Eva Fu

19. 1. 2022

Hongkongské úřady zabíjejí křečky po tisících poté, co prohlásily, že tito hlodavci jsou zodpovědní za šíření onemocnění covid-19. Podle úřadů v pevninské Číně jsou zase na vině balíčky mezinárodní pošty.

Čína, která je jedním z posledních velkých světových zastánců nulové tolerance vůči tomuto viru, rozvíjí neobvyklé teorie o zdroji vznikajících ohnisek covidu-19, a to navzdory pochybnostem zahraničních odborníků o pravděpodobnosti takových tvrzení.

18. ledna Hongkong nařídil „humánní“ utracení 2 000 křečků, činčil, králíků a dalších malých zvířat poté, co bylo při kontrole zdravotního stavu hlodavců zjištěno, že 11 z nich je nositeli koronavirové varianty delta. Všechno to byli křečci dovezení z Nizozemska, z místního obchodu se zvířaty, kde byl 23letý pracovník pozitivně testován na covid-19.

Úředníci sice připustili, že neexistuje jasný důkaz, že by křečci mohli přenášet virus na člověka, přesto vyzývají majitele domácích zvířat, kteří si od 22. prosince koupili křečky v jakémkoli obchodě ve městě, aby svá zvířata odevzdali k utracení. Ti, kteří navštívili obchod se zvířaty po 7. lednu, podléhají karanténě. Všech 34 obchodů se zvířaty ve městě, které prodávají křečky, je nyní uzavřeno a dovoz všech malých savců byl zastaven.

Hongkongští zdravotníci vstupují do obchodu se zvířaty, aby utratili domácí zvířata a vydezinfikovali obchod, Causeway Bay, 18. ledna 2022. (Sung Pilung / The Epoch Times)

Hongkongské utrácení domácích mazlíčků následuje po zvýšených opatřeních k omezení šíření viru v Pekingu, kde úřady naznačily, že viníkem prvního případu onemocnění variantou omikron ve městě mohla být pošta z Kanady.

Městští zdravotníci zaznamenali, jak první pacientka s omikronem, šestadvacetiletá žena, která v poslední době necestovala mimo Peking, manipulovala se zásilkou zaslanou z Kanady přes Spojené státy a Hongkong, než se u ní o dva dny později objevily bolesti v krku. Podle úředníků byla zjištěna varianta omikron jak na vnější straně balíčku, tak v jeho obsahu, stejně jako na dalších vzorcích pošty doručené ze stejného místa.

Kanadský ministr zdravotnictví Jean-Yves Duclos označil tvrzení Pekingu za „mimořádný pohled“.

„Je to něco nejen nového, ale i zajímavého a rozhodně to není v souladu s tím, co jsme udělali na mezinárodní i domácí úrovni vzhledem k tomu, co víme o přenosnosti omikronu,“ sdělil novinářům na tiskové konferenci 17. ledna.

Zdravotničtí experti vyhodnotili riziko přenosu viru prostřednictvím kontaminovaných povrchů jako extrémně nízké. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že koronaviry obecně „potřebují k množení a přežití živého zvířecího nebo lidského hostitele a nemohou se množit na povrchu obalů potravin“.

Pracovnice se při třídění balíků chrání maskou proti koronaviru, v Pekingu, listopad 2021. (GREG BAKER / AFP via Getty Images)

Obhajoba teorie, že virus by mohl pocházet odjinud než z Číny, není pro čínské úřady ničím novým. V říjnu 2020 Peking uvedl, že epidemie v přístavním městě Čching-tao pochází ze zásilky dovezené tresky. Při červnové epidemii spojené s pekingským velkoobchodním trhem úředníci označili za příčinu mražené lososy z Norska s odkazem na vzorek na krájecím prkénku používaném při zpracování ryb, který byl pozitivní na covid-19.

Loni v červenci, uprostřed napětí mezi Indií a Čínou, zadržel Peking více než 1 000 kontejnerů indických krevet s odůvodněním, že obaly údajně obsahovaly zbytky viru.

Ve snaze odvrátit rostoucí pozornost od utajování původu pandemie ze strany Pekingu úřady a státní sdělovací prostředky neustále předkládají tvrzení, bez věrohodných důkazů, že virus pochází ze zahraničí. Po loňském společném vyšetřování viru ze strany WHO a Číny v čínském Wu-chanu úřady také opakovaně vyzvaly, aby sledování původu začalo mimo Čínu.

Opatření režimu na potlačení pandemie však rovněž přišla v době, která je pro Peking obzvláště citlivá.

Necelé tři týdny před zahájením zimních olympijských her v hlavním městě země se Peking a města po celé Číně snaží potlačit vlny nákazy wuchanským virem.

Stovky případů nákazy variantou omikron se objevily v různých částech Číny, i když počet případů nákazy variantou delta také stále roste. Poté, co se varianta omikron rozšířila v sobotu i do Pekingu, odvolali organizátoři olympijských her prodej vstupenek pro širokou veřejnost s tím, že vstup bude vyhrazen pouze pro cílenou skupinu diváků.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.

TIP: Maův šílený boj proti vrabcům. Vybíjení ptáků přispělo k hladomoru s miliony mrtvých (Aktualne.cz)

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.