Milan Kajínek

22. 2. 2022

Diskuse o významu rodiny a manželství

V pražském CEVRO Institutu přednášel 14. února 2022 Harry Benson, manželský poradce, vedoucí výzkumu v Marriage Foundation (Nadace Manželství) a spolutvůrce britské rodinné politiky.

Podle Bensona hraje manželství muže a ženy mimořádnou roli pro společnost. Přestože mnozí lidé dnes žijí jako nemanželské páry, má podle britského poradce manželství význam, který možná přehlížíme, a který je velice důležitý. Stabilní manželství má pozitivní přínos nejenom pro členy samotné rodiny, ale také pro okolní společnost, říká Harry Benson.

Hovořil o třech základních faktorech, které manželství pomáhají a spolupodílejí se na jeho výjimečnosti, a také o tom, kde ve světě se podařilo zvrátit úpadek manželství na celostátní úrovni a jak toho docílili. 

Záznam přednášky Harryho Bensona v Praze

Čím je manželství výjimečné

„Proč rozhodnutí vstoupit do manželství vztah změní?“ ptá se Harry Benson a zároveň dokládá, že celý proces uzavření manželství vztah posiluje, a to nejenom na psychologické úrovni.

Svá zjištění dokládá výzkumem Marriage Foundation, který obsahuje a vyhodnocuje statistické údaje, ale také konkrétní příběhy lidí žijících ve Velké Británii.

Pokud muž a žena vstoupili po narození dítěte do manželství, zjistili jsme, že 75 % z nich žilo spolu ještě 15 let po jejich narození. U lidí, kteří nevstoupili do manželství, ale pouze spolu žili v jedné domácnosti, to bylo už pouze 31 %, uvedl Benson výsledky studie. (zdroje)

Stabilní manželství pozitivně ovlivňuje psychickou stabilitu dětí.

Nepřítomnost otce v rodině, rozpad rodiny je důležitým faktorem, který ovlivňuje psychickou stabilitu dětí. A přítomnost otce v rodině je podle Bensona samozřejmě dána tím, zda pár vstoupil do manželství nebo žena žije jako svobodná matka. Tato zjištění vycházejí ze studie na 14letých dětech ve Velké Británii. (zdroj)

Dalším zjištěním bylo, že děti vyrůstající v rodinách, v nichž byli jejich rodiče v manželství, vykazovaly lepší mentální zdraví než u rodin žijících společně bez manželství.

Harry Benson, manželský poradce, vedoucí výzkumu v Marriage Foundation, v pražském CEVRO Institutu přednášel 14. února 2022.

Děti pravděpodobně vnímají v manželství svých rodičů určitou stabilitu a oporu, která jim pomáhá k větší psychické stabilitě.

Další studie sledovala dva tisíce dospělých lidí, kteří někdy vstoupili do manželství. Třetina z nich se shodovala na tom, že pokud by spolu nežili v manželství, nezůstali by v prvních deseti letech vztahu spolu. Manželství jim pomohlo, aby se nerozešli. (zdroj)

Manželství pomohlo párům zůstat spolu déle a udržet rodinu pohromadě.

Co je tedy na manželství tak výjimečného? Proč se páry chovají v manželství jinak a přemýšlejí o vztahu jinak než mimo něj?

Benson říká, že během svého výzkumu objevil minimálně tři významné faktory. Jedním z nich je rozhodnutí vstoupit do manželství. Samotné rozhodování a učinění vědomého, kroku, slibu a závazku vytváří neviditelné spojení mezi manželi.

Vstoupení do manželství většinou provází plánování. Každý z páru promýšlí a kalkuluje, proč do manželství vstoupit, co mu to přinese a jak si představuje, že se bude vyvíjet dál. To samotné do určité míry ze vztahu eliminuje nejasnosti a pochybnosti.

Manželství provází rozhodnutí, plánování a podpora ostatních.

Třetím faktorem je podpora dalších lidí. „Pokud jste v manželství, určitě máte podporu dalších lidí,“ říká Benson. Na svatbu obyčejně přicházejí rodiny obou manželů, svědci a přátelé, kteří se často seznamují ještě v průběhu příprav na svatbu a také po svatebním obřadu na společné oslavě.

„Tito lidé nám potom pomáhají, abychom to tak snadno nevzdávali, a to je dobře,“ říká Benson, podle něhož může rozhodnutí, plán a podpora ostatních podstatně ovlivnit soudržnost vztahu.

Samotné manželství není samo o sobě zárukou úspěchu, ale může vztah pomoci udržet pohromadě, když prochází obtížným obdobím. Více naleznete za záznamu Bensonovy přednášky výše.


Harry Benson

Ředitel výzkumu Nadace pro manželství

Harry Benson je jedním z předních britských zastánců manželství. Výsledky jeho výzkumu pro nadaci Marriage Foundation jsou citovány v médiích, politiky a několikrát se dostaly na titulní stránky novin.

Harry, který byl v minulosti jedním z nejmladších pilotů vrtulníků Královského námořnictva ve válce o Falklandy, se posledních dvacet let věnuje výzkumu, psaní a výuce o manželství a rodině.

Jako zakladatel bristolské charitativní organizace vedl stovky kurzů o vztazích pro tisíce párů, včetně průkopnického krátkého programu pro novopečené rodiče nazvaného Let’s Stick Together (Držme spolu), který byl oceněn ministerstvem školství a poskytován především prostřednictvím poporodních klinik NHS.

Je také spoluautorem vlivných dokumentů o rodinné politice.

Kniha What Mums Want And Dads Need To Know (Co maminky chtějí a tatínkové potřebují vědět), kterou napsal společně se svou ženou Kate, se dostala na 11. místo na britském Amazonu. Harry a Kate se v ní dělí o své vlastní zkušenosti s návratem z krize a ukazují, jak se manželství kazí a co je naopak napravuje.

Harryho nejnovější kniha Commit or Quit – The Two Year Rule and Other Rules for Romance (Zavázat se, nebo skončit – Pravidlo dvou let a další pravidla pro romantiku) je určena začínajícím párům a pojednává o tom, jak si dobře vybrat a jak se vyhnout tomu, aby se páry „zasekly“.

Harry a jeho žena Kate žijí na malém venkovském statku, jsou manželé již 35 let a mají šest dětí. (zdroj)

Související články

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.