Čínská společnost Huawei byla v USA znovu žalována. Čínský telekomunikační obr nyní čelí obvinění z krádeží a špionáže obchodního tajemství.
Kalifornská softwarová společnost Business Efficiency Solutions (BES) minulý týden žalovala firmu Huawei u okresního soudu. BES tvrdí, že jim Huawei odcizila utajovaná data poté, co s BES spolupracovala na projektu pro Pákistán.
Huawei byla také obviněna z využití systémů BES k instalaci takzvaných „zadních vrátek“. Zmiňovaná zadní vrátka by měla podle softwarové společnosti umožňovat firmě Huawei „špehovat Pákistán“.
V roce 2016 Huawei pověřila firmu BES, aby v celém Pákistánu zřídila kamerové systémy pro rozpoznávání tváří (face recognition). Huawei prodala tento systém pákistánské vládě jako nástroj pro boj se zločinem.
Podle zástupců BES vznesla Huawei žádost, aby do systému sledování přidali zadní vrátka, která by čínským společnostem umožnila přístup k údajům Pákistánců o jejich identifikaci (jméno, bydliště, atd.), daních a rejstřících trestů. V obžalobě se uvádí, že Huawei pohrozila zadržením plateb firmě BES, pokud BES nesplní jejich požadavek.
Huawei vznesená obvinění odmítá. Podle společnosti neexistuje žádný „důkaz“ o existenci zmiňovaných „zadních vrátek“.
Celoměstské projekty kamerového sledovacího systému v Pákistánu se setkaly s kritikou západních vlád a skupin pro lidská práva. Čínský režim podle nich vyváží své postupy hromadného sledování obyvatelstva do jiných zemí.
Nejedná se o první soudní spor, kterému Huawei ve Spojených státech čelí. Před třemi lety newyorský státní zástupce žaloval Meng Wan-čou, finanční ředitelku společnosti Huawei.
Meng je dcerou zakladatele a generálního ředitele firmy Huawei, Žena Čeng-feje. Byla zadržena na mezinárodním letišti ve Vancouveru 1. prosince 2018 na základě vydaného zatykače. Je obviněna z toho, že podvedla bankovní instituci HSBC ve věci jednání firmy Huawei s íránskou společností. Íránská společnost je na americkém sankčním seznamu. Banka kvůli tomu téměř porušila americké sankční směrnice.
Meng je od té doby zadržována ve Vancouveru v domácím vězení. V současné době probíhá soudní řízení ohledně jejího vydání z Kanady do USA.
Kanadská soudkyně Heather Holmesová, která případ vede, ve středu 18. srpna 2021 uvedla, že dle očekávání soud definitivně rozhodne o jejím vydání 21. října 2021.
Reportáž pořadu China in focus
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.
Článek je původním textem reportáže televize NTD: Spionage: Huawei wieder vor Gericht in den USA. Deník Epoch Times neprovedl žádné redakční změny.