Zdenka Danková

8. 5. 2022

Originální Putinova strategie byla invazní strategie,“ řekl pro SME v rozhovoru slovenský generál ve výslužbě, Pavol Macko a dodal, že z Putinova projevu, který pronesl 21. února, je jasné, že neuznává Ukrajinu jako stát a Ukrajince jako svébytný národ.

Podle gen. Macka má Putin určitě vícero variant, jak vést útoky a rozhodovat se podle situace, jak se bude Rusku válečně dařit. Podle Macka první tři varianty nevyšly, na pořadí je čtvrtá varianta, podle které Putin, když se nemůže Ukrajiny zmocnit, rozbombarduje a zničí ji. Jako agendu si k tomu přidá, že potřebuje Ukrajinu demilitarizovat, říká generál Macko.

Maj. Gen. Pavel Macko, 2015. (Volné dílo)

„Zatím se to ještě neděje – to poznáme podle toho, kdy začne bombardovat vojenský průmysl,“ předesílá gen. Macko a upozorňuje, že na Ukrajině jsou umístěny raketové technologie, kosmický průmysl, letecký průmysl, a že to byla perla bývalého Sovětského svazu.

Putinovou agendou je „ochrana ruské menšiny“, ale ve skutečnosti právě tento průmysl má být jeho kořistí, míní gen. Macko.

Generál. Petr Pavel řekl v pořadu Face to face: „Ta válka je extrémně drahá pro obě strany. Nejen pro její účastníky, Rusko a Ukrajinu, ale i pro ty sousední státy. Válka, podobně jako předtím covid, narušila vztahy v byznysu a vidíme to i na cenách komodit, které s válkou nesouvisejí, ale kvůli narušení obchodních řetězců se to projevuje.“

O co Putinovi vlastně ve skutečnosti jde?

„Po rozpadu Sovětského svazu a vítěství západu ve studené válce přišel prezident Putin s receptem, jak vrátit Rusku jeho velikost, respekt a slávu – a to Rusům velice imponovalo,“ vysvětluje gen. Pavel.

Armádní generál Petr Pavel, od června 2015 do června 2018 působil jako předseda vojenského výboru NATO, foto z 15. srpna 2018 Praha. (Michal Růžička / MAFRA / Profimedia)

„Jakmile Putin přišel k moci, od té doby neříká nic jiného, než že Rusko má být světovou velmocí, státem, který si zaslouží svoji sféru vlivu, a že má právo být zemí, která bude určovat pravidla, podle kterých se ostatní mají chovat. A že je zemí, jež má právo prosazovat svoje zájmy silou.

Jenže Západ měl tendenci vnímat ho úhlem naší optiky. Ale – Rusové se na svět dívají bohužel jinou optikou,“ říká gen. Pavel.

„Válka je odpovědí na upřímnou hrůzu, že Rusko není Západem považováno za velmoc.“ –⁠ Tomáš Glanc, rusista

Vysvětlení opravdových pohnutek Ruska podává ze svého úhlu rusista Tomáš Glanc, který pro iRozhlas řekl:

„Válka je odpovědí na upřímnou hrůzu, že Rusko není Západem považováno za velmoc. Propaganda pracuje velmi primitivně s pojmy, jako je nacismus, genocida nebo kolektivní Západ. A ukazuje se, že její strategie funguje. Lidé, kteří to prohlédnou, se snaží Rusko opouštět, pokud si to mohou dovolit. Vlna emigrace je obrovská a další jsou zahnaní do vnitřní emigrace, kdy prostě mlčí,“ míní v Interview Plus rusista, který působí také na univerzitě v Curychu.

Jaký je stav ruské armády?

„Na jedné straně jsou schopni létat do vesmíru nebo vyvíjet zbraně, ale když mají vykonat obyčejnou věc, tak selhávají,“ uvažuje gen. Pavel. Podle něho není dobré Rusko podceňovat ani přeceňovat. Není to pouze o tom, zda prezident Zelenskij dojde ke kompromisu – on reprezentuje svůj národ. A pokud většina národa bude mít odhodlání dále bojovat, pak on to taky nevzdá.

Generál Pavel míní, že by měl existovat všestranný zájem, aby „ten konflikt byl co nejdříve ukončen“. „Stále ještě však Rusku posíláme dost peněz a za ropu a plyn, takže má prostředky, jak ve válce pokračovat, navzdory mezinárodním sankcím,“ říká Pavel.

Pokud by ukončení války bylo vnímáno jako prohra Ruska, může to znamenat Putinův politický konec, míní gen. Pavel a dodává: „Co Rusko neodpouští, to je slabost, a to nejen vůči sousedům, ale i vůči vlastním lidem.“

Putin celý čas podle Pavla vystupoval tak, aby lidé získali dojem, že on jim zajistí znovu mezinárodní respekt vůči Rusku.

Petr Pavel si myslí, že Rusko bude mít snahu, že jakýkoliv výsledek války bude interpretovat jako vítězství. Čím kratší konflikt bude, tím méně bude obětí na obou stranách.

