Milan Kajínek

1. 6. 2021

Přední americký virolog dr. Anthony Fauci, který opakovaně odmítal možnost, že koronavirus unikl z Wuchanského institutu virologie, a média, která označovala prohlášení Donalda Trumpa a Mikea Pompea za „hloupé teorie“, nedávno otočila o 180° a nyní považují únik z laboratoře za jednu z „možných variant“.

Kde udělali všichni fact-checkeři chybu, když tvrdili, že tato teorie byla „vyvrácena“, kde udělal chybu YouTube, když mazal tisíce příspěvků o této teorii, kde udělala chybu sociální média, která měsíce uváděla sdílené informace „na pravou míru“ pomocí „ověřených fact-checkerů“?

Prý neměli dostatečné informace.

Samostatnou kapitolou je skupina vědců, kteří v prestižním časopise Lancet prohlašovali, že teorie o laboratorně vytvořeném viru je nesmyslná, a později přiznali, že tak učinili proto, aby uvolnili napětí narůstající u jejich vědeckých kolegů, kterým přicházely výhrůžky smrtí.

Teorie o možném úniku viru z wuchanské laboratoře nebo vznik viru prostřednictvím laboratorních úprav nějakého existujícího viru jsou stále možnými variantami. Rozhodně tedy nebyly „vyvráceny“, jak zarputile tvrdila některá zaručeně spolehlivá média a fact-checkeři.

Dr. Fauci najednou prohlašuje, že „není přesvědčen“ o tom, že virus se vyvinul přirozenou cestou mimo wuchanskou laboratoř.

Senátor Marco Rubio nedávno „griloval“ Fauciho otázkami, proč v minulosti neustále teorii popíral. Faoci prohlásil, že ji nepopřel, pouze prý tvrdil, že je vysoce nepravděpodobná, ale nyní je podle něho nutné ohledně původu viru provést ještě další šetření.

Prezident Joe Biden vzkázal americkým tajným službám, aby zdvojnásobily úsilí při výzkumu teorie úniku viru z Wuchanského institutu virologie.

Americký Senát odhlasoval nařízení, které přikazuje zveřejnit jakékoliv zprávy tajných služeb o původu koronaviru. K odtajnění má dojít přibližně do 90 dní.

Není divu, protože zjištěné informace o zdravotním stavu některých členů personálu wuchanského virologického institutu, obsah výzkumu wuchanské laboratoře, opakované dřívější úniky virů z čínských laboratoří a další detaily zveřejněné experty ukazují, že varianta možného úniku viru z laboratoře není nesmyslná, a naopak jsou pro ni stále početnější indicie.

Jedno z velkých poučení na celé situaci je, že YouTube a další technologické společnosti ani oni proklamovaní držitelé patentu na pravdu (fact-checkeři), na jejichž pokyn byly informace označovány za „nesmysly“ a byly mazány a nálepkovány, by rozhodně neměli přebírat mandát „ministerstva pravdy“ a uměle omezovat diskusi o různých tématech.

Řadu zdrojů k informacím uváděným v článku shrnuje níže publikovaná epizoda pořadu Čína bez cenzury moderátora a komika Chrise Chappella, který prezentuje faktickou analýzu ve formátu humorné noční show.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.