Nisha Jackson

24. 8. 2021

Mozek se věkem zmenšuje, scvrkává se. Taková je smutná skutečnost. S přibývajícím věkem se naše paměť, soustředění a pozornost mohou zhoršovat. Statistiky ukazují, že každé tři sekundy je někde na světě diagnostikován nový pacient s demencí.

Často slyšíte lidi mluvit o tom, jak jim slábne paměť, jak ztrácí koncentraci a špatně se soustředí. Dnes se řada lidí obává, že přichází o rozum, když zapomenou, co dělají, pět vteřin poté, co na to mysleli (a to v jakémkoli věku).

Ale ne vždy se jedná o příznaky demence, protože v současnosti jsme roztěkanější než kdy jindy. I přesto je vzhledem k nárůstu demence moudré se o svůj mozek starat. Naštěstí existuje hodně věcí, které můžete udělat pro to, aby mozek fungoval lépe a s přibývajícím věkem tolik nechátral. Díky výzkumům dnes víme, že mozek se může regenerovat v každém věku a dát mu to, co potřebuje, učiní z dobrého mozku mozek skvělý.

Klíčem ke zdravému mozku je cvičení. Pohybovat se má prostě smysl. Pokud dokážete důsledně rozhýbat své tělo tak, abyste si zvýšili tepovou frekvenci minimálně na 15 až 30 minut denně, studie ukazují, že vám skutečně mohou růst nové mozkové buňky.

Je to všechno o kyslíku a krevním oběhu. Bez okysličení a dobrého krevního oběhu nemůže být žádná část vašeho těla při plném výkonu a maximálním zdraví.

Takže místo toho, abyste celý týden přetěžovali svůj mozek stresem, starostmi, rozptylováním se neúplnými myšlenkami a smyslovými vjemy, zvažte raději, jak si doplnit kyslík a zvýšit průtok krve prostřednictvím zvýšené tepové frekvence a rozpohybování těla. Cílem je vytvořit si návyk, kdy budete každý den po dobu 30 dnů provádět nějakou formu pohybu.

Zkuste si stanovit cíl, že nebudete odpovídat na e-maily, surfovat na sociálních sítích nebo si po ranním probuzení nesednete – dokud neprovedete nějaký druh tělesného pohybu. Jděte na procházku, túru, kolo, pusťte si hudbu a tancujte, skákejte přes švihadlo nebo cokoli jiného, co vás baví po dobu 15 až 30 minut.

Snažte se zvýšit tepovou frekvenci tak, abyste se potili nebo se mírně zadýchali. Studie ukazují, že cvičení po ránu umožňuje spálit více kalorií, nastaví váš den na správnou cestu k vyšší produkci a zlepší náladu, energii a soustředění na celý den.

Kromě toho existuje ještě jeden důvod, proč je cvičení pro mozek důležité. Když své tělo důsledně rozhýbáváte déle než šest měsíců, aktivuje se malé mozkové centrum zvané hipokampus. Toto centrum je zodpovědné za paměť, soustředění a pozornost a je nejvíce negativně ovlivněno věkem a nedostatkem pohybu nebo kvalitního spánku. Toto paměťové centrum mozku se s věkem také zmenšuje, ale samotné cvičení může pomoci tomu zabránit, nebo ho dobít, pokud se již začalo zmenšovat!

Přínosů cvičení, které jsou sice dobře známé, ale přesto stojí za zmínku, je mnohem více:

  • Cvičení pomáhá navazovat sociální kontakty s ostatními, což je jeden z faktorů, který rozhoduje o delším životě. Sociální vazby potřebujeme ke zlepšení kvality a délky našeho života
  • Cvičení poskytuje mozku prostor pro zvládání stresových událostí a pomáhá nastavit váš emocionální stav pro celý den
  • Cvičení snižuje záněty, který jsou spojovány s bolestí těla, únavou, autoimunitními poruchami a demencí
  • Cvičení je mimořádně účinným nástrojem pro zvládání a léčbu deprese a úzkosti
  • S přibývajícím věkem cvičení pomáhá kontrolovat stravování, mlsání a celkovou hmotnost
  • Pravidelné cvičení zlepšuje kvalitu spánku v noci, kdy se tělo a mozek regenerují

Až vás příště zase bude mrzet, že si nemůžete vzpomenout na ty nejtriviálnější věci nebo že vaše pozornost bloudí jako moucha po pokoji, zamyslete se nad tím, jak moc se denně hýbete a dopřejte si pořádnou svižnou procházku!

Nisha Jacksonová je celostátně uznávaná odbornice na hormonální a funkční medicínu, renomovaná lektorka, motivační řečnice, rozhlasová moderátorka, publicistka, autorka bestselleru „Brilantní vyhoření“ a zakladatelka kliniky OnePeak Medical Clinics v Oregonu. Její přístup k medicíně již 30 let úspěšně napravuje chronické problémy, jako je únava, zamlžená mysl, deprese, nespavost a slabá výdrž.

Originální článek newyorské redakce zde.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.