Severoatlantická aliance (NATO) oznámila, že se začne prakticky i politicky angažovat v asijsko-pacifickém regionu s ohledem na rostoucí vliv a nátlak Pekingu v této oblasti. Jako varovný signál vnímá také skutečnost, že Komunistická strana Číny nebyla ochotna odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve svém projevu po zasedání ministrů zahraničních věcí NATO 7. dubna uvedl, že globální důsledky ukrajinského konfliktu přiměly organizaci k tomu, aby zintenzivnila svou spolupráci s asijsko-pacifickými partnery.

„Viděli jsme, že Čína není ochotna odsoudit ruskou agresi. A Peking se připojil k Moskvě a zpochybňuje právo národů zvolit si vlastní cestu,“ řekl Stoltenberg. „To je pro nás všechny vážná výzva. A o to důležitější je, abychom se spojili a chránili naše hodnoty.“

NATO a jeho asijsko-tichomořští partneři – Austrálie, Japonsko, Nový Zéland a Korejská republika – se sešli v Bruselu, aby jednali o mezinárodní podpoře Ukrajiny.

Stoltenberg uvedl, že se shromáždění ministři zahraničí shodli na tom, že příští briefing strategické koncepce NATO, který by měl být dokončen pro červnový summit v Madridu, musí přinést odpověď na to, jaký bude jejich vztah k Rusku v budoucnu a jak poprvé zohlední, že jejich bezpečnost je ovlivněna rostoucím vlivem a nátlakovou politikou Číny.

„NATO a naši asijsko-pacifičtí partneři se nyní dohodli na zintenzivnění naší praktické a politické spolupráce v několika oblastech, včetně kybernetiky, nových technologií a boje proti dezinformacím,“ uvedl. „Budeme také těsněji spolupracovat v dalších oblastech, jako je námořní bezpečnost, změna klimatu a odolnost. Protože globální výzvy vyžadují globální řešení.“

Austrálie oznámila spolupráci s NATO

Zpráva o angažmá v Tichomoří přichází v době, kdy australská ministryně zahraničí Marise Payneová oznámila, že Austrálie bude spolupracovat s NATO s cílem pomoci organizaci lépe čelit hybridním hrozbám a dezinformacím a posílit podporu NATO ze strany Austrálie.

Payneová 7. dubna uvedla, že Austrálie bude spolupracovat s Centrem excelence NATO pro strategickou komunikaci (SCCE), aby prohloubila australský vhled do strategických komunikačních a bezpečnostních výzev, kterým čelí NATO, spojenci NATO a partneři.

„Důležitost zlepšení strategické komunikace podtrhlo Rusko používáním dezinformací a propagandy během své nezákonné a nevyprovokované války proti Ukrajině,“ řekl Payne. „Nabídneme Centru jasný pohled na geostrategickou dynamiku v Indopacifiku a její důsledky pro NATO.“

SCCE, které sídlí v lotyšské Rize, je mezinárodní vojenská organizace, která byla akreditována NATO, ale je oddělena od velitelské struktury NATO. Jejím zaměřením je přispívat ke zvyšování strategických komunikačních schopností mezi členskými státy NATO a dalšími spojeneckými zeměmi.

Austrálie je partnerem NATO s rozšířenými možnostmi, což znamená, že spolupracuje na zvyšování interoperability, účastní se vojenského výcviku a cvičení NATO a sdílí informace o otázkách společného zájmu.

Podle Payneové bude spolupráce zahájena vysláním jednoho australského úředníka do SCCE, odkud bude Austrálie následně pracovat na boji proti dezinformacím a dalším hybridním hrozbám.