Moreen Liao

23. 2. 2022

Prozkoumání Slunečního období: „Dešťová voda“ (19. února až 4. března)

Takzvaná „sluneční období“ tvoří tradiční čínský kalendářní systém, trvají přibližně dva týdny a jsou založená na postavení Slunce v čínském zvěrokruhu. Čínský kalendář vychází ze starobylého přesvědčení, že život v souladu s přírodou umožní člověku žít ve vnitřní harmonii.

Jak se slunce přibližuje a ohřívá zemi, sněhu ubývá a přibývá deště. Tato dešťová voda je však velmi jemná, aby nepoškodila křehké klíčky, které signalizují příchod jara.

Aktuálním slunečním obdobím je Dešťová voda, doba, kdy příroda zajišťuje potřebné podmínky pro růst.

Podle tradičního čínského kalendářního systému a Teorie pěti prvků se vše na Zemi skládá z pěti prvků nebo fází hmoty: dřeva, ohně, země, kovu a vody. Prvkem jara je dřevo, jediný prvek z těchto pěti, který je živým organismem. To odráží skutečnost, že v jarním období se všem živým tvorům velmi daří a ožívají.

Během období Dešťové vody se všechny živé bytosti, které jsou ze dřeva, včetně keřů a stromů, probouzejí ze zimy a potřebují vodu k výživě. To také odpovídá vztahům v rámci teorie pěti prvků, kde „voda posiluje dřevo“.

Deště jsou v tomto období obvykle velmi mírné, dokonce mlhavé. Můžeme to chápat jako něžnou lásku nebes, která jemně probouzí rostliny dešťovými kapkami, nikoliv lijáky, protože velké kapky by jistě rozdrtily křehké výhonky.

Život v harmonii s Dešťovou Vodou

Jezte hodně jarní zeleniny a kontrolujte svou váhu. (Sebastian Coman Photography | Pexels)

Není divu, že je ve vzduchu hodně vlhkosti, což je dobré pro pokožku, ale špatné pro kosti a orgány.

Podle teorie pěti prvků jsou orgánem spojeným s prvkem dřeva játra, takže jaro je nejlepším obdobím pro úpravu nerovnováhy spojené s játry.

Pro starší lidi je lepší vyhýbat se přímému kontaktu se studenou vodou a nejíst příliš sladké, uzené, smažené nebo zpracované potraviny.

Pro podporu zdravé funkce jater se vyhýbejte alkoholu a těžkým nebo mastným jídlům. Důležité je také zachovat klidnou mysl, protože staří Číňané věřili, že hněv poškozuje játra.

Koupele a lázně nohou jsou velmi užitečné pro podporu krevního oběhu a tonizaci ztuhlých svalů po chladné zimě. Těm, kteří trpí špatným krevním oběhem, slabými svaly, otupělými nervy nebo prostě jen věkem, pomáhají pravidelné teplé koupele nohou probudit smysly a posílit svaly.

Jemné, ale pravidelné cvičení se doporučuje všem v jakékoli věkové skupině. Jemná cvičení vás mohou povzbudit do začátku a časem se cvičení může proměnit v zaběhnutou rutinu. Dobře to koresponduje se změnami v hormonech i náladách, které se odehrávají v našem těle. Ideální je cvičit třikrát až pětkrát týdně vždy po dobu 20 minut. U těch, kteří cvičí, by se to mělo projevit znatelnými výsledky již za několik týdnů.

Nejvhodnější období pro hubnutí

Ideální je cvičit třikrát až pětkrát týdně vždy po dobu 20 minut. (Elina Fairytale | Pexels)

V tomto ročním období jsou hormony a enzymy velmi aktivní a s minimálním úsilím se můžeme zbavit zadržovaných tekutin v těle a přebytečného tuku uloženého přes zimu. Možná budete překvapeni, jak rychle se vaše tělo může zformovat, pokud budete chodit brzy spát a vstávat a pravidelně cvičit.

Jarní předsevzetí o zhubnutí si lidé dávají velmi často. Ve skutečnosti je to nejlepší roční období k dosažení nejlepších výsledků.

Chcete-li co nejlépe využít výhod této sezóny, jezte hodně čerstvě naklíčené jarní zeleniny. Nové klíčky jsou plné enzymů a minerálů, které pomáhají našemu tělu načerpat nové síly, osvěžit se a dodat energii v souladu se silami jara.

Sezónní stravování

Jezte hodně kořenové zeleniny, například mrkev, batáty, ředkvičky, barevné fazole a jejich klíčky, bobule goji, jahody, špenát, chřest, mořské řasy a jakoukoli tmavě zelenou zeleninu.

Kromě všeho místního a čerstvě naklíčeného vyzkoušejte bylinné čaje z pampelišky, meduňky, rozmarýnu, fenyklu a pomerančové kůry. Dochucujte jídlo koriandrem, tymiánem, bazalkou, zázvorem a česnekem.

Zdroj.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.