Královská jachtařská asociace (RYA) z Velké Británie varovala námořníky před zachraňováním migrantů překračujících kanál La Manche, protože se obává, že navrhovaná změna zákona může námořníky vystavit trestnímu stíhání, pokud migranty dopraví na britský břeh.

Deník Telegraph uvedl, že asociace doporučila námořníkům, aby „zůstali opodál a nahlásili“ migranty, místo aby sami prováděli záchranné akce.

Stalo se tak poté, co labouristický poslanec upozornil, že snaha vlády aktualizovat imigrační zákony země může vést k postihu dobrých samaritánů.

Překročení Lamanšského průlivu na malých člunech se stalo hlavní cestou migrantů do Spojeného království, přičemž letos se to dosud podařilo více než 23 tisícům nelegálních přistěhovalců. Vláda tvrdí, že není důvod, aby se žadatelé o azyl vydávali na nebezpečnou cestu z jiných evropských zemí, které jim mohou poskytnout ochranu.

S cílem zpřísnit zákon proti pašování lidí navrhla vláda změny v zákoně o přistěhovalectví z roku 1971,  který kriminalizuje „vědomé a výdělečné“ usnadňování vstupu žadatelů o azyl do Spojeného království. Cílem je odstranit ze zákona slovo „výdělečné“  a zvýšit trestní sazbu z maximálně 14 let na doživotí.

Ačkoli vláda uvedla, že navrhovaná změna je zaměřena na kriminální gangy obcházející zákon, vyvolala mezi neziskovými organizacemi zmatek a obavy.

„Naše rada zní: buďte velmi opatrní, když jdete zachraňovat. Nemáte povinnost to dělat, ale máte povinnost to oznámit a vysvětlit, proč se držíte zpět. Nejste povinni vystavovat se nebezpečí,“ uvedl řekl Stuart Carruthers z Královské jachtařské asociace.

„Zní to velmi tvrdě, ale mohli byste mít obrovský byrokratický problém a být spojováni s přiváděním nelegálních imigrantů do země. Naše rada zní: držte se zpět a nahlaste to.“

Nové pravidlo, které vstoupilo v platnost v letošním roce, znamená, že migranti na cestě do Spojeného království již nemohou žádat o azyl na moři.

Originální článek zde.