Článek byl převzat ze stránek odchod.eu.


Ve Spojených státech právě skončil jeden z nejsledovanějších případů za dlouhou dobu. V případu, který sledoval celý svět, byl teprve osmnáctiletý Kyle Rittenhouse zproštěn všech obvinění a z budovy soudu ve Wisconsinu odcházel jako svobodný muž.

O CO VLASTNĚ ŠLO?

Vše začalo srpnu 2020. Tehdy do ulic města Kenosha vyrazili demonstranti uskupení Black Lives Matter. Ti protestovali proti postřelení Afroameričana Jacoba Blakea. Ten byl postřelen sedmkrát policistou, při pokusu o zadržení.

Rittenhouse se při demonstracích dostal do střetu s demonstranty a jednoho z nich v sebeobraně zastřelil. Dal se na útěk a byl pronásledován. Při útěku se jej pokusil se skateboardem napadnou další demonstrant, kterého Rittenhouse taktéž zastřelil.

Třetího demonstranta Rittenhouse postřelil do paže poté, co na něj vytáhl zbraň. Podrobný popis případu a incidentu, který rozhodně není jednoduchý, naleznete například na Wikipedii, či jiných zdrojích.

TRUMP SE RITTENHOUSE ZASTAL

Tehdejší prezident, Donald Trump se mladíka zastal. Tvrdil, že Rittenhouse střílel až poté, co na něj demonstranti zaútočili a jednalo se tedy o sebeobranu. Trumpův výrok hodnotila drtivá většina „ověřovacích webů“ jako lež a prezident Trump, jak bývalo v USA zvykem, čelil ze strany médií velké kritice za to, že se Rittenhouse zastával.

Rittenhouse byl mezitím obviněn z vraždy 1. stupně a čekalo jej soudní řízení.

MANIPULÁTOŘI.CZ LHALI

8. 9. 2020 uvedl projekt Manipulátoři.cz článek s nadpisem: ,,Ne, Kyle Rittenhouse nezabíjel v sebeobraně“. Autorem článku je šéfredaktor Jan Cemper, který se v minulosti objevoval ve zprávách o extrémismu ministerstva vnitra. Jeho aktivity byly vedeny jako „krajně levicové“.

V článku Cemper zmiňuje, že zpráva o tom, že Rittenhouse jednal v sebeobraně je „nepravdivá informace“. Podle tehdy dostupných informací prý Kyle Rittenhouse jednal vědomě a spáchal čin vraždy. Článek hodnotíme jako lživý a nerespektující presumpci neviny.

Trumpův výrok byl pak podle Cempera: ,,Vyhodnocen jako falešný ze strany webů, které se zabývají ověřováním informací.“…  

Celý článek naleznete zde

Nadpis z článku Jana Cempera z redakce Manipulátoři.cz

Kyle Rittenhouse a lži Jana Cempera