Severoatlantická aliance (NATO) oznámila, že se začne prakticky i politicky angažovat v asijsko-pacifickém regionu s ohledem na rostoucí vliv a nátlak Pekingu v této oblasti. Jako varovný signál vnímá také skutečnost, že Komunistická strana Číny nebyla ochotna odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve svém projevu po zasedání ministrů zahraničních věcí NATO 7. dubna uvedl, že globální důsledky ukrajinského konfliktu přiměly organizaci k tomu, aby zintenzivnila svou spolupráci s asijsko-pacifickými partnery.

„Viděli jsme, že Čína není ochotna odsoudit ruskou agresi. A Peking se připojil k Moskvě a zpochybňuje právo národů zvolit si vlastní cestu,“ řekl Stoltenberg. „To je pro nás všechny vážná výzva. A o to důležitější je, abychom se spojili a chránili naše hodnoty.“

NATO a jeho asijsko-tichomořští partneři – Austrálie, Japonsko, Nový Zéland a Korejská republika – se sešli v Bruselu, aby jednali o mezinárodní podpoře Ukrajiny.

Stoltenberg uvedl, že se shromáždění ministři zahraničí shodli na tom, že příští briefing strategické koncepce NATO, který by měl být dokončen pro červnový summit v Madridu, musí přinést odpověď na to, jaký bude jejich vztah k Rusku v budoucnu a jak poprvé zohlední, že jejich bezpečnost je ovlivněna rostoucím vlivem a nátlakovou politikou Číny.

„NATO a naši asijsko-pacifičtí partneři se nyní dohodli na zintenzivnění naší praktické a politické spolupráce v několika oblastech, včetně kybernetiky, nových technologií a boje proti dezinformacím,“ uvedl. „Budeme také těsněji spolupracovat v dalších oblastech, jako je námořní bezpečnost, změna klimatu a odolnost. Protože globální výzvy vyžadují globální řešení.“

Austrálie oznámila spolupráci s NATO

Zpráva o angažmá v Tichomoří přichází v době, kdy australská ministryně zahraničí Marise Payneová oznámila, že Austrálie bude spolupracovat s NATO s cílem pomoci organizaci lépe čelit hybridním hrozbám a dezinformacím a posílit podporu NATO ze strany Austrálie.

Payneová 7. dubna uvedla, že Austrálie bude spolupracovat s Centrem excelence NATO pro strategickou komunikaci (SCCE), aby prohloubila australský vhled do strategických komunikačních a bezpečnostních výzev, kterým čelí NATO, spojenci NATO a partneři.

„Důležitost zlepšení strategické komunikace podtrhlo Rusko používáním dezinformací a propagandy během své nezákonné a nevyprovokované války proti Ukrajině,“ řekl Payne. „Nabídneme Centru jasný pohled na geostrategickou dynamiku v Indopacifiku a její důsledky pro NATO.“

SCCE, které sídlí v lotyšské Rize, je mezinárodní vojenská organizace, která byla akreditována NATO, ale je oddělena od velitelské struktury NATO. Jejím zaměřením je přispívat ke zvyšování strategických komunikačních schopností mezi členskými státy NATO a dalšími spojeneckými zeměmi.

Austrálie je partnerem NATO s rozšířenými možnostmi, což znamená, že spolupracuje na zvyšování interoperability, účastní se vojenského výcviku a cvičení NATO a sdílí informace o otázkách společného zájmu.

Podle Payneové bude spolupráce zahájena vysláním jednoho australského úředníka do SCCE, odkud bude Austrálie následně pracovat na boji proti dezinformacím a dalším hybridním hrozbám.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.