Generál Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR, sdělil pro Český rozhlas Plus:

„Současná situace na Ukrajině zaznamenává ničení infrastruktury, zařízení, která mohou podporovat pohyb vojsk po území. Zatím se Rusům nepodařilo zničit větší část těch bránících se vojsk. Nevíme, jaké jsou výrobní kapacity muničních továren, které dodávají střelivo – zda jednou, dříve či později, dojde munice. V současné době jsou Rusové již za určitým horizontem, protože – buď se rozhodnou pro něco zásadního, nebo nejsou schopni účinnou ofenzívu zahájit.“

Intenzita bojů vyvolává rovněž potřebu nebo nutnost, aby se ukrajinské vojsko aspoň po měsíci vystřídalo, aby si vojáci odpočinuli, vystřídali se, míní Šedivý. Po výměně uvidíme, jak si udrží intenzitu obrany.

Blíží se 9. květen, den oslavy velkého vítězství nad nacisty, který Rusové každoročně oslavují. Pokud by vyhlásili všeobecnou mobilizaci, mohlo by to znamenat, že jsou již na dně a vyčerpali všechny své dosavadní možnosti, uvažuje generál Šedivý ve výslužbě.

K nějaké dílčí mobilizaci určitých ročníků ovšem dojít může, připouští Šedivý.

Rusko se vrátilo k tomu, co dělávalo již v minulosti – a to, že kvalitu nahrazují kvantitou. A na ztrátách jim až tak moc nezáleží.

Zpočátku Putin odvolal některé stávající velitele a nahradil je staršími, z nichž někteří již byli dokonce v záloze. Proto se válka stává brutálnější, protože oni používají ty staré metody, míní Šedivý.

„Vojenská služba posledně oznámila, že Rusové shromažďují námořnictvo a pěchotu poblíž Oděsy – nemyslím si, že v této fázi a za těchto podmínek by mohli Oděsu dobýt. Je možné, že to velké město obejdou a nějakým způsobem je budou eliminovat, jak ze strany moře, tak z pevniny. Je možné, že dojde k bombardování okrajových částí Oděsy. Doufám, že Rusové ušetří historickou část,“ vyjádřil se gen. Šedivý pro Český rozhlas Plus.

Raketový křižník Moskva, který se Ukrajincům podařilo vyřadit z palebné moci, bude Rusům velmi chybět, míní Šedivý. Křižník měl nejen raketové vybavení, ale zároveň také protiletecké – loď s takovou výzbrojí měla určitě významnou roli, říká generál. Nejsilnější válečná loď černomořské flotily nesoucí název hlavního města byla důležitá jako symbol i z hlediska morálky.

Co se týče počtů mrtvých na straně Ruska – ztráty přesahují už i situaci, která kdysi proběhla ve válce v Afghánistánu. Pokud Ukrajinci tvrdí, že bylo zabito téměř 30 tisíc ruských vojáků, obvykle se to pro lepší odhad zkracuje o 30 %.

Gen. Šedivý upozorňuje, že udaný počet už zkrátili Američané – oni říkají ta čísla menší.

Další otázkou je rozdíl, kolik bylo skutečně zabito a kolik vyřazeno z boje (zraněno, nezvěstných aj.). Podle Šedivého je potřeba hledat, co to číslo vlastně obsahuje. Je možné brát v potaz desítky tisíc ruských vojáků.

Jak důležitá je okolnost, že už padlo 14 ruských generálů?

Gen. Šedivý odpovídá: „Počet zabitých generálů nemůže Rusko zatajit – ukazuje to na to, že když se nedaří, tak na přední linie se přesunou vysocí funkcionáři, aby se ocitli v realitě a zajistili válečný chod. Pokud přijdete o takového velitele, znamená to, že přijdete nejen o obrovskou sumu zkušeností toho velitele, které s sebou přinášel do situace, ale i spoustu znalostí, které měl v tom čase.“

Rusové mají ještě další deficit, o kterém se moc nemluví, a to, že nejsou schopni utajit pohyb svých vojsk, míní Šedivý. Ukrajinci dokáží jejich rozhovory vysledovat a kromě svých vlastních služeb dostávají informace i od západních zemí. A to jsou velmi cenné informace, míní generál.

Navíc, Rusové mezi sebou komunikují mobilními telefony, a to je nekázeň, se kterou se nejsou schopni vypořádat. Potom jsou na tyto prostředky naváděny střely.

Gen. Šedivý si myslí, že Ukrajinci „mají i celkem dost schopnou rozvědku“. „Rusové budou muset eliminovat svoje představy o záměrech, jaké měli s Ukrajinou. Poslední dobou zřejmě chtějí aspoň ovládnout tu vojenskou historickou oblast, udržet a rozšířit koridor směrem na Krym a pokud budou mít dost sil, izolovat Ukrajinu od Černého moře,“ uzavírá Šedivý.

Související témata

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.