Republikánský kongresman Brian Babin z Texasu o víkendu oznámil, že se nakazil virem KS Číny, který způsobuje onemocnění covid-19, přestože byl proti tomuto viru plně očkován.

Babin na Twitteru uvedl, že v pátek začal mít „mírné příznaky podobné nachlazení“. Poté, co byl několikrát testován na covid-19 s negativním výsledkem, mu v sobotu ráno výsledek testu vyšel jako pozitivní.

Kongresman dodal, že se z covidu-19 zotavuje doma a dodržuje léčebný režim, aby se zotavil, podle rad a pokynů svých lékařů. „Už jsem se cítil lépe, ale také hůře,“ řekl.

Babin, který patří mezi 15 republikánů ve Sněmovně reprezentantů, kteří vyzvali ministra obrany Lloyda Austina, aby neukládal příslušníkům armády povinnost očkování proti covid-19, uvedl, že je plně očkován od konce prosince 2020.

„Jsem proti povinnému očkování,“ řekl Babin, informovala stanice Fox4. „Ale důrazně doporučuji lidem, aby se nechali očkovat, pokud jsou starší nebo jsou nemocní.“

Toto oznámení přišlo v rámci snahy týmu Bílého domu pro reakci na covid-19 a představitelů veřejného zdravotnictví povzbudit Američany, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Ve čtvrtek Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedlo, že třetí dávka vakcíny společnosti Pfizer/BioNTech může být nyní oficiálně podána milionům starších nebo jinak ohrožených lidí.

Podle schválení CDC by měla být třetí injekce nabídnuta příjemcům vakcíny Pfizer, kteří jsou starší 65 let, a těm, kteří žijí v zařízeních dlouhodobé péče, nejméně šest měsíců po obdržení druhé dávky.

Mezi osoby, které mají nárok na dodatečné očkování vakcínou Pfizer, patří také dospělí starší 18 let s určitými zdravotními potížemi, jako je cukrovka a obezita, a ti, kteří jsou považováni za osoby s vyšším rizikem nákazy covidem-19 vzhledem k místu svého zaměstnání nebo bydliště, jako jsou zdravotničtí pracovníci, učitelé a pracovníci obchodů s potravinami.

Prezident Joe Biden prosazuje plán reakce na pandemii, který zahrnuje nové povinné očkování, dodatečné očkování pro očkované a zvýšené testování. Prezident, který v lednu dostal druhou dávku vakcíny společnosti Pfizer, v pátek ráno uvedl, že se nechá očkovat třetí dávkou.

„Je těžké si přiznat, že je mi více než 65 let, ale nechám se přeočkovat,“ řekl. „Nejsem si jistý, kdy přesně to udělám – jakmile to budu moci udělat.“

Myšlenka dodatečného očkování vychází z obav, že účinnost vakcín by mohla časem klesat a že k posílení ochrany proti wuchanskému koronaviru a jeho variantám je zapotřebí jedno nebo více dalších očkování. Navzdory svému prosazování posilujících vakcín Biden trval na tom, že pravděpodobnost průlomové infekce* je nízká.

„Pointa je následující: Pokud jste plně očkováni, jste vysoce chráněni před závažným onemocněním, i když se covidem-19 nakazíte,“ uvedl Biden s odkazem na analýzu údajů deníku New York Times, podle níž připadá na 5000 plně očkovaných Američanů pouze jeden potvrzený pozitivní případ denně.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.


Pozn:

* Průlomová infekce vakcínou je definována jako detekce RNA nebo antigenu SARS-CoV-2 v respiračním vzorku odebraném osobě ≥ 14 dní po absolvování všech doporučených dávek vakcíny proti covidu-19 schválených americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).