Nisha Jackson

28. 3. 2022

Trápí vás únava a vyčerpání? Chcete si zvýšit energii? Tady je šest kroků, jak s únavou zatočit a zvýšit si produktivitu v životě, kariéře či kdekoli jinde.

1. Rozvrhněte si správně den

Pokud jste jako králíček Duracell, ale máte pocit, že vám na poledne dojdou baterky, možná děláte něco špatně. Zvažte, zda seznam úkolů a povinností nerozvrhnout na celý den, místo abyste si energii vyčerpali během prvních dvou hodin práce. Sestavte si seznam úkolů na dopoledne a odpoledne a plňte je v realistickém tempu – s přestávkami a jídlem mezi nimi (jídlem bohatým na živiny, ne jen něčím, co zaplní žaludek), abyste udrželi hladinu glukózy v krvi a duševní energii v optimálním rozmezí. Kromě toho zvažte vyřazení úkolů, které nejsou nutné.

2. Procházka nebo zdřímnutí?

Často se cítíme unavení kvůli nedostatku kyslíku v buňkách, proto prvním krokem, který byste měli udělat, kdykoli jste unavení, je vstát a HÝBAT se. Pokud máte málo energie, fyzické i duševní, ale předchozí noc jste spali dostatečně dlouho, posloužila by vám energetická procházka! Obujte se a vyrazte ven. Nepotřebujete žádný plán, prostě vyrazte ven a vydejte se na dvacetiminutovou procházku libovolným směrem. Pomůže vám to procvičit si největší svaly v těle a poslat do mozku kyslíkem nasycenou krev, která vás okamžitě probudí.

Pokud jste seděli na jednom místě déle než dvě hodiny, počítejte s tím, že vám energie klesne. Výzkumy ukazují, že dlouhé sezení vám může snížit metabolismus a snížit průtok krve do největších svalů o 30 % – takže se cítíme jako slimáci. Naše tělo není stavěné na dlouhé hodiny sezení – vede to k únavě, zatemněné mysli, bolestem zad a obezitě. Často se hýbejte a občas se protáhněte, abyste si tělo probudili.

Pokud se hýbete, pijete vodu a přesto máte stále pocit, že potřebujete trochu odpočinku, pak může pomoci právě zdřímnutí. Není nic uspokojivějšího než si dát rychlého šlofíka – ve správnou denní dobu! Klíčem k prospěšnému zdřímnutí je, aby bylo krátké, posilující a před 14. hodinou. Čím později si během dne zdřímnete, tím obtížnější je pak dosáhnout hlubokého a klidného spánku v noci. Pokud váš spánek v noci není optimální nebo jste příliš vystresovaní, může být zdřímnutí tou nejlepší volbou.

3. Silový trénink pro načerpání energie

Pokud jste už roky neudělali sedy-lehy, výpady nebo kliky, je na čase se do toho pustit! Svalová hmota po třicítce každým rokem ubývá. Zařazení silových cviků do vašeho týdenního tréninkového plánu vám pomůže udržet si nebo vybudovat svalovou hmotu. Silová cvičení navíc zlepšují průtok krve (svaly mají dvakrát větší průtok krve než tuk), energii, sílu a vytrvalost. Začněte s kliky, sedy-lehy a výpady ve třech samostatných sériích po 10-20 opakováních. Ze začátku vám může prospět pomoc trenéra ve fitku nebo video návody na internetu, abyste se vyhnuli některých chybám, které by mohly vašemu tělu ještě více ublížit.

4. Přestávka na brokolici, ne na cukr

Pokud zažíváte odpolední energetické vyhoření, poslední věc, kterou byste měli udělat, je sáhnout po sušence nebo sladkém nápoji. Sušenka nebo slazená káva vám sice dodají spoustu kalorií pro energii, ale vaše tělo je metabolizuje velmi rychle, načež vám klesne hladina cukru v krvi a vy se budete cítit opět vyčerpaní. Stabilnější energii si udržíte konzumací čistých bílkovin a sacharidů s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem cukru. Tyto potraviny zpomalují uvolňování cukru do těla a umožňují, aby hladina cukru v krvi zůstala optimální po delší dobu. Až budete příště pociťovat odpolední energetický úpadek, navrhuji:

  • řecký jogurt s nízkým obsahem tuku, neochucený s přídavkem ořechů a rozinek
  • míchaná vejce se špenátem
  • pomalu vařená ovesná kaše
  • zelený salát s kuřecím masem
  • krůtí sendvič – zabalený do listového salátu místo chleba

Vaše tělo bude směs nerafinovaných sacharidů, bílkovin a tuků přijímat pomalu, což umožňuje udržet si energii po delší dobu. Dalším pravidlem je nevynechávat jídla a nepřejídat se. Snažte se přestat jíst dvě hodiny před spaním, abyste měli hlubší spánek a umožnili svému organismu pracovat na regeneraci a ne na trávení.

5. Bojujte proti únavě pomocí tekutin

Voda je nezbytná pro přenos živin do buněk vašeho těla a odvádění odpadních látek. Přibližně 60 % hmotnosti vašeho těla tvoří voda, kterou ztrácíte pocením, močením a dýcháním. Když má vaše tělo málo vody, budete se cítit vyčerpaní a slabší než obvykle. Vypití velké sklenice vody, když začnete slábnout, pravděpodobně únavu zvrátí. Doplňování vody a tekutin (včetně ovoce a zeleniny) v průběhu dne vám pomůže doplnit ztrátu vody a udržet si stálou hladinu energie.

6. Zvažte doplňky stravy

Doplňky stravy, které jsou nejznámější pro zlepšení energie, jsou:

  • vitamín D3 (v dávkách, které udržují optimální hladinu v krvi).
  • B-komplex
  • ko-Enzym-Q10 a L-karnitin (oba se nacházejí v přípravku BalanceDocs Liposlim).
  • vitamín C
  • ženšen

U nás na klinice se jako doplněk stravy proti únavě a na podporu soustředění a výdrže nejvíce prodává přípravek BalanceDocs Energy a AM Stress. Oba působí na odstranění základních nedostatků v oblasti živin, vitamínů a hladin hormonů, aby se zlepšila energie a odstranila nerovnováha. Jsou mimořádně účinné pro náladu, spánek, mozkové funkce a energii.

Abyste měli energii po celý den a neochabovali odpoledne, výše uvedené změny zavádějte pomalu nebo si naplánujte přidání jednoho kroku týdně. Udržování stálé hladiny energie prostřednictvím správné péče o sebe sama vám nejenže zvýší produktivitu díky zlepšení mozkových funkcí, ale poskytne vám i další výhodu v podobě lepší nálady a stabilizované hladiny cukru v krvi, což umožňuje lepší kontrolu hmotnosti a mlsání!

Nisha Jacksonová je celostátně uznávaná odbornice na hormonální a funkční medicínu, lektorka, motivační řečnice, rozhlasová moderátorka, publicistka, autorka knihy „Brilliant Burnout“ (Skvělé vyhoření) a zakladatelka kliniky OnePeak Medical Clinics v Oregonu. Její přístup k medicíně již 30 let úspěšně napravuje chronické problémy, jako je únava, zatemněná mysl, deprese, nespavost a nedostatek výdrže.

Tento článek byl původně zveřejněn na blogu OnePeak Medical Center.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.