Může být velmi těžké být sám sebou, když vás ovlivňují druzí a tlačí vás do nepříjemných rozhodnutí. Proto vám přinášíme osm tipů, jak zvládnout stres a obavy z tlaku okolí, který vytvářejí vaši vrstevníci, spolužáci nebo kamarádi.

1. Ujasněte si, jaký je váš postoj k určitému problému: Zeptejte se sami sebe, zda jste ochotni udělat něco, co po vás chtějí vaši kamarádi. Zamyslete se nad tím a sami si určete, jak se k danému požadavku postavíte. Jakmile se rozhodnete, co uděláte, neměňte názor, i když vás budou kamarádi nebo spolužáci zastrašovat nebo vydírat.

2. Sdělte své rozhodnutí: Vysvětlete svým přátelům, co máte v plánu udělat. Uveďte jim důvody, proč to tak cítíte. Buďte ochotni odpovědět na všechny otázky, které mohou vašim kamarádům pomoci pochopit vaši situaci. Pokud se do vás vaši přátelé pravidelně navážejí, možná je na čase najít si jiné přátele.

3. Buďte pevní ve svém rozhodnutí, projevte sebedůvěru: Někteří lidé se s vámi budou i nadále hádat, a právě tady musíte ukázat, že to myslíte opravdu vážně. Nepodléhejte jejich argumentům. Udělejte to, co je správné, a za svým rozhodnutím si pevně stůjte. Může to být těžké, ale připomeňte jim, že se při plnění jejich požadavku necítíte dobře.

4. Stýkejte se s lidmi, kteří vás budou respektovat: Pokud vás mají vaši kamarádi opravdu rádi, musí vás respektovat. Nikdo nechce být s lidmi, kteří se ho snaží dostat do nějakých problémů. Vždy máte možnost volby, zda budete trávit svůj čas s lidmi, které máte rádi.

5. Udělejte to, co je nejlepší pro vás: Když na vás budou kamarádi tlačit, abyste udělali něco, čím by vás dostali do problémů, nezapomeňte, že ten, kdo ponese odpovědnost a vinu, jste vy, ne oni. Proto než se rozhodnete, jak při nátlaku ze strany vrstevníků postupovat, uvažujte o následcích svého konání.

6. Odejděte: Když vás kamarádi tlačí do něčeho, co udělat nechcete, můžete se rozhodnout, že od nich prostě odejdete. Je lepší, když takovéto lidi opustíte, pokud ve vás vyvolávají úzkost a stres. Stačí, když jim řeknete, že potřebujete svůj prostor, a pak prostě odejděte.

7. Ptejte se ve svém okolí: Je důležité zvážit i jiné názory, než je ten váš. Zeptejte se lidí, kterým důvěřujete, na to, co byste podle nich měli dělat. Ostatní lidé ve vašem životě vědí, jací jste, a mohou vám poskytnout další náhledy, které vám možná unikají.

8. Učte se ze svých chyb: Pokud uděláte chybu, dalším krokem je poučit se ze svých chyb a jít dál. Nezabředávejte do toho, že jste učinili špatné rozhodnutí. Klíčové je poučit se ze svých zkušeností a jít dál.

Stan Popovich je absolventem Penn State University. Má více než 20 let zkušeností s řešením strachu a úzkosti. Pravidelně přispívá na téma strachu, úzkosti a deprese a nabízí řadu nápadů a možností, jak překonat potíže s duševním zdravím.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times.