Nick Ciolino

8. 3. 2022

Americký prezident Joe Biden v úterý oznámil zákaz dovozu veškeré ruské ropy, což je nejnovější krok Spojených států, který má izolovat ruskou ekonomiku v reakci na invazi na Ukrajinu.

Toto nejnovější opatření doplňuje sankce, které již byly uvaleny na ruské finanční systémy a osoby z okruhu ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Jedná se o krok, který má silnou podporu obou stran v Kongresu a věřím, že i v zemi,“ řekl Biden. „Američané se shromáždili na podporu toho, co dalo jasně najevo, že se nebudeme podílet na dotování Putinovy války.“

Biden připustil, že tento krok bude Američany také něco stát. Přichází v době, kdy ceny benzinu ve Spojených státech dosahují rekordních hodnot.

Některé velké ropné společnosti rovněž uvedly, že nebudou nakupovat z Ruska, včetně společností ExxonMobil, BP a Shell.

Rusko zajišťuje 10 % dodávek zemního plynu a ropy do USA a zhruba 40 % dodávek do Evropské unie.

„Musíme vyvinout maximální tlak na Vladimira Putina a Rusko, dokud nepřestane a neupustí od své agrese a zabíjení nevinných lidí na Ukrajině,“ řekl novinářům ve Washingtonu předseda demokratické frakce Sněmovny reprezentantů Hakeem Jeffries (D-N.Y.). „Možná bude zapotřebí přinést určité oběti na celém světě.“

Země z celého světa od začátku invaze uvalily na Rusko sankce, ale zatím se pozastavily u zákazu ruské ropy.

Německo, které je největším odběratelem ruské ropy, plány na zákaz dovozu energie odmítlo. Německo urychluje plány na rozšíření využívání alternativních zdrojů energie, ale nemůže zastavit dovoz ruské energie ze dne na den, uvedl v pondělí německý kancléř Olaf Scholz.

Biden se v pondělí virtuálně setkal s vedoucími představiteli Francie, Německa a Spojeného království.

Ve snaze pomoci stabilizovat trh Biden 1. března pověřil ministerstvo energetiky uvolněním 30 milionů barelů ropy ze strategických ropných rezerv USA, což představuje polovinu z koordinovaného uvolnění 60 milionů barelů od členských států Mezinárodní energetické agentury (IEA).

Uvolněných 60 milionů barelů je však kapka v moři – odpovídá 2 milionům barelů denně po dobu 30 dnů, zatímco Spojené státy spotřebují v průměru asi 20 milionů barelů denně.

Američtí představitelé uvedli, že na stole zůstávají další možnosti, jak stabilizovat ceny plynu, ale tyto možnosti blíže neupřesnili. Úředníci jednali s největšími světovými producenty ropy včetně Saúdské Arábie, Venezuely a Íránu, ale zatím neoznámili žádné nové dohody o ropě.

Někteří američtí senátoři varují Bidenovu administrativu před snahou o jakoukoli dohodu o dovozu ropy od režimu socialistického diktátora Nicoláse Madura ve Venezuele.

„Snaha Bidenovy administrativy sjednotit celý svět proti vražednému tyranovi v Moskvě by neměla být podkopávána podporou diktátora, který je v Caracasu vyšetřován pro zločiny proti lidskosti,“ uvedl v pondělním prohlášení senátor Bob Menendez (D-NJ), předseda Výboru pro zahraniční vztahy. „Demokratické aspirace venezuelského lidu, podobně jako odhodlání a odvaha obyvatel Ukrajiny, mají mnohem větší cenu než pár tisíc barelů ropy.“

Někteří členové Kongresu a tisk vyzvali Spojené státy, aby zvýšily domácí těžbu ropy jako prostředek stabilizace cen plynu, ačkoli by to bylo v rozporu se snahou Bidenovy administrativy odklonit Spojené státy od fosilních paliv.

