Jared Gnam

18. 2. 2022

Protestní konvoj Kanada

Chris Barber a Tamara Lichová, dva hlavní organizátoři protestu Konvoje svobody v Kanadě, byli podle zpráv na internetu v Ottawě zatčeni.

Ottawská policie deníku The Epoch Times sdělila, že nemůže zatčení potvrdit ani vyvrátit, dokud nebudou vznesena obvinění. Advokát Chris Wilson, který organizátory zastupoval v minulých případech, nicméně potvrdil, že Barber byl zatčen, a to v tweetu zveřejněném 17. února večer. Několik hodin po Barberově zatčení bylo na twitterovém účtu Konvoje svobody zveřejněno video zachycující zatčení Lichové.

https://twitter.com/rFreedomConvoy/status/1494494256978972674?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1494494256978972674%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.theepochtimes.com%2Ffreedom-convoy-organizers-chris-barber-and-tamara-lich-arrested-in-ottawa_4285895.html

Mluvčí konvoje Tom Marazzo na online tiskové konferenci uvedl, že Barber byl obviněn z trestného činu ublížení na zdraví.

Policie 17. února zatkla i několik dalších lidí.

Navzdory zatýkání zůstává v Ottawě mnoho protestujících. Protesty začaly jako demonstrace řidičů kamionů, kteří nesouhlasili s požadavkem federální vlády na očkování proti covidu-19 pro řidiče překračující americko-kanadskou hranici. Přerostly však ve velké hnutí, protože se k nim přidalo více lidí z celé země, kteří požadovali zrušení všech nařízení a omezení týkajících se covidu-19. Kolony protestujících kamionů a vozidel se poprvé sjely 29. ledna do Ottawy a mnohé z nich tábořily u parlamentu.

Barber a Lichová jsou také uvedeni mezi třemi organizátory protestů, kteří jsou jmenováni v hromadné žalobě, kterou jménem svého klienta Zexiho Li, státního úředníka, podal u Nejvyššího soudu v Ontariu právník Paul Champ.

Žaloba zahrnuje i organizátora Konvoje svobody, Benjamina Dichtera.

Prozatímní šéf ottawské policie 17. února varoval, že zásah proti demonstrantům z Konvoje svobody bude bezprostředně následovat.

K zatýkání došlo poté, co Trudeauova vláda 14. února aktivovala nouzový zákon (Emergencies Act), což je první případ použití tohoto rozsáhlého opatření od roku 1988, kdy se stalo zákonem.

Na tiskové konferenci 14. února Lichová uvedla, že navzdory tomu, že vláda použije tento zákon, zůstanou protestující v Ottawě, ale budou pokojní.

„Nebojíme se. Ve skutečnosti pokaždé, když se vláda rozhodne ještě více omezit naše občanské svobody, naše odhodlání sílí a důležitost našeho poslání je stále jasnější,“ řekla Lichová. „Zůstaneme pokojní, ale pevně usídleni na Parliament Hill, dokud nebudou nařízení rázně ukončena.“

Během tiskové konference vyzval prozatímní šéf ottawské policie Steve Bell protestující, aby opustili centrum města.

„Chceme tento nezákonný protest ukončit pokojně a bezpečně,“ řekl Bell novinářům. „Máme velmi promyšlený plán, který bude metodický a bude trvat nějakou dobu, než postupně všechny vyvedeme z jádra.“

Bell, který 15. února nahradil bývalého policejního šéfa Petera Slolyho po jeho rezignaci, uvedl, že k ottawským policistům se připojila policie z Ontaria a Québeku a že jsou „naprosto odhodláni“ protest ukončit.

„Tento víkend bude vypadat úplně jinak než poslední tři,“ řekl.

Policie se připravuje na čtvrtý víkend demonstrací v řadě, zatímco se Kanada připravuje na zimní bouři v oblasti Ottawy, kde se do rána 18. února očekává 20–30 cm sněhu.

Policie uvedla, že kolem centra Ottawy vytvořila perimetr s více než 100 kontrolními stanovišti, aby zajistila, že do oblasti budou vpuštěni pouze ti, kteří v ní pracují a bydlí, nebo policejní a zdravotnické záchranné služby.

Na této zprávě se podíleli Limin Zhou a The Canadian Press.

Přeloženo z angličtiny.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.