TÉMA: Inspirace

Ve snímku Spiderman II řeší komiksoví a filmoví tvůrci hned několik filosofických linií a vysílají morální ponaučení. Pojďme se podívat na několik z nich, je to opravdu zajímavé a povzbuzující.

Při rozhovoru Petera Parkera s vrcholným vědcem doktorem Ottem Octaviem, kterého hraje můj oblíbený herec Alfred Molina, dochází k debatě nad inteligencí člověka.

Lidskost vs. stroj

Doktor Otto Octavius rozmlouvá s Peterem Parkerem a svojí ženou. (Columbia / Sony)

„Parkere, být geniální nestačí. Musíte tvrdě pracovat. Inteligence není privilegium, je to dar,“ upozorňuje hlavní postavu příběhu doktor Octavius. „A vy ten dar používáte pro dobro lidstva.“

Postava doktora Octavia je velice zajímavá, protože se stane zápornou proti své vůli a musí se sám utkat s umělou počítačovou inteligencí, která mu začne ovládat jeho mysl.

Zatímco doktor Octavius myslí na dobro lidstva, nejde mu o slávu a nemá potřebu přiživovat své ego, počítačová inteligence, která mu začne promlouvat do mysli, má jediný cíl: dokončit to, co chce dokončit, a to bez jakýchkoliv morálních zábran. Hlavním „dobrem“ se stane dokončení projektu.

A právě zde se ukazují hranice mezi lidskostí a strojovostí a memento toho, jak se lidstvo změní, bude-li řízeno umělou digitální inteligencí. Doktor Octavius, z něhož se stane doktor Chobotnice, musí znovu převzít kontrolu nad svojí myslí a napravit, co pokazil.

A podaří se mu to tehdy, když mu Spiderman (Peter Parker) připomene jejich rozhovor o inteligenci a poradí mu: „Někdy musíme být vytrvalí, abychom mohli udělali něco dobrého, a vzdát se toho, co chceme nejvíc, dokonce i svých snů.“ Octavius se rozpomene na své ideály a to jej motivuje, aby ve své mysli porazil vliv umělé inteligence.

Nakonec se Octavius obětuje, aby zvrátil zhoubné důsledky vlastního experimentu, o kterém snil celý život, a odchází se slovy: „Nezemřu jako monstrum.“ Čímž opět naznačuje, jak monstrózní a nelidská je vláda umělé inteligence nad člověkem, a že on sám se pod jejím vlivem proměnil v morálně zavrženíhodné „monstrum“.

Mnohé snímky vysílají podobná varování: Já, robot, Minority Report, Krakatit nebo Vynález zkázy. V komiksovém zpracování fantastického příběhu Ondřeje Neffa nazvaného Arnal zní podobné varování a zároveň na něj Neff odpovídá: „Nejhrozivější zbraň světa musí být v rukou toho, kdo ji nedokáže (nebude chtít) zneužít.“

Doktor Otto Octavius (nyní Chobotnice) v souboji s Peterem Parkerem (Spidermanem). (Columbia / Sony)