Téměř třetina Němců se obává, že konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem by mohl vést k jaderné válce. Vyplývá to z průzkumu Institutu pro výzkum trhu a společnosti Insa-Consulere, o kterém informoval list Welt am Sonntag. Podle průzkumu 25 % respondentů hodnotí toto riziko jako „poměrně pravděpodobné“ a 7 % jako „velmi pravděpodobné“.

Ještě větší obavy z jaderné války mají podle průzkumu obyvatelé Nizozemska, Španělska a Itálie. Ve Francii se 81 % respondentů domnívá, že by válka mohla vést k jaderným útokům z obou stran.

Více než polovina respondentů v Německu (53 %) se domnívá, že by Německo mohlo být ohroženo útokem Ruska na Ukrajinu. 12 % z nich je o tom přesvědčeno „velmi silně“. V Itálii sdílí tuto obavu až 63 % respondentů.

Podle průzkumu je ochota přijímat uprchlíky v Německu nižší než v ostatních zemích EU. 37 % Němců je pro přijetí výrazně většího počtu uprchlíků než dosud. Ve Francii je to 46 %, ve Španělsku 43 %.

Jasný nesouhlas s přijetím většího počtu uprchlíků do země je však největší v Řecku. Čtvrtina respondentů tam hlasovala pro přijetí menšího nebo výrazně menšího počtu lidí z Ukrajiny.

Němci více než respondenti v jiných evropských zemích spoléhají na to, že sankce proti Rusku ukončí válku na Ukrajině. Zatímco v Němcku podle průzkumu 55 % obyvatel věří, že sankce pomohou ukončit válku nebo zabránit dalším invazím ruské armády v budoucnosti, 58 % Řeků a 45 % Francouzů naopak nevěří, že opatření budou fungovat v zájmu západní aliance.

Ačkoli jsou Němci více než respondenti v jiných evropských zemích přesvědčeni, že sankce jsou účinné, většina obyvatel této země je zároveň pro zrušení většiny sankcí po skončení války na Ukrajině.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.