsku a řadě dalších zemí.

Zdroj: ČTK

Přečtěte si také

Víc škody než užitku. Kvůli Green Dealu jsou evropské výrobky nekonkurenceschopné, říká šéf keramičky RAKO
Víc škody než užitku. Kvůli Green Dealu jsou evropské výrobky nekonkurenceschopné, říká šéf keramičky RAKO

V Evropě probíhá v důsledku klimatických politik k odchodu průmyslových firem z kontinentu a Green Deal je možné zbrzdit jen tím, že nebudeme volit ideology, říká Roman Blažíček, šéf keramičky RAKO.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).