Onehdy jsem plnila pračku, což bylo pravděpodobně po 1 658 432té v mém životě. Oknem svítilo sluníčko, a když se začala tvořit pěna, všimla jsem si krásných růžových, modrých a fialových odstínů, které se odrážely v bublinkách. Měly perleťový nádech a z nějakého důvodu mi v tu chvíli připadaly nádherné. Přerušila jsem všechen ten kvap a dál sledovala, jak se ty krásné bublinky tvoří, když se pračka naplnila.

Možná jste někdy zažili něco podobného – okamžik, kdy jste dovolili své mysli, aby se stala plně přítomnou a soustředila se ne na to, co se stalo nebo co máte v úmyslu udělat, ale na to, co se děje právě v tu chvíli, přímo před vámi. I v těch nejjednodušších věcech je tolik krásy a radosti, pokud jsme si jich dostatečně vědomi, abychom si jich všimli.

Když jsem ten den zírala na bubliny s prádlem, začala jsem přemýšlet o všech těch věcech, které mi při tom mém rušném životě unikají. Pomalu a opatrněji než obvykle jsem vkládala prádlo do pračky. Zdálo se, že úkol opravdu netrvá o moc déle než jindy, zato moje uvažování bylo na mnohem lepším místě.

Uvažovala jsem, jaké máme s rodinou štěstí, že máme tolik oblečení, z něhož si můžeme vybírat a které potřebuje vyprat, a že máme tak skvělou pračku, která většinu úkolu udělá za nás. Musím říct, že to bylo velmi poučné praní.

Zvláště při vedení domácnosti a péči o rodinu se můžeme přesvědčit, že práce, kterou děláme, je všední a nedůležitá, jen něco, co je třeba udělat, a to co nejrychleji, abychom mohli pokračovat v životě.

Jenže tyto chvíle, tyto úkoly, to je vlastně život. Stejně snadno, jako se můžeme rozhodnout vnímat takovou práci jako obyčejnou, můžeme rozpoznat i její neobyčejnost.

Co se stane s kvalitou vašeho života a s vaším pohledem na svět, když radost a krásu najdete v tak prostých úkolech, jako je praní prádla, mytí nádobí nebo stlaní postele? Co kdybyste se přestali bát placení účtů, a místo toho to vnímali jako privilegium být správcem svých požehnání? Co kdybyste časné vstávání skutečně vítali s nesmírnou vděčností za potenciál nového dne? Co nového asi přinese?

Kdybyste do sendviče s arašídovým máslem a jablečnými plátky, který připravujete svým dětem, vlili vděčnost a lásku, mohl by chutnat lépe? Budete se více usmívat, když jim ho budete podávat? Budou vám úsměv oplácet? Zastavíte se na chvíli a uznáte, že přijde den, kdy vám bude chybět, že jim tyto sendviče připravujete? Jaký je to dar, prožít s nimi tuto chvíli právě teď?

Pokud se vám na bedrech vrší povinnosti spojené s domácností, rodinným životem a dalšími nutnostmi, vyzývám vás, abyste odložili svoje stěžování si, zbavili se zášti, že toho na sebe musíte tolik vzít, a místo toho se kochali krásou a radostí tohoto života plného barev a rozmanitosti, příležitostí ke zdokonalování a tvořivosti a také výsady, že máte přiděleno vykonávat důležitou práci, jakou je podpora rodiny, udržování domácnosti a péče o své blízké.

Krása života se skutečně skrývá v jednoduchých věcech.

Zdroj: https://www.theepochtimes.com/finding-beauty-in-the-little-things_4230354.html