„Musíme vyrábět energii všech forem a typů zde v USA, a to lépe než kdokoli jiný,“ uvedl v úterý poslanec Bruce Westerman (R-Ark).

Biden během svých prvních dnů v úřadu podepsal nařízení, kterým zastavil nové pronájmy vrtů na fosilní paliva. Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová neustále poukazovala na již schválené pronájmy nevyužívané ropným průmyslem.

„Ve skutečnosti jsme vytěžili více ropy, je to rekordní množství a budeme těžit více ropy i nadále. Existuje 9 000 schválených povolení k těžbě, která nejsou využívána,“ sdělila v pondělí Psakiová. „Takže domněnka, že společnostem nedovolujeme těžit, je nepřesná.“

Biden uvedl, že Spojené státy pokračují v dodávkách obranných zbraní a humanitární pomoci Ukrajině, a poznamenal, že válka proměnila 2 miliony Ukrajinců v uprchlíky.

Původní článek byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Vláda chce získat pravomoc samostatného rozhodování o krátkodobém vysílání ozbrojených sil

Podle nového vládního návrhu by měla být změněna Ústava České republiky. Měla by do ní být zanesena nová pravomoc vlády samostatně rozhodovat o vysílání ozbrojených sil mimo území republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území republiky.

Energeticky náročné firmy dotují rozvoj přenosových sítí, vláda jim neulevuje jako jinde, stěžuje si šéf Svazu průmyslu

Velké průmyslové podniky přispívají na zelenou modernizaci elektrárenské sítě velkou měrou. Na rozdíl od sousedních zemí však česká vláda firmám s náklady pomáhá jen málo, myslí si prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Do ústavy má být zapsáno „šetrné využívání vody“ a „ochrana životního prostředí“

Ministerstvo životního prostředí navrhlo změnit a rozšířit ústavu o závazek státu k šetrnému využívání vody a ochraně životního prostředí. Podle něj je současné znění „zastaralé“ a „nedostatečné“.

Klaus Schwab rezignoval z představenstva Světového ekonomického fóra

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab odstoupil z představenstva této organizace. Byl její tváří více než 50 let.

Člen ochranky stojí na svém stanovišti během zahajovacího zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců ve Velkém sále lidu v Pekingu, 5. března 2024. (WANG ZHAO / AFP via Getty Images)
Čína uvalila odvetné sankce na členy amerického Kongresu kvůli Hongkongu

Čína uvalila sankce na několik členů amerického Kongresu, další vládní představitele a vedoucí nevládních organizací za to, co režim označil za „otřesné chování v otázkách týkajících se Hongkongu“.

Vědci našli dosud nejpřesvědčivější důkazy o možném životě na vzdálené planetě

Vědci objevili dva plyny, které na Zemi vznikají jen biologicky, v atmosféře planety K2-18b. Naznačuje to možnou přítomnost mikrobiálního života, i když důkaz to zatím není.

Německo: Každý třetí podnik plánuje v roce 2025 snižování počtu zaměstnanců

Více než tři z deseti německých podniků předpokládají, že letos budou muset snižovat počet pracovních míst...

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918, podíl rozvodů se snižuje

Loňský počet svateb v Česku byl po roce 2013 druhý nejnižší od vzniku Československa v roce 1918. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) do manželství loni vstoupilo 44 486 párů, o necelých 1000 více než v roce 2013.

„Nádherné.“ Milovníci čínského umění tleskají Shen Yunu

Milovníci čínského umění ocenili představení Shen Yun v New Yorku jako fascinující ukázku tradiční kultury, tance a hudby. Zaujaly je barvy, příběhy i duchovní poslání souboru.

Mnohonásobný laureát a významný psychiatr Cyril Höschl zemřel ve věku 75 let

Ve věku 75 let dnes zemřel psychiatr Cyril Höschl. Byl zakladatelem a do roku 2021 ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, který vznikl transformací Psychiatrického centra Praha.