PONTE VEDRA, Florida – Republikáni ze Sněmovny reprezentantů se u příležitosti příprav na „midterm“ (průběžné) volby sešli na Floridě, aby předložili návrhy na „změnu směřování“ země, které by jim na podzim pomohly získat v Kongresu většinu.

Jedním z klíčových témat, o kterých na zasedání diskutují, je odpovědnost Číny. Republikáni slibují, že budou Čínu hnát k odpovědnosti v mnoha otázkách, včetně původu covidu-19.

Lídr sněmovní republikánské menšiny Kevin McCarthy během středeční tiskové konference kritizoval politiku prezidenta Joea Bidena vůči Pekingu.

Řekl, že Spojené státy by si měly vzít ponaučení z ruské invaze na Ukrajinu a aplikovat je při ochraně Tchaj-wanu před potenciální čínskou invazí. Zvýšení prodeje zbraní na Tchaj-wan je jedním z návrhů, které byly na stole.

„Přestaňte zdržovat prodej zbraní Tchaj-wanu, nechte je, ať se brání sami,“ adresoval McCarthy vládě na tiskové konferenci.

Republikáni také kritizovali loňskou Bidenovu politiku vůči Rusku. McCarthy uvedl, že Bidenovy kroky, jako například upuštění od amerických sankcí vůči ruskému plynovodu Nord Stream 2 do Německa a umožnění větší závislosti Evropy na Rusku, vyslaly Moskvě špatný signál.

Sněmovní republikáni vytvořili sedm pracovních skupin, které se zaměřují na tyto klíčové otázky jejich politiky: pracovní místa a ekonomika; cenzura a data internetových gigantů; budoucnost amerických svobod; energetika, klima a ochrana přírody; americká bezpečnost; zdravá budoucnost a odpovědnost Číny.

Jsou přesvědčeni, že na podzim převezmou v dolní komoře většinu. „Republikáni jsou připraveni vést,“ řekl novinářům republikán Michael McCaul z Texasu. „Řekneme vám, jaký je náš program a co uděláme pro změnu směřování tohoto národa, pokud získáme většinu.“

McCaul, který vede pracovní skupinu pro Čínu, rovněž uvedl, že rostoucí vazby mezi Ruskem a Čínou, jejichž vývoje je svět svědkem, mají závažné důsledky.

„Nemůžeme udělat stejnou chybu, a nevyzbrojit Tchaj-wan, tak jako jsme včas nevyzbrojili Ukrajinu,“ řekl.

Republikáni kritizovali Bidenovo vedení i v řadě dalších otázek, včetně rostoucích cen pohonných hmot. Biden se již dříve proti kritice ohradil a z rekordních cen obvinil ropné společnosti a ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Nejde jen o politiku, kterou budeme dělat v rámci většiny; budeme tuto administrativu hnát k odpovědnosti,“ řekl McCarthy.

Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.