Louise Bevan

20. 5. 2021

Maminka pěti dětí zažila pořádné prozření, když si uvědomila, že čas, který věnuje svému telefonu, ji připravuje o drahocenný čas strávený s dětmi. Regan Longová napsala dojemný dopis, v němž vyzvala ostatní rodiče, aby se probudili a užívali si vzácných rodičovských chvil. Poselství dopisu oslovilo mnoho lidí, kteří si jej přečetli.

Dopis, který byl napůl fiktivní a napsaný z pohledu dcery Longové, „která se bojí, že přicházíš o všechno hezké“, měl upozornit na příklady toho, jak často jsme přilepení k telefonům na úkor svých dětí.

Longová, bývalá učitelka, je nyní publikující autorkou, blogerkou v domácnosti, podnikatelkou, veřejnou řečnicí a zakladatelkou organizace The Real Deal of Parenting, která sdílí své postřehy o životě, rodičovství a mateřství z křesťanské perspektivy.

Regan Longová – publikující autorka, blogerka v domácnosti, podnikatelka, veřejná řečnice a zakladatelka organizace The Real Deal of Parenting. (S laskavým svolením The Real Deal Parenting)

Dopis, který Longová v roce 2016 sdílela na facebookové stránce The Real Deal Parenting, začíná slovy: „Milá maminko: prosím tě, polož ten telefon.“

„Mami, zatímco jsi odpovídala na pracovní e-maily, omylem jsem všude rozlila mléko, když jsem si ho lila do cereálií. I když jsi byla naštvaná,“ píše Longová, „snažila jsem se ti jen pomoct, protože jsem věděla, jak jsi zaneprázdněná.“

„Mami, zatímco jsi projížděla Facebook, já jsem si zahrála svou novou hru, kterou mi přinesl Ježíšek,“ pokračovala. „Vím, že jsi říkala, že si ji brzy zahrajeme, ale asi jsi toho měla moc. Pořád ještě si neumím přečíst návod.“

rodina deti
Regan se svým manželem, Terrym Longem, a jejich pěti dětmi. (S laskavým svolením The Real Deal of Parenting)

Jak seznam postupně narůstá o další zmeškané zážitky – vybarvování omalovánek bez přetahování, příhoda s trémou, bolest břicha, obrovská věž ze stavebních kostek – rostoucí dopad závislosti zaneprázdněné maminky na telefonu je stále zřetelnější.

„Mami, zatímco jsi mluvila s klientem, já jsem brečela ve svém pokojíčku a volala jsem tě,“ napsala Longová. „Zranilo mě, když mi jiné děti nadávaly. Neslyšela jsi mě, ale vím, že jsi měla důležitý hovor, který jsi musela vyřídit.“

„Mami, zatímco ty jsi na Pinterestu hledala způsob, jak mi udělat co nejlepší oslavu narozenin, já jsem potřebovala pomoct se školním projektem o rodině,“ pokračovala. „Moc bych si přála, abychom na něm mohly pracovat společně.“

mama deti
Regan s dětmi. (S laskavým svolením The Real Deal of Parenting)

Dopis dále popisuje další příklady toho, co se může stát, když se zaneprázdněná maminka snaží sladit svůj pracovní život s mateřstvím – holčička vylije hrnek kávy, když se snaží vlézt mamince na klín, tančící a zpívající dcerka přeruší sérii zpráv z hlasové schránky, holčička omylem upadne, když se snaží překročit dětskou branku, a udeří se do hlavy, protože maminka musela zavolat nazpět svému šéfovi.

„Mami, zatímco jsi pro mě a moje sestry nakupovala na internetu oblečení, chtěly jsme si užít společné chvíle a nalakovat si spolu nehty,“ napsala. „Pořád jsi říkala, že už jdeš, ale pak už byl čas jít spát.“

rodina
Děti s tatínkem Terrym. (S laskavým svolením The Real Deal of Parenting)

V dopise je také vylíčena příhoda, kdy se holčička pokouší zavázat tkaničky u bot, a dokonce si je už zvládne zavázat sama, načež řekne své matce: „Ale pokaždé, když jsem se na tebe podívala, koukala jsi do telefonu.“

Dcerka svůj dopis nakonec podepisuje prosbou: „Mami, prosím tě, polož ten telefon, protože… no, chybíš mi.“

Dopis Longové o tom, že děti potřebují své rodiče a že vzácné okamžiky jejich dospívání jsou pomíjivé, už oslovil více než 39 000 internetových uživatelů.

Z původního článku newyorské redakce přeložila: JaS

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela
Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela

Síkela podle Fialy dlouhodobě prokazuje své kompetence a při českém předsednictví ukázal, že dokáže řešit problémy na evropské úrovni.

Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?
Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?

Průměrná cena ojetých osobních aut v 1. pololetí meziročně klesla z 296 000 Kč na 287 000 Kč. Zároveň však narostlo průměrné stáří prodávaných vozů.

Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?
Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?

Jedním z hlavních důvodů, proč Gregor odešel od Svobodných, se točí kolem osoby Filipa Turka. Nyní, když přestoupil k Motoristům sobě, povede jejich mládežnickou organizaci. Co plánuje?

Vidlákova cesta do Washingtonu
Vidlákova cesta do Washingtonu

Svět apalačských „vidláků“ nyní navštívíme proto, protože odsud pochází J. D. Vance, současný republikánský kandidát na viceprezidenta.

Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě
Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě

Nenechte si ujít skvělý životopisný film „Dívka a moře“ inspirovaný neuvěřitelným příběhem mladé námořnice Jessicy Watsonové a jejím triumfem při plavbě kolem světa při samostatné plavbě na malé plachetnici.