Zdenka Danková

21. 3. 2022

Praha – Galeristka, která pochází z Ruska, ve své galerii již dva týdny pořádá charitativní salón, na který svá díla věnovala špička české umělecké scény, ale i výtvarníci z Ukrajiny a Ruska. Výtěžek z výstavy, která potrvá do 3. dubna, poputuje na pomoc válkou zasažené Ukrajině.

Majitelka pražské Karpuchina Gallery, Alexandra Karpuchina k tomu sdělila: „Na výstavě jsme prodali už sedmnáct děl v celkové hodnotě 510 tisíc korun.“

Ačkoliv se do České republiky přistěhovala s rodiči již v devadesátých letech, kvůli současné situaci cítila vinu a rozhodla se pomáhat tím, co umí nejlépe. Oslovila výrazné české autory, ale i umělce z Ukrajiny a Ruska, kteří v České republice žijí, pracují či studují.

Ani po dvou týdnech průběhu akce se galerie nevyprázdnila.

„Díla neustále obměňujeme, protože zájem umělců podpořit dobrou věc byl a je obrovský. Po celou dobu trvání akce chceme počet nabízených děl udržet mezi dvaceti až třiceti,“ prozrazuje Karpuchina.

Vybrala už přes půl milionu

Nejdražším nabízeným dílem s cenovkou 120 tisíc korun je v současné chvíli plastika nejprodávanějšího tuzemského umělce Krištofa Kintery. Ruka v červené rukavici zlověstně třímá kutilské nářadí a míří na symbolický černý mrak, jenž představuje iracionální strach z uprchlíků, včetně těch, kteří v těchto dnech prchají z Ukrajiny. I jim pomůže výtěžek z celé akce, který Karpuchina Gallery věnuje nadaci Člověk v tísni.

Dále se na akci skloňují i jména jako Kurt Gebauer, Josef Bolf, Julius Reichel, Andrea Baštýřová nebo Martin Salajka. Ukrajinu zastupují studenti pražských uměleckých škol, například Serhij Ďakiv nebo Margarita Ivy. Rusko na akci zastupuje Philipp Kolychev, multimediální autor, jenž studoval na AVU a který do akce věnoval plášť s autentickým designem. Všichni zastoupení autoři se vzdali nároků na odměnu.

Serhij Ďakiv, ukrajinský student umělecké školy. (Karpuchina Galery)

Charitativní salon není jen pro náročné sběratele.

„Zájemci mezi díly naleznou velkoformátové obrazy za desítky tisíc, ale i umělecké předměty s cenovkou několik tisíc korun,“ dodává galeristka.

Souběžně s charitativním salonem ve vedlejších prostorách galerie probíhají dvě další výstavy. Do 3. dubna mají návštěvníci možnost zhlédnout výstavu Sabiny Knetlové, jejíž plastická díla mohli obdivovat lidé v Benátkách nebo Českém centru v Bruselu. Výstava etablované autorské dvojice Anna Slama & Marek Delong vytváří prostor pro terapii a odstup od úzkosti současné generace a je k vidění do 8. května. I tito tři autoři výstav přispěli svými díly do charitativního salonu.

Karpuchina Gallery

Rybná 22, Praha 1
Otevřeno: úterý až neděle 13–16 hodin

Zdroj: EPIC Public relations s.r.o.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.