Do pozice nových astronautů se od 31. března mohou přihlásit i čeští kandidáti. Evropská kosmická agentura (ESA) zahájila příjem přihlášek. Kromě toho vedle náboru nových členů do oddílu astronautů zveřejnila ESA rovněž oznámení o volných pozicích pro studii proveditelnosti projektu Parastronauti, jehož cílem je vybrat astronauty se specifickými tělesnými postiženími.

Tento projekt je první globální iniciativou, která usiluje o odstranění bariér tak, aby se lidé s tělesným postižením mohli vydat na profesionální kosmickou misi.

„Velice si zakládáme na tom, abychom reprezentovali celou společnost,“ dodává David Parker, ředitel pro pilotovaný a robotický výzkum ESA.

„Rozmanitost v ESA by se neměla vztahovat jen na původ, věk, dosavadní zkušenosti či pohlaví astronautů, ale měli bychom ve svých řadách přivítat třeba také lidi s tělesným postižením. Aby se jejich sen proměnil v realitu, oznamuji vedle volných míst v oddíle astronautů studii proveditelnosti pro projekt Parastronauti, což je novinka, pro kterou uzrál čas.“

Prostřednictvím stránky pracovních příležitostí ESA se v obou případech přijímají do 28. května 2021. Během těchto osmi týdnů musejí zadány, potom se rozběhne šestikolové výběrové řízení.

Očekává se, že úspěšní uchazeči budou jmenováni v říjnu 2022.

Další informace o pracovních příležitostech, způsobu výběru astronautů ESA a výcviku, jehož se jim dostane, jsou k dispozici na stránce esa.int/yourwaytospace.

Nadcházející události jsou zveřejňované v kalendáři startů a kalendáři událostí (oboje v anglickém jazyce) na www.esa.int/newsroom.