Isabel van Brugen

18. 8. 2021

Sociální platforma Twitter čelí kritice poté, co uživatelé upozornili na to, že Zabihulláh Mudžáhid, oficiální mluvčí Tálibánu, pravidelně zveřejňuje na svém účtu na Twitteru aktuální informace o činnosti skupiny, zatímco účet bývalého prezidenta Donalda Trumpa zůstává po událostech v americkém Kapitolu 6. ledna trvale pozastaven.

Americké ministerstvo zahraničí přitom již před několika desetiletími označilo Tálibán za teroristickou organizaci.

Mudžáhid má na Twitteru více než 315 000 sledujících, zatímco další mluvčí teroristické skupiny, Karí Júsuf Ahmádí, má více než 64 000 sledujících.

Twitter v prohlášení pro Mediaite neuvedl, že účty mluvčích z platformy odstraní, zmínil však, že bude „nadále aktivně prosazovat“ svá pravidla zakazující „oslavu násilí, manipulaci s platformou a spamování“.

„Nejvyšší prioritou Twitteru je zajistit bezpečnost lidí a my zůstáváme ostražití,“ uvedla dále platforma v prohlášení.

„Proč má proboha mluvčí Tálibánu aktivní účet na Twitteru, ale bývalý prezident Spojených států ne?“ napsal v neděli na Twitteru kongresman Madison Cawthorn. „Na čí straně stojí Big Tech firmy, které SÍDLÍ V AMERICE?“

„Svoboda a demokracie na tom nejsou dobře, když #Twitter nadále zakazuje #Trumpův účet, ale účet mluvčího #Tálibánu ponechává bez jakýchkoliv připomínek,“ přidal se Jérôme Rivière, poslanec Evropského parlamentu zastupující francouzskou pravicovou stranu Národní sdružení.

Twitter na žádost deníku The Epoch Times o další komentář k této záležitosti bezprostředně nereagoval.

Společnost Facebook poté, co Tálibán v neděli převzal kontrolu nad Afghánistánem, uvedla, že bude nadále zakazovat protálibánský obsah podle „amerických zákonů“ a že blokuje účty WhatsApp spojené s touto teroristickou skupinou.

„Tálibán je podle amerických zákonů považován za teroristickou organizaci a my jsme mu zakázali přístup k našim službám podle našich zásad o nebezpečných organizacích,“ uvedl mluvčí Facebooku pro několik médií.

Deník Washington Post v neděli informoval, že členové Tálibánu kontaktovali obyvatele Kábulu pomocí šifrované aplikace WhatsApp.

Mluvčí Tálibánu na úterním tiskovém brífinku obvinil Facebook z cenzury.

YouTube vlastněný společností Google v neděli uvedl, že na svých stránkách dlouhodobě uplatňuje politiku nepovolování účtů, o nichž se předpokládá, že je provozuje Tálibán.

Článek byl redakčně upraven a zkrácen.

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem
Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem

S Janem Piňosem jsme si povídali o zkušenosti s komunistickým režimem a jeho paralelami v době covidové. Představil projekt Archa 21, jehož cílem je nabídnout pozitivní hodnoty občanské společnosti.

Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží
Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží

Získejte informace o negativních důsledcích této oblíbené formy sebevyjádření. Jedno tetování může zvýšit pravděpodobnost rakoviny až o 21 procent… 

Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu
Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu

Silné svaly nohou jsou nezbytné pro pohyblivost a udržení rovnováhy. Funkční vzorce a svalová slabost jsou hlavními...