TÉMA: Diskuse o protiepidemických opatřeních

Bývalý policejní důstojník Robert Šlachta, který kandidoval do parlamentních voleb s protikorupčním programem za hnutí Přísaha, v němž žádal „důkladné prověření veřejných zakázek vyhlášených v době nouzového stavu“, se vyjádřil k otázce povinného očkování proti covidu-19

„Přísaha je jednoznačně pro nepovinné očkování,“ řekl Šlachta 6. prosince ve videokomentáři na svém facebookovém profilu. (Zdroj 2:54)

Šlachta se také vymezil proti povinnému očkování dětí. „V žádném případě povinné očkování dětí. O dětech rozhodují zákonní zástupci, rodiče.“

Přísaha Roberta Šlachty získala ve volbách více než 251 tisíc hlasů, což bylo celkem 4,68 %, tedy pod zákonnou hranicí (5 %) nutnou k získání poslaneckých křesel.

Dalším bodem kritiky hnutí jsou zákazy vydané vládou Andreje Babiše, které české soudy opakovaně zrušily pro jejich nezákonnost. Šlachta kritizoval také nařízení o uzavření vánočních trhů jako „nesmyslné“. Hlavní město Praha (respektive městská část Praha 1) dokonce vládní nařízení obešlo a trhy uspořádalo jako „kulturní akci“.

Podle Šlachty je také chybné protežovat jednu skupinu lidí na úkor jiné, kdy bylo vládou vynucováno testování pouze neočkovaných lidí, přestože současné vědecké poznání jasně deklaruje, že šiřiteli viru jsou i lidé plně očkovaní.

Společnost je podle Šlachty rozdělaná právě kvůli rozdílným přístupům vlády, která společnost rozdělila na očkované a neočkované.

Dalším problémem, který nezmiňuje pouze Šlachta, je upozaďování léčení ze strany praktických lékařů na úkor očkování. „My neléčíme. Každý, kdo covidem prošel, tak ví, že když zavolá obvodnímu lékaři, tak mu poradí, aby si vzal paralen a zůstal doma, hlavně nikam nechodit.“

Když se nakažení neléčí, samozřejmě podle Šlachty některé případy dojdou do bodu, kdy začnou být příznaky natolik vážné, že je nutná hospitalizace v nemocnicích. „Neléčíme a pouze řešíme následky, zapojení praktických lékařů je pozdě,“ tvrdí Šlachta.