Petr Homola

23. 6. 2022

Názor

Manželství lze uzavírat jen mezi mužem a ženou, rozhodl tento týden soud v japonské Ósace a zamítl tak žalobu Japonky Machi Sakataiové a její americké partnerky. Ty vedle uznání jejich svazku za manželství požadovaly také peněžité odškodnění za porušení jejich ústavního práva na rovnost ve výši 1 milión jenů (cca 165 000 Kč).

Jediná asijská země, kde jsou sňatky osob stejného pohlaví dovolené, je Tchaj-wan. Od roku 2019 se zde může oddávat každý s každým.

Japonsko je poslední zemí G7 (sdružení ekonomicky nejvyspělejších států světa – Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Spojené království a USA), kde lze uzavírat manželství jen mezi mužem a ženou. Je to dáno tamní ústavou, která definuje manželství v podobě, která je dobře známá i v České republice.

V některých správních městech a okresech (210 obcí a osm prefektur) existuje ekvivalent našeho partnerského soužití v podobě vydávání tzv. „partnerských certifikátů“, kterým se tito lidé prokazují, např. při návštěvách v nemocnicích a umožňuje jim také spolupodepisovat nájemní smlouvy. Jejich účinnost je však jen místní, a ne vždy jsou akceptovány. Společné zdanění manželů, které v Japonsku úspěšně funguje dlouhá léta, se však na homosexuální a jiné partnerské svazky nevztahuje.

Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že Japonci jsou ve většině proti zneužívání institutu manželství (52,4 %).

Podle Mari Miuraové, profesorky genderové politiky z tokijské Sophia University však rozpor s ústavou ve svazcích osob stejného pohlaví určitě není. Ústavu je podle ní nutné číst duchem doby.

Jde pochopitelně o typický nesmysl, jak nahlížet na právní normy, které mohou někteří považovat v určitém okamžiku za nemoderní. Každý zákon, včetně toho ústavního, vzniká sice v určité době, a ne vždy reflektuje budoucí společenský vývoj, ale vždy má svůj konkrétní smysl. V případě ústavního zákona o definici manželství jde především o ochranu manželství, jako veřejné smlouvy, která plní nezastupitelné společenské úkoly a navazuje na další vážné instituty (rodičovství, práva dětí, otázky dědictví, apod.).

Konzervatismus japonské společnosti tak nemůžeme chápat jako zaprděný odpor k novinkám, nýbrž jako výraz snahy zachovat a chránit dobré, osvědčené a prospěšné. Vyhlášená náklonnost Japonců k výdobytkům vědecko-technického rozvoje dokládá, že odpor k zneužívání manželství neplyne ze strachu z nového, jak je veřejnosti představován LGBT aktivisty.

Článek byl převzat z Konzervativních novin.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.