Trevor Loudon

31. 3. 2022

Největší zbraní komunismu nejsou jaderné zbraně nebo propaganda, ale mírové hnutí, říká spisovatel, moderátor a odborník na komunismus Trevor Loudon v pořadu Counterpunch na Epoch TV.

„Mír“ jako zbraň komunistů se podle Loudona datuje již do období V. I. Lenina. „Pomozte revoluci, pomozte nám svrhnout cary. Dáme vám mír, chléb a půdu,“ znělo proslulé Leninovo heslo, kterým se komunisté snažili motivovat lidi, aby se zapojili do komunistického hnutí.

Co však komunisté míní slovem „mír“?

Komunisté vždy rádi hovoří o míru a demokracii, říká Loudon. Pro nekomunisty mír znamená absenci války, pro komunisty to však znamená období, kdy zvítězí komunismus. Hnacím motorem konfliktu ve světě je třídní boj a tento boj skončí až spolu s vítězstvím komunismu. Až tehdy nastane komunisty proklamovaný „mír“.

Demokracie, další důležitý termín, neznamená pro komunisty vládu zákona či zastupitelskou vládu nebo vládu většiny. Pro většinu lidí je demokracie synonymem svobody. Pro komunisty znamená demokracie „vládu lidu“. Kdo jsou však zástupci lidu? No přeci komunisté. Demokracie tedy v komunistickém pojetí neznamená nic jiného než vládu komunistů, říká Loudon.

V duchu této logiky je tedy komunistické „mírové hnutí“ navrženo tak, aby oslabilo antikomunismus. Jeho cílem je odzbrojit antikomunismus a rozdělit všechny síly, které komunismu oponují, dodává Loudon.

V roce 1950 z popudu sovětských komunistů vznikla Světová rada míru (The World Peace Council), velká organizaci s pobočkami po celém světě. Prvním cílem bylo bojovat proti zapojení USA a Západu v korejské válce, tak aby korejští komunisté zvítězili. Dalším velkým tématem bylo jaderné odzbrojení USA, aby Sověti mohli porazit Západ. Později rada iniciovala také kampaně proti vietnamské válce a proti NATO. Rada rovněž úzce spolupracuje s Mezinárodní federací pro mír a usmíření, což je iniciativa Ruské federace.

Světová rada míru a její pobočky a přidružené organizace dodnes působí coby prostředníci při šíření rozličných komunistických myšlenek, které mají původ v Rusku nebo Číně. Komunisté napříč různými zeměmi rovněž nadále podporují iniciativy na jaderné odzbrojení a tzv. boj s fašismem.

Když v roce 2014 vpadli Rusové na východní Ukrajinu, britská komunistická strana založila iniciativu nazvanou Solidarita s antifašistickým odporem na Ukrajině v čele s Alexem Gordonem a Andrew Murrayem. Podle narativu této iniciativy byly oblasti na Ukrajině, které ovládli Rusové, „antifašistické“ a podařilo se jim odtrhnout od ukrajinských „fašistů“. Tento narativ můžeme vidět velmi silně i v právě probíhajícím konfliktu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.