Isabel van Brugen

25. 8. 2021

Američtí kongresmani J. Comer (republikán ze sněmovního Výboru pro dohled) a G. Grothman (republikán z Podvýboru pro národní bezpečnost) žádají ministra spravedlnosti o prověření obvinění, dle nichž měl exilový afghánský prezident Ašraf Ghaní utéct ze země se 169 miliony dolarů v hotovosti.

„Prezident Ghaní pravděpodobně svévolně nakládá s americkými zdroji, které byly určeny afghánskému lidu, uprchl ze země s enormním množstvím hotovosti v objemu daleko přesahujícím sto milionů dolarů. Pokud je to pravda, nebyl to důstojný odchod laskavé hlavy státu, ale čin zbabělce a podfukáře,“ uvádí v dopise kongresmani.

Comer s Grothamem žádají ministerstvo, pokud je informace o obohacení se penězi amerických daňových poplatníků pravdivá, aby udělalo vše pro to, aby došlo k jejich zabavení, a přivedlo Ghaního k zodpovědnosti.

Ghaního opuštění Afghánistánu 15. srpna pomohlo Tálibánu v převzetí hlavního města bez odporu a dle kongresmanů jeho akce přispěly k rychlosti, s níž teroristická skupina zemi ovládla. Prezident v exilu řekl, že z Kábulu utekl, aby nedošlo ke krveprolití.

„Není jasné, jak prezident Ghaní získal takové množství hotovosti, ale obnos a povaha jeho odletu z Afghánistánu vzbuzuje podezření, že prezident Ghaní nelegálně a úplatně zpronevěřil prostředky americké podpory, které byly určeny na pomoc a obranu afghánského lidu,“ píší zákonodárci dále v dopise.

Při svém proslovu 18. srpna z exilu ve Spojených arabských emirátech Ghaní popřel zprávy o tom, že ze země uprchl s velkým množstvím peněz.

Závěrem svého dopisu kongresmani pokládají ministerstvu spravedlnosti otázky, na něž žádají odpovědi, za předpokladu, že došlo k „jeho obohacení na účet amerických daňových poplatníků“; včetně toho, zda záležitost již ministerstvo šetří, zda údajná suma peněz pochází z amerických zdrojů, a jaké kroky ministerstvo zamýšlí udělat, aby postavilo Ghaního před soud.

The Epoch Times požádalo ministerstvo o komentář.

Několik měsíců před svým útěkem ze země Ghaní tvrdil, že jeho vláda dokáže odolat útokům teroristické skupiny i bez podpory USA, a že „žádná síla na světě“ by jej nepřesvědčila, aby sedl do letadla a opustit krajinu.

„Je to země, kterou miluji, a do smrti ji budu bránit,“ tvrdil v rozhovoru pro německý list Der Spiegel, který vyšel 14. května.

Afghánský viceprezident Amrulláh Sálih po Ghaního odchodu ze země neodešel. 17. srpna na Twitteru sdělil, že zůstal, aby plnil svou povinnost. Slíbil, že Tálibánu bude odporovat odbojem v Pandžšírském údolí společně s Ahmadem Šáhem Masúdem, synem bývalého antisovětského velitele mudžáhidů.

Comer s Grothmanem požadují odpovědi do 31. srpna, což je nejzazší datum, které si pro odchod amerických jednotek z Afghánistánu stanovil americký prezident Joe Biden.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.